Top tien films zorg bij FbtS Een paphorloge voe een jekker CULTUUR 31 Tinkebell springt in kader van het Bevrijdingsfestival Vlissingen in de bres voor het lot van vluchtelingen. Marco Beasley Accordone ZATERDAG 4 MEI 2013 Kunst inzet medemens veere - De bekende Italiaanse te nor Marco Beasley en ensemble Accordone openen zondagmiddag in de Grote Kerk Veere het zomer- programma van MuziekPodium Zeeland. Zij doen dat met het con cert Storie di Napoli met muziek uit verschillende perioden en wis selende stijlen. Het optreden be gint om 15.30 uur. Tessa Hendriks was vrijdag nog druk bezig met het bouwen van het door Tinkebell bedachte kunsthuis op het Arse naalplein in Vlissingen. Twee uitgeprocedeerde vluchtelingen gaan er een maand lang wonen, foto Ruben Oreel singen. De beide jongens zitten tijdens het Bevrijdingsfestival op de veranda van het huis om in ge sprek te gaan met passanten. Ver der hopen we op steun van de ho reca, zodat zij elke dag ergens een maaltijd krijgen." Tinkebell trekt zich het lot van uitgeprocedeerde asielzoekers aan. Zij is actief voor de Vlucht- kerk in Amsterdam-West. Verder liet zij ook haar stem horen over de strafbaarstelling van illegaliteit tijdens het PvdA-congres vorige week. De verhalen van Shirak en Ezzedin vindt zij diep treurig. Shi rak is nu 6,5 jaar in Nederland. Hij vluchtte met zijn ouders en zus nadat zijn vader in Armenië uit zijn baan bij het leger was ge zet. Zij werden in hun woning overvallen en in elkaar geslagen. Hun vluchtroute liep via Rusland. Voor veel geld werden ze met een bestelbusje verder weg gebracht. Op het platteland in Groningen zette de chauffeur hen uit het bus je en reed weg met al hun spul len. Opvangcentra, procederen, ziek worden, op straat gezet wor den en zwerven volgden. Ezzedin ontvluchtte Soudan na dat zijn dorp was plat gebrand. Hij ging naar Libië, Egypte, Istan bul en Griekenland. Daar ver schanste hij zich onder een vrachtauto en liftte op die wijze naar Frankrijk. Zijn doel was De nemarken, maar net over de grens in Nederland werd hij opgepakt. Ook zijn verhaal wordt er niet mooier op: gevangenschap, proce deren, uitzetting, ziek worden, wanhoop. Tinkebell concludeert op grond van de vergunning voor het huis op het Arsenaalplein dat 'een kunstwerk soms meer recht verkrijgt dan een mens'. vlissingen - 'Mar Adentro' van re gisseur Alejandro Amenadar is ver kozen tot de beste film over zorg en gezondheid. Het programma Care Cure is onderdeel van filmfestival Film by the Sea Vlissingen van 13 t/m 22 september. Een commissie on der leiding van Marlies Veldhuij- zen van Zanten, voormalig staats secretaris van Gezondheid, Wel zijn en Sport, heeft een canon van de 10 beste films over zorg en ge zondheid samen gesteld. Die top tien ziet er verder als volgt uit: 2 One Flew Over the Cuckoo's Nest— Milos Forman (1975) 3 Amour - Michael Haneke (2012) 4 The Death of Mr. Lazarescu - Cristi Puiu (2005) 5 Wit - Mike Nichols (2001) 6 Biutiful - Alejandro Inarritu (2010) 7 A Simple Life - Ann Hui (2011) 8 The Diving Bell and the Butter fly - Julian Schnabel (2007) 9 Contagion - Steven Soderbergh (2011) 10 Ikiru - Akira Kurosawa (1952) De commissie koos uit een long list van 140 films een programma van in totaal 25 films, die alle tij dens FbtS 2013 vertoond worden. Daartoe behoren onder meer ook: Away from Her - Sarah Polley (2006), Intouchables - Olivier Nakache, Eric Toledano (2011) en My Left Foot -Jim Sheridan(i989). door Ali Pankow vlissingen - „Het enige wat ik doe is de werkelijkheid laten zien. Als de werkelijkheid je cho queert, dan wordt het tijd dat je daarnaar gaat kijken en je mis schien iets gaat veranderen." Spraakmakend kunstenares Tinke bell (Katinka Simonse) zei dat kort geleden nog in een interview in deze krant. Op uitnodiging van kunstenaarscentrum DeWillem3 toont zij in het kader van het Be vrijdingsfestival zondag een schrijnende werkelijkheid over de situatie van uitgeprocedeerde asielzoekers. „Ik heb op het Arsenaalplein een tijdelijk huis laten bouwen, dat ook echt bewoond zal worden door twee vluchtelingen: Shirak (23) uit Armenië en Ezzedin (20) uit Soudan. Dat huis wilde ik niet voor één dag laten neerzetten, maar voor werkelijke bewoning gedurende een hele maand. De Cultuurwerf Vlissingen heeft ver gunning aangevraagd bij de ge meente én gekregen. Het huis is gebouwd door kunstenares Tessa Hendriks. Zij heeft stage bij mij gelopen", vertelt Tinkebell. Zij erkent dat er een zeker risico kleeft aan deze manifestatie. „Met name die jongen uit Armenië loopt enig gevaar gearresteerd en uitgezet te worden In relatie met zijn vluchtverhaal heeft hij volgens Tinkebell overigens niet zoveel keus op andere wijze aan dacht te vragen voor zijn benarde situatie. „Ik hoop dat ik met dit kunsthuis iets teweeg kan breng en onder de bevolking van Vlis- door Engel Reinhoudt Uut reacties bliekt dat stikjes, die a gae over vroeger, gewaardeerd worre. Noe è'k jaeren m'n best edae om dialect een bitje uut de ban van de nostalgie te ouwen, mae noe doe 'k het zelf ok. Over actuele vraegstik- ken ka je ok nie zo lekker schrieve in het Zeêuws. Voe moderne begrippen ei je gin goeie Zeêuwse woorden. Computer is com puter, crisis is crisis en iPad is iPad. Dus vrom naè toen. Toen a ze een stuitje elee in Kapelle een vent oppakt'n die a kwam leure voe een zögenaemd goed doel, docht ik an de men sen die a vroeger an de deure kwaeme. Dat were d'r nog a wat. Zelf k ok eleurd. Je most wè, as jongs je most ik mie de melk boer mee en was ik daè nie noadig dan most ik van thuus peterolie uutbrienge. Ik kan d'r wè een boek over schrieve. Eigen lijk leek het wè een bitje op wat a t'r van- daege an den dag gebeurt: je bestel wat en d'n aren dag brienge ze het thuus. Toen mondelieng, noe via internet. Ze besteld'n toen meestal nie per keêr, mae voe een langen tied, soms voe een leven lank. En het wier thuus ebrocht. J'oefd'n nie naè de wienkel. Zö eên keêr in de zes weken kwam bie oans Welleman uut Kapelle. Die leurd'n voe Blok. Die kwam per Solex mie een ontiegelijk groate koffer achterop vol elle- goed mie riemen dicht'ebonde. Dat was een vertrouwd gezicht. Die kwam in uus en moeder kocht dan een lapje stof, onder goed, een anddoek of theedoek. Oans von- de dat as kinders spannend en me ao graag at'n kwam. J'ao daegelijkse en wekelijkse leurders zöas d'n bakker, de slachter, de melkboer, mae j'ao ok een ööp ongeregeld volk. Die kwaeme zö mae es af en toe. Een voddeboer daè a je een meulentje van kreeg a je vodden inleverd'n of een paphor loge a je bevoorbeeld een ouwe jekker of mantel gaf. Het leukste vond ik aoltied a Flupje langs kam. Dat vonde me een bitje een aorigen. Die praot'n in z'n eigen, die zag 'r een bitje vremd uut en die sprak mie consumptie. Daè dankt'n die ok z'n bienaem an: Flupje Spetter. Z'n echte achternaem was Vermeule. Me were vreêd nieuwgierig wat at'n in z'n mande ao en of je moeder wat van z'n zou köpe. Die ao een vrie groat assortiment van uus'oudelijk gerief. Oait 'k'r een vèsje over emaèkt: Veters, strikken gae- ren band, kaartjes wolle, tupmuskant, nael- den, spell'n, elestiek, arnicagoed voe rim- metiek, 'k nog dit en 'k nog dat, vrou we, vrouwe kop toch wat. 't Gebeurd'n nog a es, da moeder oans naè de deure stierd'n om te zeggen da me niks noadig ao. Dan keek ik in die mande en zag ik van aolles dat a me best konne gebruke. Zö leêrd'n je liege van j'n eigen moeder, ('k d'r laeter vee gemak van ehad.) Moeder vond dat dan veeste diere of ze ao gin geld op de pak of juust dat kochte me bie een aar. At 'n rond etenstied kwam, dan kreeg 'n soms een stute. Of at 'n d'r blieë mie was, dat weet ik nie. Die most 'n wè buten opete. Soms gieng 'n al foeterend naè de bu ren. Vanwege dat vèsje 'k 'r van eên nog es een moaie foto van Flupje ehad. Die 'k aoltied zunig bewaerd. En ok 'k een leur derskistje, gin mande. Vanaolles zit daè in uut de jaeren vuuftig. A de crisis nog vadd- der toeslaèt, ka je me verwachte. Een moai verhaal vond ik ok aoltied da Wannes de visboer bie m'n schoanmoeder an de deure kwam. Om a ze niks noadig ao en wist a Wannes dan aoltied een bitje fu- tig was, dee ze de deuren nie open at 'n an- beld'n. Ze kwam net van boven en bleef op de trap zitte. Jammer voe eur keek 'n deur de brievebuzze en zei: „Goh, Kaatje, bï je nie goed eworre?" Ze most voe d'n dag komme. 's Aevends ate ze vis. A t'n vee kwaed was a je niks kocht, dan sloeg 'n mie z'n voorwiel tegen de muur, zodat de spetters deur 't riet van z'n visbenne op je stoepe vloge en tegen de deure. Dan stonk het naè vis en kö je de stoepe gae schure. Internet is makkelijk, mae de bezurging ei eêl wat minder charmes. Reacties: Werrilaan 21,4453 CA 's-Heeren- hoek. E-mail: cn.zeeuws@zeelandnet.nl. Het stukje is na te lezen op www.zeeuwsezanger.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 31