ZEELAND 29 EF Woensdag Donderdag Voor Amerikanen is het glas Cola altijd halfvol en niet half leeg, crisis of geen crisis. ZATERDAG 4 MEI 2013 aanpak kunnen we leren Ernst Radius bij de Grand Canyon. Hij reisde naar Amerika om met eigen ogen te zien hoe in de staat Arizona mensen op het gebied van welzijn, zorg, werk en scholing worden geholpen. Scottsdale Unified school district, met 31 scho len voor kinderen van twee tot achttien jaar. Voor 23.000 kinderen hebben zij vijf sociaal werkers om kinderen met problemen te hel pen. Door intensief samen te werken, lukt het hun kinderen binnen de school te houden. Dat doen zij ook met gehandicapte kinderen. Hier wordt het inclusief onderwijs al toege past en worden klassen en programma's daar voor aangepast. Daar kan Nederland nog wat van leren. Vanochtend vroeg een duik in het warme zwembad genomen, niet écht verkwikkend. De rit naar downtown Phoenix is relaxed, geen getoeter en iedereen blijft op zijn baan. 1\issen een paar wolkenkrabbers staat een oud overheidsgebouw waar regionale sociale dienst is gevestigd. Margaret Trujillo vertelt over hoe de regionale Maricopa County vol wassenen en jongeren ondersteunt op gebied van werk, wonen en opvoeden. Net als in Ne derland willen zij dat mensen die hulp nodig hebben, nog maar naar één loket hoeven voor hulp. Het no-wrong-door-principe. Dat klinkt mooi, maar hoe help je die mensen met 400 medewerkers en 3 miljoen bewoners in een enorm gebied? Daarna bezoeken we een orga nisatie voor dak- en thuislozen. We schrikken als we de campus betreden. Honderden man nen en vrouwen liggen daar op het gras, zit ten op bankjes in de schaduw of hangen tegen de muur. Overdag verblijven er zo'n duizend daklozen en 's nachts slapen er zo'n zevenhon derd. Op de campus zijn verschillende organi saties actief voor hen, variërend van tandart sen, artsen, onderwijs, ontspanning en job centers. Hier bestaan geen muren tussen orga nisaties en instituten zoals vaak in Nederland wel het geval is. Zij hebben allen één doel en dat is deze mensen zo snel mogelijk weer een normaal leven teruggeven. Vooral door de eco nomische crisis is het enorm toegenomen. De meesten van hen komen gelukkig één keer in hun leven hier. Meestal vinden zij na 90 da gen, met hulp van de service een woning en werk. Elke dakloze krijgt een begeleider. De enthousiaste medewerker zegt telkens als we een nieuwe ruimte binnekomen; „We never give up." Op onze laatste dag varen we met een ballon boven de woestijn. Met z'n i4en in een klein rieten mandje. In die enorme stilte boven de woestijn bedenk ik dat Amerika een land van contrasten is. Zij houden er niet van om via belastingen te betalen voor andere mensen. Maar zij zijn wel enorm bevlogen mensen met passie en een bijna religieus fanatisme. Concurrentie vinden zij stimulerend. Zij pra ten ook graag in termen als hoop, vertrouwen, verandering en uitdaging. Ze helpen graag mensen in hun gemeenschap en stellen veel eisen aan zichzelf en de ander. Ze laten het ook graag zien dat zij het goed doen. Voor Amerikanen is het glas Cola altijd half vol en niet halfleeg, crisis of geen crisis. En daar kunnen wij toch iets van leren. Ik moet nog iets voor mijn zoon kopen. Opeens weet ik heteen mooi groot glas van Coca Cola!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 29