T©@S PZC Seksueel risicogedrag jongeren op internet komt weinig voor I I I I I it Er gebeurt nu hetzelfde als we ooit bij de 2 IN HET NIEUWS COLOFON Maak iemand abonnee! fil LANGDURIGE ZORG Zijn we plots zieker geworden of worden kwalen extra aangezet om te profiteren? EF PAUL KUSTERS toosenhenk.nl GQ 100 TIPS OM &E CRISIS TE OVERLEVEN! WAO zagen TIP 3*: FOCUS JE OP IMKOMSTEM, Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruikmaken van de vakantie service? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonne ment Toets 3: informatie over abonneevoor deel Maandag-vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 28,95 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeld recht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee 'Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee 4 minimaal 6 maanden abonnee blijven. 'Nog snel even door Floor Ligtvoet DRIEBERGEN - De cijfers liegen er niet om. In drie jaar tijd, van 2009 tot en met 2012, zijn veel meer mensen in aanmerking gekomen voor de zwaardere vormen van langdurige zorg. Het aantal aan vragen bedoeld voor de wat zwaardere chronische patiënten (zorgzwaartepakketten 3 en 4) steeg met 50 procent naar 118.000. Ondertussen namen de lichtere gevallen juist af. Zijn we in in Ne derland ineens veel zieker gewor den? Of is er iets anders aan de hand? De trend valt samen met de kabi netsbezuinigingen op de langduri ge zorg. De lichtere gevallen, zie ken met zzp 1 en 2, komen sinds dit jaar niet meer in aanmerking voor een verblijf in een zorginstel ling. De zwaardere groep nog wel. En dat nou juist het aantal men sen in die groep is gestegen, is geen toeval, menen hoogleraren gezondheidseconomie Wim Groot en Marcel Canoy. „Ouderen overdrijven hun beper kingen waarschijnlijk om tot de zwaardere groep te gaan beho ren", geeft Groot, hoogleraar aan de universiteit van Maastricht, als verklaring: „Ze zijn bang voor de bezuinigingen, bang om niet meer in een verpleeghuis te ko men als ze straks ook nog begin nen te dementeren. Ze proberen nu nog gauw een instelling in te komen. Uit voorzorg." Ze worden daarbij geholpen door artsen, stelt hij. „Want het over grote deel van de indicaties wordt door zorgverleners aangevraagd. Die indicaties controleert het Cen trum Indicatiestelling Zorg (CIZ) niet." Behandelaren hebben een zekere sympathie voor de angstgevoe lens van ouderen, zegt hij. Want als het straks eenmaal echt zover is en iemand wordt zieker, dan kun je als huisarts die oudere ook niet meer onderbrengen in een in stelling. En dan zit die arts er ook maar mee." Dus vragen ze te hoge indicaties aan onder het mom van goede zorg en 'ik sta aan de kant van de patiënt', stelt Groot. Het zijn niet zozeer de patiënten maar juist de zorginstellingen die te zware indicaties aanvragen, be weert Marcel Canoy van de Uni versiteit van Tilburg. Daar heb ben de instellingen financieel voordeel bij, legt hij uit. Voor een hulpbehoevendere patiënt on- vangt de instelling meer geld. Maar voor de patiënt is het lang niet altijd beter om zwaarder dan nodig te worden ingeschat: „Zo'n indicatie werkt bijvoorbeeld in de geestelijke gezondheidszorg stig matiserend. Als je een beetje be perkt bent, wil je niet tussen de zwaar mentaal beperkten zitten." Volgens Actiz, de koepel van ouderenzorginstellingen, kan de toename vooral worden verklaard doordat mensen op steeds hogere leeftijd zorg aanvragen en dan ook meer mankeren. Dat zó veel meer mensen de laat ste jaren ineens zieker zijn gewor den, 'gelooft niemand', werpt Ca noy tegen. „Er gebeurt nu hetzelf de als we ooit bij de WAO za gen." Plotseling zouden toen 1 mil- Marcel Canoy, zorgeconoom joen Nederlanders arbeidsonge schikt zijn, op een totale beroeps bevolking van 6 miljoen. „Ja daaag. We hebben de neiging om zaken graag af te willen wentelen op het collectief, waardoor er mensen gebruik gaan maken van voorzieningen die niet voor hen bedoeld zijn", zegt Canoy. Groot ziet parallellen met andere zorgbezuinigingen, waarbij de vraag naar zwaardere zorg ook toe nam. „Toen een eigen bijdrage werd ingevoerd in de eerstelijns ggz, werd er sneller doorverwe zen naar de meer gespecialiseerde en duurdere tweedelijns zorg die wèl werd vergoed." Het zit in de mens om creatief om te gaan met bezuinigingen. Lukt het linksom niet om zorg te krijgen, dan moet het maar rechts om. „Heel lang geleden moest 2,50 gulden worden betaald per re cept", zegt Groot. „Wat deden art sen vervolgens? Die schreven meer medicijnen uit op één re cept." Gebrek aan sluwe handig heid is er nooit geweest, wil hij maar aangeven. De prikkels in het systeem die sjoemelen mogelijk maken, moeten worden weggeno men, vindt Canoy. Dit kan vol gens hem het beste door over te gaan naar een systeem waarbij mensen en instellingen bij het in dienen van de indicatie worden vertrouwd. „Maar wanneer duide lijk wordt dat ze daar misbruik van maken, moeten ze ook kei hard worden afgestraft. Aan de be straffing, ontbreekt het nu." Groot voelt veel voor betere con troles. „Het is te gek voor woor den dat zo'n 80 procent van de in- dicatieaanvragen blindelings wordt toegekend. Controleer of die indicaties ook kloppen en leg strengere sancties op voor instel lingen die zwaardere indicaties dan nodig aanvragen." Het CIZ controleert al 25 procent van de indicaties, geeft het cen trum zelf aan. „Dat is een heel gro te steekproef', aldus een woord voerder. Wat niet gecontroleerd wordt, zijn de gegevens die artsen aanleveren. „Wij gaan uit van de integriteit van de professional." Alleen als deze aanvraag sterk af wijkt, wordt die gecontroleerd. AMSTERDAM - Online seksueel risi cogedrag komt, in tegenstelling tot wat vaak in media gesuggereerd wordt, maar erg weinig voor. Dat blijkt uit het onderzoek waar com municatiewetenschapper Susanne Baumgartner medio mei op promo veert. Ze onderzocht verschillende vormen van online grensoverschrij dend seksueel gedrag. Slechts 2 tot 3 procent van de on derzochte jongeren doet wel eens aan sexting, dat is een naaktfoto of-video sturen aan een onbeken de. Ongeveer 5 procent van Baum- gartners onderzoekspopulatie (1765 Nederlandse adolescenten) heeft wel eens iemand gezocht op het internet om seks mee te heb ben. 10 tot 12 procent heeft wel eens een telefoonnummer of adres met een onbekende gedeeld met dit doel en 7 tot 10 procent heeft op het internet wel eens ie mand gezocht om te praten over seks. Volgens Baumgartner komen de jongeren die online seksueel risi cogedrag vertonen, meestal uit een specifieke groep. Als adoles centen laag opgeleid zijn, thuis problemen hebben en niet zo te vreden zijn met hun leven, is de kans groter dat ze dit risicogedrag vertonen. Ook blijkt dat, net als bij roken en drinken, de invloed van vrienden groot is. Adolescenten die online seksueel risicogedrag vertonen, doen dat vaak offline ook. „Ze hebben va ker casual seks. Met mensen die ze net ontmoet hebben, soms ook onbeschermd", aldus Baumgart ner. Baumgartner vergeleek de resulta ten van haar onderzoek ook met andere Europese landen. Neder landse jongeren blijken ongeveer even vaak online seksueel risicoge drag te vertonen als jongeren uit andere Europese landen. Wel ste ken Zweden en Tsjechië erboven uit: daar gebeurt het vaker. 7]T

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2