93 procent besparingen Vlissingen ingevuld Polderhuis Westkapelle krijgt Stimuleringsprijs éULeuJUs 24 WALCHEREN TENTOONSTELLING Antiek- en streekproductenmarkt 20% korting In het Historisch Museum in Museumtrein Arnemuiden is vanaf vandaag een krijgt stuk spoor expositie van streekdracht te zien. uit Den Bosch HISTORISCH MUSEUM Arnemuidse dracht zoutelande - In Zoutelande wordt vandaag van 10.00 tot 17.00 uur een antiek- en streekproduc tenmarkt gehouden. De marktkra men staan in de Lanstraat. Verder zijn er de hele dag Oudhollandse volkspelen. De antiek- en streekproducten- markt is er ook op zaterdag 11 en zaterdag 18 mei. Zondag worden bunkers ter be zichtiging opengesteld van 13.00 tot 17.00 uur, te bereiken vanaf duinopgang 't Pauwtje. Tegen inlevering van deze advertentie op de nieuwe collectie bij Clarks Middelburg! Wegens succes verlengd tot 12 mei 20131 Markt 57 - Middelburg van hun moeder in de Noord straat nog steeds voort. De kast uit hun winkel staat nu in het mu seum en ook een oude toonbank hebben ze geschonken. Voor de opening van de expositie hebben ze zich in streekdracht gekleed en maken ze deel uit van het tafereel met poppen. De laatste scène laat het heden zien, met de 'hobbydragers': de mensen die zich af en toe, voor speciale gelegenheden, in dracht kleden. Zoals Janny Schroevers en Lieven en Tonny Kusse die elk jaar garnalen pellen en netten boeten op Visserijdag. De pop Jan ny lijkt sprekend op de echte Jan ny. Achter haar is 't Uusje van Ei- ne te zien, geschilderd door Wan nes van Belzen. Alle poppen zijn gemaakt van pa- pier-maché. Vijftien vrijwilligers van het museum hebben hier lang aan gewerkt. Ontbrekende kleding is nagemaakt door Corrie van de Ketterij (van De Troye) en sieraden zijn nagemaakt door goudsmid Piet Minderhoud. De Arnemuidse vrouwen die nog echt elke dag streekdracht dragen, vinden de expositie 'prachtig'. „En het klopt allemaal." Het Historisch Museum van Arne muiden is gevestigd in 't Stadhuys in de Langstraat. Het museum is verbouwd en uitge breid. In het nieuwe gedeelte is de tentoonstelling over streekdrach- ten te zien. Een deel van de rest van de collec tie is binnen het museum her schikt. Zo is er op de benedenver dieping een maritiem centrum ont staan, waar het visserijverleden van Arnemuiden wordt belicht. In 't Uusje van Eine, het huisje aan de overkant van de straat dat ook bij het museum hoort, is een nieu we tentoonstelling ingericht over wijkzusters. Het museum is van mei tot en met oktober geopend op woens dag- en zaterdagmiddag van 13.00 tot 17.00 uur. Entree 3,50 euro. Kinderen tot 12 jaar gratis. bouwd in vier afzonderlijke scè nes of taferelen. Daarin staan in totaal 19 poppen, aangekleed in streekdracht. Door deze opzet komt de geschiedenis tot leven. Scène 1 speelt zich afin de werk plaats van de Arnemuidse goud smid Minderhoud. De 'decorstuk ken' komen van de zolder van Minderhoud en zijn afkomstig uit de periode 1890-1900. Ook de dracht van de poppen is uit deze tijd, zoals één van de eerste Arne muidse mutsen. Daarvoor droe gen alle vrouwen mutsen van de Walcherse dracht. Scène 2 laat Arnemuidse visverko pers zien op de donderdagse Markt in Middelburg in de perio de 1930-1940. Scène 3 speelt in de stoffenwinkel van Tona de Troye in de jaren 1950-1960. De kinderen van Tona, Corrie en Jan, zetten de winkel VLISSINGEN - De gemeente Vlissin gen is er in geslaagd om van de voorgenomen 13 miljoen euro aan bezuinigingen 12,1 miljoen ofwel 93 procent in te vullen. goes - Stichting Stoomtrein Goes - Borsele (SGB) krijgt een stuk spoor van Stamlijn De Rietvelden in Den Bosch. Het spoor wordt ge bruikt om delen van de museum- lijn te vervangen. Het Bossche spoor van twee kilo meter wordt vanaf 13 mei in twee weken opgebroken. Een klein stuk gaat naar Kamp Vught, waar het een herinneringsplaats aan de deportaties van Joodse gevangen wordt. De rest van de rails gaat SGB gebruiken om delen van de museumlijn te vervangen. „Er is nog geen specifieke plaats voor", aldus Reinier Zondervan van SGB. „Het komt gewoon in een voorraad waar wij uit putten voor groot onderhoud. Het gaat ons om de conditie van het spoor, en dit is hetzelfde type spoor als wat er nu ligt. De eventuele histori sche waarde, daar gaat het ons niet om. Dat is gewoon toeval." door Carla van de Merbel arnemuiden - Nog zo'n 25 vrou wen in Arnemuiden kleden zich dagelijks in streekdracht. Dat wor den er uiteraard alleen maar min der. Voordat de streekdracht ook in Arnemuiden uit het straat beeld is verdwenen, heeft het His torisch Museum in het stadje een blijvende tentoonstelling inge richt met Arnemuidse dracht. Gis teren is de expositie geopend door burgemeester Harald Berg- mann. De tentoonstelling belicht 150 jaar geschiedenis van de kleder dracht in Arnemuiden. Ook de veranderingen in de dracht in die periode zijn dus te zien. Verder worden alle soorten dracht - zon dagse, daagse, rouw, voor man nen, vrouwen en kinderen - ge toond. De expositie is opge- B en W van Vlissingen maakten deze week in de kadernota 2014 bekend de komende twee jaar niet over te willen gaan tot nieu we forse bezuinigingen. Met be staand beleid kunnen nog tonnen bespaard worden. De komende tijd wil Vlissingen benutten om zich te bezinnen op de toekomst. Na de verkiezingen van 2014 kan een nieuw college vervolgens aan de slag. In 2016 en 2017 zal dan tot een bedrag van 5,7 miljoen bezui nigd moeten worden. Om tegenvallers in 2014, maar vooral in 2015, op te vangen, kan Vlissingen geld uit de gemeentelij- tce spaarpot halen. Voorzien is om in 2015 2,8 miljoen uit de reserves ce putten. Gevolg daarvan is wel dat het zogenaamde weerstands vermogen van de gemeente min der snel toeneemt. Vlissingen wil groeien naar een situatie dat te genover het bedrag van de finan ciële risico's tenminste eenzelfde bedrag in de reserves zit. Ofwel, dat de gemeente op eigen kracht die risico's kan afdekken. Dat mo ment zal nu later bereikt worden, aldus het college van burgemees ter en wethouders. Arnemuidse visverkopers op de Markt in Middelburg, rond 1930. westkapelle - Het Prins Bernhard Cultuurfonds Zeeland heeft aan het Polderhuis in Westkapelle de Stimuleringsprijs 2013 toegekend. Commissaris van de koning Han Polman reikt op 25 mei de prijs van tienduizend euro uit in het Dijk- en Oorlogsmuseum. Met het geld kunnen educatieve activi teiten worden ontwikkeld. „Het is het Prins Bernhard Cul tuurfonds Zeeland opgevallen met welk enthousiasme en grote inzet het bestuur en de vele vrij willigers van het Polderhuis West kapelle in en rond het Dijk- en Oorlogsmuseum aandacht vragen voor de eeuwige strijd tegen het water (het verhaal van de dijk) en de gevolgen van de Tweede We reldoorlog", aldus het fonds. De komende vier jaar wil Polder huis Westkapelle extra investeren in educatie, in de kwaliteit van de educatieve activiteiten en de ver binding ervan met de museale en culturele activiteiten. De Stimuleringsprijs werd in 1999 in het leven geroepen om cultuur- en natuurbehoud in Zee land extra te stimuleren. Eerdere winnaars waren onder meer de Stoomtrein Goes-Borsele, muzi kant Rik Mol en Vlinder- en libel- lenwerkgroep Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 24