Belgen in top Nederlands bedrijf 2 WERKEN Wie de deprimerende nieuwsberich ten over de crisis op de woningmarkt en over steeds meer thuiszittende bouwvakkers een beetje volgt kan denken dat je de plank behoorlijk mis slaat als je nu timmerman wilt wor den. Toch verwacht de sector op lan gere termijn een tekort aan vakmen sen in dit mooie beroep. Steeds meer Belgen hebben hun plek gevonden aan de top van het Nederlandse bedrijfsleven. Ze hebben de macht over het Nederlandse bier, de grote Nederlandse kranten en water- en ener giebedrijven. Terwijl Nederland opkijkt naar de ze besluitvaardige Belgen, zien ambitieuze Ne derlandse managers hun doorstroomkansen ver kleinen. Dat hoeft niet mits ze de Belgische aan pak leren herkennen en toepassen. Dat conclu deert journalist en auteur Gerd de Smyter in het nieuwe boek 'Belg in de boardroom'. Wat heeft ervoor gezorgd dat deze Belgen op die ene stoel zitten en niet een Nederlander? Wat doen ze 'anders' dan Nederlanders aan de top? De Smyter zocht de Belgen in de Nederlandse boardroom op en ontdekte de 'Belgische aan pak', waar ambitieuze managers nog iets van kunnen opsteken. „Ik durf vraagtekens bij de re gels te zetten en dat vinden ze in Nederland con fronterend. Terwijl dat juist kan leiden tot nieu we inzichten!", zegt uitgever Christian Van Thil- lo. Hij is inmiddels eigenaar van vier grote Ne derlandse kranten. Naast de biermerken Hein- eken en Grolsch staat ook bij TomTom, Essent, Vitens en Esso een Belg aan het roer. Ze worden als diplomatiek, kostenbewust en besluitvaardig ervaren. In de boardroom durven ze knopen door te hakken waar de Nederlandse polderaar geen raad mee weet. Belgen weten meer, Nederlanders weten beter. „Leiding geven aan een Nederlands team zet je als Belg op scherp", licht De Smyter toe. 'Alles wat voorheen vanzelfsprekend was, lijkt opeens niet meer te werken." Christian van Thillo. Davy Rosseau (16), Koewacht Volgt: Timmerman mbo 2, 1e jaar, Bouwopleiding Zeeland, Goes Vooropleiding: vmbo techniek „In de bouw begin je met niets en als eindresultaat krijg je iets moois. Je kan lekker met je handen bezig zijn en ondertussen zie je het werk groeien en daar iets uit ont staan, dat vind ik erg leuk. Ik wil dan ook het liefst in de bouw, dat trekt mij veel meer aan dan machinaal werken. Bijvoorbeeld een bekisting maken, zetten en afbreken. Voor mij heeft dat gewoon iets." Ruben Tramper (19), Waarde Volgt: Timmerman mbo 3, 1e jaar, Bouwopleiding Zeeland, Goes Vooropleiding: vmbo basis (bouw en techniek) „Al van jongs af was ik bezig met hutten te bouwen. Dus je kan wel zeggen dat het mij altijd heeft aangetrokken. De materialen hout en steen vind ik mooi om mee te wer ken. Het werk als timmerman op de bouw is ook variërend. Je kan raamkozijnen of daken in elkaar timmeren, maar ook een constructie die het pla fond ondersteunt. Je werkt er in een team met goede colle ga's en de sfeer is goed. Bas Verhage (16), Waarde Volgt: Timmerman mbo 2, 1e jaar, Bouwopleiding Zeeland, Goes Vooropleiding: vmbo basis (bouw en techniek) „In de bouw zit je er als tim merman van begin tot eind bij. Het is leuk om te zien wat voor werk je verricht hebt als je helemaal klaar bent. Het werk van timmerman is elke dag anders. De ene dag zit je op het dak, de andere ben je een deur aan het ophangen. Zo laat je overal je sporen na en kan je zeggen 'Kijk, daar heb ik aan meegewerkt.' Voor al bij een klein bedrijf is de af wisseling leuk." De timmerman is door John de Kok foto's Mechteld Jansen Op het moment is het heel las tig" erkent Constatijn Fran- cke (27) van Bouwbedrijf Van de Linde uit Goes. „Je zal je nu écht moeten onderschei den, maar ik denk dat in de toekomst timmerlieden steeds schaarser worden. Wij hebben ze daar om, samen met metselaars, altijd in opleiding." De Goesenaar oefende het vak zelf negen jaar uit, totdat hij vorig jaar doorgroeide tot calcula tor en werkvoorbereider bij Van de Linde. De positieve kijk van Constatijn wordt gedeeld door opleidingscoördinatoren van Bouwoplei ding Zeeland Rob Kotzebue en Anton Mulliér. Rob: „We verwachten dat over drie jaar de vraag hoog is, als we nu niet aan de weg timme ren moeten we straks nog vakmensen uit het buitenland halen." Anton licht toe: „Er komt veel vergrijzing in de bouw. Ook ontstaat er een gebrek aan starterswoningen in het lagere prijssegment. Bouwen doen we al eeuwen. We hebben recessies gehad en we hebben ze ook weer overleefd." Als timmerman kan je dus aan je toekomst bou wen. Het is een erg veelzijdig vak. Soms werk je binnen, dan weer buiten. Je kan werkzaam zijn in de nieuwbouw, renovatie of restauratie. Sommige timmerlieden komen terecht in een meubelmakerij of bijvoorbeeld de scheeps bouw. De werkzaamheden zijn al net zo divers. Van een klemmende deur repareren tot het plaatsen van een complete dakconstructie. Het is ook fundamenteel werk. „De timmerman is de spil op de bouw" zegt Anton. Vanaf de basis tot het plaatsen van de laatste plint is hij of zij bij de bouw betrokken en heeft daarbij de be langrijke taak om de maatvoering uit te zetten. „De voorbereiding voor het metselwerk wordt door de timmerman gedaan", zegt Constatijn. „Je moet dan denken aan het plaatsen en stellen van bekistingen voor de fundering en het leg gen van begane grondvloeren waarop het stel- werk voor spouwmuren en bijkomende zaken komt. Als timmerman denk je vooruit en vraag je jezelf af of degenen die na jou komen er mee uit de voeten kunnen of dat je het beter op een andere manier kan uitvoeren." De timmerman moet als onderdeel van een bouwploeg in een team met onder andere metselaars, stukadoors, loodgieters en elektriciens samen kunnen wer ken. Het is ook de timmerman die de steigers en andere bouwconstructies in elkaar zet. Hout is een goed bewerkbaar en warm materi aal. De timmerman kent de verschillende soor ten hout. De eigenschappen en daarmee de toe passing van houtsoorten en hun gebreken. Daar naast ben je continu bezig met de nieuwste ma terialen, technieken en gereedschappen uit je vakgebied, kan je machines instellen, bedienen, Jï

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 46