'Beroepsklager' strijdt voor gezond voetbal is klaarwakker 'Slapende reus' Cambuur 34 SPORT BROERTJES DE BOER Broers De Boer broeden op een Europese coup: „Ajax moet jongens als Cötze en Reus kunnen opleiden." door Roel Wiche HOORN - Nee, hij wil zich geen klok kenluider noemen. Een klokkenlui der, zo ziet Loek Jorritsma het, voelt zich niet langer thuis in een si tuatie waarin een groep profiteurs zich heimelijk misdraagt. Daarom komt hij in actie. Maar bij staats steun aan profvoetbalclubs worden de regels 'in alle openheid' gene geerd, meent de gepensioneerde oud-wethouder uit Hoorn. En dus beschrijft hij zichzelf liever als een toeschouwer van een voetbalwed strijd die zijn mond opentrekt. Loek Jorritsma (69) diende op 3 juni 2010 een uitgebreide klacht van 3 A4'tjes in over staatssteun aan Nederlandse voetbalclubs. Hij noemde specifiek de geldstromen van de gemeente Maastricht naar MW en Tilburg naar Willem II, allebei in datzelfde voorjaar. Bo vendien wees hij naar een groot aantal andere clubs die in eerdere jaren steun van de overheid zou den hebben ontvangen. En zie: zijn noodkreet werd gehoord, zij het in een klassiek politiek slaap- wandeltempo. Jorritsma ontving bijna een jaar later een keurige brief met het lo go van de Europese Commissie waarin hem werd medegedeeld dat de Nederlandse autoriteiten om opheldering was gevraagd. Nog twee jaar later, op 6 maart 2013, werd bekend dat Brussel een diepgaand onderzoek is gestart naar vermeende staatssteun aan MW (3,5 miljoen euro), PSV (48,4 miljoen), Willem II (2,4 mil joen), NEC (2,2 miljoen) en FC Den Bosch (3 miljoen). Een opera tie waarin dus bijna zestig mil joen op het spel staat. Met moge lijk enorme gevolgen voor de clubs. En dat allemaal na een paar brieven van burgers. Want Loek Jorritsma bleek niet de enige te zijn die aan de bel had getrokken. „Er zijn meerdere klachten bin nengekomen. Hoeveel weet ik niet. Maar bij mijn weten ben ik de enige die dat in alle openheid heeft gedaan. Mijn teksten zijn op internet te lezen en ik heb af schriften aan ministeries en de KNVB gestuurd." Wat hem bezield heeft om zijn kruistocht te beginnen? En waar om hij dat juist nu doet, terwijl er al vele jaren miljoenen vloeien van de overheid naar het profvoet bal? Nee, een sporthater is hij ze ker niet. Jorritsma is een gezwo ren fan van Oranje en bezocht drie keer een WK voetbal en vier keer de Olympische Spelen. Bo vendien werkte hij, na een inter mezzo als wethouder in Hoorn, ruim een kwart eeuw bij het mi nisterie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Wat hij wél wil, is een 'gelijk speelveld' voor alle profvoetbalclubs. Niet alleen in Nederland, maar in heel Euro pa. „Ik heb jaren geleden al gewe zen op staatssteun. Maar dat bleek aan dovemansoren te zijn gericht. Toen heb ik besloten me te rich ten op de Europese Commissie. In de loop der jaren zijn de regels door een aantal gemeenten op on juiste wijze toegepast. Dat is in het nadeel van de clubs in de ge meenten die wél volgens de re gels handelen. Ik noem dat be stuurlijke doping." Het moet gezegd, de Don Qui- chot van Hoorn schuwt de con frontatie niet. Hij voerde online stevige en soms verhitte discus sies met supporters van Willem II en meldde zich recent ook op het forum van de MW-fans. Daar leg de hij uitvoerig zijn motieven uit. Dat hij er niet op uit is om hun voetbalclub de nek om te draaien. En dat hij een signaal wil afgeven naar clubs die bij slecht functione ren hun handje ophouden. Het le verde hem reacties op als 'regel tjes-fetisjist' en 'beroepsklager'. Maar het gros van de Maastricht se fans sprak wel respect uit voor het open vizier waarmee hij strijdt. Jorritsma: „En uit die discussies lijkt boven te komen dat nog steeds niet alle profclubs in Lim burg weten hoe ze met staats- steunregels moeten omgaan." Waar het allemaal toe moet lei den? Loek Jorritsma, die toeschou wer dus die vanaf de tribune naar de scheidsrechter roept, denkt in grote idealen. Gezond financieel voetbal in heel Europa. En een competitie met gelijke strijd. Ajax wil terug naar de top door Geert Langendorff AMSTERDAM - Beiden werken op De Toekomst, zij het in een ver schillende rol. Waar Frank de Boer het eerste elftal van Ajax met veel succes leidt, werkt twee lingbroer Ronald met jeugdspe lers. Samen broeden ze op een te rugkeer aan de Europese top. „Een landstitel is niet genoeg." Zelden kreeg een coach meer schouderklopjes dan Frank de Boer. Vriend en vijand schrijven hem het huidige succes van Ajax toe. Zelf komt hij aan de voora vond van het kampioensduel met Willem II met een prikkelende stelling. Voor hetzelfde geld had zijn broer Ronald, net als hij 42 jaar, in het middelpunt van de be langstelling gestaan. Een kwestie van keuzes en een dosis geluk. „Het had zomaar de kant van Ro nald op kunnen gaan", zegt hij zonder ironie in zijn stem. „Ik kwam in 2006 terug uit Qatar om bij Ajax te voetballen of de cursus Coach Betaald Voetbal te doen. Ronald bleef daar een stuk langer. Ik haalde mijn diploma in een jaar, ging aan de slag bij Ajax als trainer van de Dl, schoof door naar de Ai en voor ik het wist was ik hoofdtrainer. Eigenlijk rolde ik er een beetje in." TXissen twee happen van een Griekse salade door haakt Ronald in. „In theorie had het gekund. In de praktijk denk ik van niet. Als is het wel grappig dat Van Gaal in mij een betere trainer zag dan in mijn broer. Maar dat was zijn vi sie. In mijn beleving was Frank toen al duidelijk iets verder dan ik. En onze karakters verschillen. Ik hou meer van variatie, Frank richt zijn pijlen meer op het cen trum." Het uitdelen van compli menten aan elkaar staat niet op zichzelf. Ze fungeren sinds het be gin van hun carrière als eikaars ambassadeur. Zo rekte Ronald in 2004 de inter landloopbaan van Frank door een goed woordje voor hem te doen bij de manager van Glasgow Ran gers, waar hij destijds speelde. In een vloek en een zucht verruilde hij Galatasaray in de winterstop voor Schotland en haalde zodoen de het EK in Portugal. „Bij Galatasaray wilden ze ineens van de oudjes af', legt Frank uit. „Ik was 33 jaar en moest apart gaan trainen. Maar ik wilde naar het EK, mijn laatste kunstje voor het Nederlands elftal. Dan moet je wel spelen. Toen kwam Ronald met een idee. Rangers kon wel een voetballende verdediger ge bruiken. Ze waren geïnteresseerd en ik ging, tegen een vergoeding die een A-junior bij Ajax ver dient." Ronald: „Toen ik het voor stelde aan Alex McLeish reageer de hij verontwaardigd. 'Je broer? Daar hebben we geen geld voor. En waarom zou hij bij ons willen spelen?' Ik vertelde dat het hem niet om geld te doen was. 'Geef hem gewoon wat zakgeld, regel een huis en zorg dat zijn kinde ren naar school kunnen. Dan komt hij zeker.' McLeish stapte naar het bestuur. In een poep en een scheet was het geregeld. Leuk, ook voor mij natuurlijk." Bij Ajax werken ze wederom sa men, net als bij Barcelona, Ran gers en clubs in Qatar. Waar Frank de druk voor iedereen weg neemt door te presteren met het eerste elftal, leidt Ronald talenten op volgens de filosofie van Johan Cruijff. Hun werkveld mag ver schillend zijn, hun doel is hetzelf de. De club moet door toptalen ten voort te brengen de aanslui ting met de Europese top terug vinden. „Wat betreft het eerste elftal is er nog weinig veranderd", stelt Ro nald, doelend op de gevolgen van de revolutie. Van Cruijff. „De trai ner doet zijn ding. Johan wil voor al een slag met de jeugd maken. Goed is niet goed genoeg meer. Het moet super zijn, liefst meerde ren tegelijk zodat je kan aanhaken op topniveau. We willen de Klui- verts." Frank: „De Götzes, types als Reus. Die wil je hebben." Ro nald: „Daar is het eigenlijk nog te vroeg voor. Over een jaar of vijf kan je zeggen: wat nu in het eer ste rondloopt, komt door de visie die Johan hier heeft neergelegd. Dat we daar in stilte aan kunnen werken komt door mijn broer. Ais prestaties waren uitgebleven, was er tegenwind gekomen. De succe - sen van nu mag je volledig aan Frank toeschrijven." De hoofdtrainer van Ajax noemt niet toevallig twee spelers van Bo- russia Dortmund. Bij de finalist- van de Champions League her kent hij in coach Jürgen Klopp Arts (volgens algemeen directeur Gerald van den Belt een 'gokje') twee maanden geleden verloor Cambuur alleen de eerste wed strijd nog onder Henk de Jong. De volgende zeven werden alle maal gewonnen. Omdat de club daarnaast maar twee punten inle verde als gevolg van de faillisse menten van AGOW en Veendam (en Volendam zes) was de titel in eens weer in zicht. Al zag het er aanvankelijk niet naar uit dat Cambuur ging slagen in zijn missie. Volendam kwam in Deventer al snel op voor sprong. Maar pal na de 1-1 van de Eagles was het Erik Bakker die Cambuur met een prima doel punt op voorsprong zette. De dui zend meegereisde Friezen vroe gen al zingend om de hulp van Go Ahead en alsof ze het daar kon den horen, maakte Marnix Kolder ook de 2-1. Meteen na rust ge volgd door de 3-1. Het uitvak van Excelsior, voor de gelegenheid dubbel zo groot gemaakt, ontplof te. De bevrijdende 0-2 van Cam buur liet even op zich wachten, maar kwam uiteindelijk van de voet van Vitesse-huurling Adna- ne Tighadouini. Het 'Eagles be dankt' klonk uit duizend kelen ui teraard zeer gemeend. Net als het 'Wij gaan naar Heerenveen' trou wens. De uitgereikte schaal was een replica, de echte was in De venter. Het feest was er niet min der om. Vier jaar op rij ging het net mis voor Cambuur in de play-offs voor promotie. Twee keer werd de ploeg door strafschoppen uitge schakeld. Eén keer viel het doek in de extra tijd. Dit seizoen waren de verwachtingen wat minder hoog. De begroting is veel lager dan een paar jaar geleden. En nu lukt het wel. door Rik Spekenbrink ROTTERDAM - In de hal van het Cambuur-stadion staat een bron zen borstbeeld van Jan Riedstra. De inmiddels overleden miljonair redde zijn geliefde club met gulle stortingen een paar keer van de on dergang. Maar na vrijdagavond ver dient ook Henk de Jong een stand beeld. Door een 0-2-zege van Cam buur bij Excelsior gingen de Leeuwarders Volendam (dat met 3-1 verloor bij Co Ahead Eagles) op de laatste speeldag voorbij en zijn de Friezen kampioen van de eerste divisie. Na tien jaar keert de 'slapende reus' daarmee terug op het hoogste niveau, pas voor de vierde keer in het 49-jarig bestaan. Volendam-speler Raymond Fafiani kan niet geloven dat zijn ploeg de titel nog weg heeft gegeven, foto Robin Utrecht/ANP Natuurlijk is het succes niet één op één aan de interim-trainer toe te schrijven. Maar de cijfers liegen niet. Na het ontslag van Alfons

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 34