PZC 2 3 DE TIMMERMAN IS DE SPIL OP DE BOUW 4 5 ARCHITECT: WIJ BOUWEN LUCHTKASTELEN Hangt je baan aan een zijden draadje? En wilde je toch altijd al de stap wagen om iets heel anders te gaan doen? Goed idee. Maar reken erop dat de praktijk weerbarstig is. Spreek af dat een deel van je ontslagvergoeding wordt omgezet in scholing door Jolenta Weijers illustratie Ruben L. Oppenheimer Lees her en der eens wat over fij ne carrières en je bent er al gauw achter: je werk is pas écht leuk als je er je hart in kunt leg gen. Als je 's morgens opstaat en niét als een berg opziet te gen de gang naar kantoor, de bouwplaats, of waar dan ook. Je zou dus zeggen dat de crisis die de eco nomie al een paar jaar teistert, tegelijker tijd ook prachtkansen biedt. Je raakt je baan kwijt, of je weet zeker dat dat op af zienbare termijn gaat gebeuren. Dat bete kent een hoop onzekerheid. Maar het is ook een prima moment om je carrière eens een flinke oppepper te geven. Toch? Nou, zo eenvoudig is dat niet, zegt Adri van der Kemp, directeur van loopbaanad viesbureau BHP Groep. „Als je nu of bin nenkort in de WW zit, is van beroep veran deren eigenlijk geen optie. Je mag dan niet studeren, omdat je beschikbaar moet blij ven voor de arbeidsmarkt." Vraag is ook wat je zou moeten gaan doen. Misschien wil je wel ergens aan beginnen waar geen droog brood aan te verdienen valt. Kijken naar beroepen waar wél behoef te aan is dan maar. Zo houdt het UWV dit jaar twintig sectoren tegen te loep om te bekijken hoe het er daar voor staat met de werkgelegenheid. De zorg is al aan de beurt geweest. Bingo, zou je verwachten: met de vergrijzing die is ingezet, kom je daar in de toekomst al tijd wel aan de bak. Maar dat valt tegen. De behoefte aan zorg stijgt inderdaad, maar door alle bezuinigingen groeit de werkgele genheid minder snel. Op de korte termijn biedt de zorg weinig perspectief. Op de middellange termijn ontstaat behoefte aan artsen en verzorgenden. In de lagere func ties zijn er ook banen, maar daar is de con currentie zo groot dat het alsnog lastig is om aan de bak te komen. De metaal dan? Ook zo'n sector die al jaren schreeuwt om goede mensen. Volgens het UWV speelt de vergrijzing hier een grote rol. Schoolverlaters hebben goede perspec- tieven, uitkeringsgerechtigden redelijke. Laagopgeleiden zijn het meest welkom in de kleinmetaal en ook voor zij-instromers is plaats in 'de metaal'. Maar, zegt loopbaanadviseur Van der Kemp: „Je moet er natuurlijk ook de juiste persoon voor zijn. Vraag je af wat je wilt én wat je kunt." En er zijn nog meer obstakels. Leeftijd bij voorbeeld. Als je 50 bent, is omscholen mis schien niet zo handig. Van der Kemp: „Zeg nou zelf: hoeveel ziekenhuizen nemen ie mand aan van 50 die net is omgeschoold tot verpleegkundige?" Ben je 30 of 40 daarentegen, dan wordt het een ander verhaal. „Omdat bepaalde beroe pen momenteel een hoge werkloosheid kennen, is het misschien wel goed om over te stappen. Het kan zelfs zo zijn dat je werk gever er belang bij heeft mee te betalen aan je opleiding." Want daar dient zich het volgende pro bleem aan: omscholing is kostbaar en de kans dat je je opleiding vergoed krijgt, is niet zo groot. Het UWV betaalt alleen als de opleiding echt nodig is om weer aan het werk te komen. Bovendien alleen als je een uitkering krijgt via de Ziektewet, WAO, Wia, WAZ of Wajong. Bij WW geldt sim pelweg: nee. Zelf bekostigen dan maar? Je kunt een deel van de kosten van de Belastingdienst terug krijgen. Daarnaast is in veel cao's geld ger- serveerd voor scholing. Maar dan gaat het alleen om bijscholing binnen het eigen be roep of bedrijf. Werkgevers die hun men sen opleiden voor een nieuwe baas? Die vind je niet zo veel. Maar ze zijn er wel. „Bij ontslag krijgen mensen vaak een ontslagvergoeding mee", zegt Adri van der Kemp. „Je kunt met je baas afspreken dat een deel daarvan wordt omgezet in scholing. Als ze hulp geven bij scholing, hebben ze het idee dat ze toch iets goeds doen." De versoepeling van het ontslagrecht roept veel weerstand op, maar zeker één ding is positief: bedrijven die iemand ontslaan, zijn straks verplicht iemand te helpen bij het vinden van een nieuwe baan of met omscholing. En dat is nodig. „Een oplei ding kost al gauw een paar duizend euro. Ik zie de gemiddelde bouwvakker dat be drag niet op tafel leggen om naar de metaal te kunnen overstappen", meent Van der Kemp. Wat je het best kunt doen? Van der Kemp heeft twee tips. „Zoek iets dat in het ver lengde ligt van wat je al doet. Van de doua ne naar de spoorwegpolitie bijvoorbeeld. En als je je toch wilt omscholen: zoek goed uit of in de branche inderdaad werk te vin den is. Praat daarover met mensen in de branche zelf." ©reageren? geld@depersdienst.nl Geld&werk Zoek baan die bij je past

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 45