DAGBOEK ERNST RADIUS Ernst Radius uit Middelburg reisde voor zijn werk bij een landelijke werkgevers organisatie naar de Verenigde Staten om te zien hoe welzijn, zorg en werk daar zijn georganiseerd. Wat kunnen we van hen leren en wat niet. Lijkt Phoenix (Arizona) op Middelburg als het gaat om welzijn, zorg en werk Hier bestaan geen muren tussen organisaties en instituten, zoals vaak in Nederland Woensdag 24 april Donderdag Vrijdag AWzbiA Zaterdag en zondag Maandag Dinsdag Van de Amerikaanse Schiphol, 06.00 uur. We gaan op studiereis om het sociaal werk in Phoenix in de Verenig de Staten te bestuderen. Ons reisgezelschap bestaat uit onderzoekers, managers, sociaal werkers, adviseurs en onze twee reisleiders Rik en Henk. Er is paniek, één van de reisgeno tes heeft het paspoort van haar dochter meege nomen, de verkeerde dus. Gelukkig woont ze dicht bij Schiphol en het probleem is snel op gelost. Na twintig uur reizen arriveren we in Phoenix. Van bovenaf is Phoenix een kaart van rechthoekige wijken over de hele vallei. In de valley of the sun wonen ongeveer zes mil joen mensen. Vooral mensen met een Latino achtergrond en pensionado's wonen hier. In het hotel is wifi en kan ik Sylvia en kinderen Arend en Julia whats-appen dat we goed aangekomen zijn. Oeps, het is in Neder land midden in de nacht als ik een be richtje stuur. In Arizona staat alles in het teken van de zon. Als ik een ontbijt bestel met spiegel ei, vraagt de serveerster „Would you like the sunny side up?" We rijden met twee vans naar de universiteit van Arizona. In Amerika blijven veel volwassenen hun hele leven lang werken én studeren. Op de School of social work studeren bij voorbeeld veel alleenstaande moeders en veteranen. Directeur Steven Ander son vertelt dat online studeren sterk in opkomst is in Amerika. Grote universi teiten bieden freebooks aan en studenten kunnen hun eigen opleiding inrichten. Maar wat doe je in de opleiding met bijvoorbeeld vakken als gesprekstechnieken. Kun je dat ook trainen via internet? We spreken daarna met de beroepsvereniging van sociaal werkers in Arizona. Door de crisis is Arizona hard ge raakt. Sociaal werkers worden uitgedaagd meer mensen te helpen met minder budget. Zij noemen dat challenging en changing. Met een jetlag nog in de benen ben ik om half drie 's nachts klaarwakker. Toch maar een slaappil letje van onze professor Hans proberen. We rijden naar het Family Service Center. Op elk kruispunt in Phoenix staan stoplichten, van rotondes hebben zij hier nog nooit van ge hoord. De charmante directeur Sorrel Bow man vertelt ons met veel passie over haar hulp verlening voor families, volwassenen en kinde ren op gebied van verslaving, huiselijk ge weld, pleeggezinnen en reclassering. Mede door de crisis is het aantal uit huis geplaatste kinderen in Arizona gestegen van 9000 kinde ren in 2010 naar 14.000 in 2013. Zij helpen ook ex-gedetineerden een woning te krijgen en hen te begeleiden naar werk. Ruim 60 procent heeft na een jaar nog steeds werk en vervalt niet meer in criminaliteit. Amerikanen lunchen graag vroeg, met veel ta co's en hot chilipeper. Daarna gaan we naar Valle del Sol. Een centrum voor de latinobevol king van Arizona. In Arizona is zo'n 25 pro cent van de bevolking Latino, en onder de 18 jaar zelfs 60 procent. Zij ondersteunen hen burgesuate Gehuwd metSyWi» beroep: Adviseur met medische zorg en leiden ambassadeurs op om de gemeenschap te versterken. Met veel sponsorgeld zijn er al ruim duizend am bassadeurs actief in de Latino-gemeenschap. De goedlachse directeur Kurt Sheppard ver wacht dat er over twintig jaar een Latino presi dent van de VS zal zijn. Na dit bezoek eet ik sa men met mijn kamergenoot Arie een heerlij ke zelfgemaakte pasta met zalm. Vandaag rijden we in vier uur naar de Grand Cayon! We zien het landschap veranderen van een woestijn met duizenden cactussen naar een berglandschap met vooral dennenbo men op 2000 duizend meter hoogte. We sla pen in huisjes in het park. Morgen gaan we een afdaling maken vanaf de top naar de diep te van de Canyon, een wandeling van zo'n 20 kilometer. Aan de rand heb je een prachtig uit zicht over de Grand Canyon. De ochtendzon kleurt de rotsen rood en er hangt een lichte nevel over het immense landschap. We dalen ruim 600 meter naar beneden. De afdaling ver loopt vlot. Na drie uur bereiken we het pla teau, en in de diepte stroomt de wilde groen-blauwe Colorado rivier. Een fantastisch gezicht! Dan de terugtocht. Het is inmiddels 12 uur en de zon brandt recht boven ons hoofd. Het is minstens 40 graden. We hebben enkele berggeiten in ons groepje van acht. Maar de achterblijvers, waaronder ik, hebben het zwaar, heel zwaar. We komen nooit meer levend boven, denk ik. Onze reisleider Henk (uit Oostkapelle!) vertraagt ons tempo en in een slakkengang lopen we de berg op. Dat is onze redding. Als we boven aankomen na vier uur klimmen smaakt het koude biertje heer lijk! Onderweg terug naar Phoenix koop ik bij een indianenstalletje een mooi schaaltje voor Sylvia en een armbandje voor Julia. Ik moet nog wel iets voor Arend kopen, maar wat koop je voor een jongen van negentien? We gaan naar de stad Mesa in de vallei. We rij den alsmaar rechtdoor. Langs de weg zijn er veel kerken, tandartsen én chiropractors. We bezoeken New Leaf. De imposante directeur vertelt enthousiast over de hulp die zij bieden aan daklozen, slachtoffers van huiselijk ge weld en Illegale kinderen. Hun motto is voor al werken mét mensen in plaats van werken voor mensen. New Leaf vangt zo'n 35 illegale kinderen op uit Zuid-Amerika. Kinderen, van soms maar tien jaar, komen vaak door men senhandel hier terecht. De kinderen krijgen onderdak en scholing, zodat zij later ofwel in Amerika kunnen blijven of teruggaan. Drie kwart van hen blijft in Amerika Het is een mooi initiatief, maar wel een druppel op een gloeiende plaat als je bedenkt dat er ongeveer 25.000 illegale kinderen illegaal in de VS zijn. We eten daarna een smerige snack in het Cha- sefield stadion en zien de honkbalwedstrijd tussen The Arizona Daimond Backs en the Giants uit San Francisco. Het is een menge ling van sport, entertainment en nationalis me. Hele gezinnen genieten van de wedstrijd, maar vooral van elkaar, de muziek van het Hammondorgel en de beelden van het pu bliek op het enorme scherm, allemaal lachen de gezichten. De stadionspeaker roept alle ve teranen in het stadion te gaan staan en zij krij gen van het publiek een luid applaus, gespon sord door een bierfabrikant. Vandaag is het Koninginnedag en inhuldi gingsdag in Nederland. Ik kijk via Uitzending Gemist. We merken er hier niets van. De loka le zender brengt nieuws over een bruidsjur kenwinkel die failliet is gegaan. Bedroefde bruidjes hebben duizenden dollars schuld en geen bruidsjapon. Het weerbericht geeft aan dat het meer dan 40 graden wordt! We bezoeken United Way, een grote sponsororganisaties voor arme gezin nen, kinderen en daklozen. Veel arme mensen in Phoenix vinden hun buurt niet veilig, door drugsoverlast, prostitutie en criminaliteit. Daardoor leven ze in isolement. United Way ondersteunt met geld de samenwerking tus sen politie en buurtbewoners zodat zij zich veiliger voelen. United Way coördineert ook de samenwerking tussen organisaties. Zij lijkt daarin op Middelburg. We gaan daarna naar I I I I rn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 28