Green key voor Sail H II I II Kom jij ons vertellen hoe we Nederland gaan inrichten? Kustgemeenten versoepelen de regels voor het gebruik van huizen als tweede woning. 22 ZEELAND F.C.Axel LEEGSTAND Mosselkwekers weer aan de slag in Waddenzee Oplichter slaat telefonisch toe op Walcheren Traumazorg ADRZ is op orde zegt commissie ZATERDAG Rijksoverheid Rijkswaterstaat zoekt trainees hbo+/wo. TWEEDE WONING EN LEEGSTANDWET werken voor Nederland Maikel Harte Gisteren stond er een heel stuk in deze krant over de nieu we fusieclub F.C. Axel. Wie had dat ooit kunnen denken dat de zaterdagclub AZW zou samengaan met de zondagclub W Axel. Uit het re laas van twee kopstukken van beide verenigingen Willy van Gremberghe van W Axel en Jaap Scheele van AZW blijkt ook wel dat het veel voeten in de aarde heeft gehad. Maar het gaat door. En het wordt nog gekker, want echt alle princi pes zijn nu overboord gegooid. Waarom? Het interim-bestuur van F.C. Axel heeft zelfs een Terneuzenaar als voorzitter voorgedragen: Jack Kouwijzer. Wie had dat ooit kunnen den ken: dat een Terneuzenaar daar nog eens voorzitter zou wor den, want Terneuzen en Axel, dat waren vroeger aartsrivalen. Daar stonden duizenden men sen voor langs de lijn, die wed strijden moesten gewonnen worden. Maar inmiddels is de laatste Terneuzen-Axel ge speeld, omdat de nieuwe fiisie- club voortaan op zaterdag gaat spelen. Het was een al harmo nie die laatste derby. Het komt wel goed daar in Axel, ik denk dat ze goede keuzes maken. De jeugdafdelingen van beide vere nigingen zijn jaren geleden al samengegaan, in Jack Kouwij zer hebben ze volgens mij een wijze vent als voorzitter en het zaterdagvoetbal heeft de toe komst. Er is echter nog steeds één ding dat me dwarszit. Ik heb het al eens eerder gezegd en in een ui terste poging probeer ik ze er langs deze weg nog één keer van te overtuigen: de nieuwe naam kan echt niet. Axel viert dit jaar dat ze 800 jaar als stad bestaat, het is de bakermat van de regionale cultuur. We spre ken niet voor niets over het dia lect van het Land van Axel en over de Axelse klederdracht. Dan kun je de nieuwe club na tuurlijk niet 'Football Club Axel' noemen. Dat kan toch niet? Noem het Avico (Axelaars voetballen in combinatie maar dan krijg ik steeds als commentaar dat dit al een merk is van voorverpakte friet en aardappelen. Dat past dan toch perfect? Axel is de stad van de Erpelkappers. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns VLISSINGEN - Stichting Sail de Ruy- ter Zeeland heeft - als derde evene menten-organisatie in Nederland - het 'Green Key-certificaat' ontvan gen. Het Bevrijdingsfestival Utrecht en het Noorderzon Festival in Gro ningen gingen het Vlissingse evene ment voor. Green Key is het milieukeurmerk voor bedrijven en organisaties in de toerisme- en recreatiebranche die serieus en controleerbaar bezig zijn met milieuzorg. Green Key is onderdeel van de Foundation for Environmental Education (FEE), zoals de Blauwe Vlag voor schone stranden en jachthavens. Voor de Stichting Sail de Ruyter Zeeland is het een erkenning voor haar streven om een duurzaam evenement te willen organiseren en zich ook te willen verbeteren in de milieuprestatienorm. Dit duur zaamheids-principe wordt op ver schillende manieren gerealiseerd. Voorbeelden hiervan zijn het pa pier wat uit de printers komt, de fair trade koffie op de bestuursta fel en de kleding die wordt gedra gen door de vele vrijwilligers. Maar ook bijvoorbeeld de horeca waarmee wordt samengewerkt moet aan onze criteria voldoen. Ook in het programma keert het duurzaamheidsthema terug. Ga naar www.werkenvoornederland .nl/rwstrainee voor je eigen videosollicitatie. Opmars van tweede woning door Cornelleke Blok en Edith Ramakers MIDDELBURG - Uit angst voor leeg stand stelden vroeger, toen het nog goed ging met de woning markt, gemeenten strenge re gels op voor het gebruik van hui zen als tweede woning in de dor pen. Nü willen de kustgemeen ten deze regels juist versoepe len, om leegstand van woningen tegen te gaan. Want, zo wordt ge redeneerd, deels bewoonde hui zen zijn altijd nog beter dan niet bewoonde huizen. De gemeente Schouwen-Duive- land doet al proeven met deeltijd wonen en wil de mogelijkheden voor tweede woningen verrui men in toeristische kustplaatsen én in Zierikzee. Dat staat in de nieuwe woonvisie 2013-2022. „We merken dat de behoefte op de markt verandert. De samenleving wordt flexibeler. Daar willen we graag op inspelen", zegt Jules Star mans, hoofd van de afdeling Sa menleving. „Woningen worden slecht verkocht. Er is veel meer aanbod dan vraag. We verwach ten geen wonderen van deze maatregel, maar elke woning die bezet is, draagt bij aan de leefbaar heid en aan het verbeteren van de economie." In Noord-Beveland verleent de ge meente sinds kort vergunningen voor gebruik van huizen als twee de woning. „Voorheen was er geen beleid", zegt adjunct-ge- meentesecretaris Bas Melis. De ge meente wil wel zicht houden op de bouwkundige toestand van de huizen. „Als na twee of drie jaar Er is onderscheid tussen de begrip pen tweede woning, recreatiewo ning en deeltijdwoning. Een tweede woning is een huis dat men naast een hoofdverblijf in ei gendom heeft. Een tweede woning kan gebruikt worden als deeltijdwoning. In dit geval wordt het huis betrokken voor werk. Iemand verblijft bijvoor beeld in het weekend in Zeeland en doordeweeks in Amsterdam. Een recreatiewoning is een twee de woning die gebruikt wordt voor vakanties. Zo'n huis kan op een recreatieterrein staan, maar dat hoeft niet. Huiseigenaren die hun woning niet verkocht krijgen, kunnen hun huis via de Leegstandwet verhu ren. Het kabinet heeft de regels hiervoor eind maart versoepeld. De verhuurder mag zelf de huur prijs bepalen. De vergunning kan voor vijfjaar verstrekt worden door de gemeen te. Leegstaande gebouwen zonder woonbestemming mogen zelfs voor tien jaar verhuurd worden. Woningeigenaren mogen meer dan één keer een vergunning voor tijdelijke verhuur aanvragen, op voorwaarde dat tussen beide aan vragen vijf jaartijd zit www.werkenvoornederland.nl YERSEKE - Zeeuwse mosselkwe kers gaan vanaf volgende week dinsdag weer aan de slag in de westelijke Waddenzee. Ze heb ben vergunning om de komende weken dertig miljoen kilo mossel zaad op te vissen. Het zaad wordt vervolgens uitgezaaid op kweek- percelen in de Waddenzee, waar de jonge mosseltjes in twee, drie jaar uitgroeien tot consumptierij- pe mosselen. Vorig jaar hebben Zeeuwse mosselkwekers in het najaar al ruim veertig miljoen ki lo mosselzaad in de Waddenzee opgevist en op kweekpercelen ver- zaaid. In 2010 en 2011 viel er nau welijks mosselzaad. MIDDELBURG - Op Walcheren zijn donderdag twee vrouwen opge licht door een man die hen belde. Een vrouw uit de gemeente Veere is voor 11.000 euro opgelicht, een vrouw uit de gemeente Middel burg voor ruim 1700 euro. De beller zei dat hij medewerker van een bank was. Hij vertelde dat er iets mis was met de beveili ging en dat via de telefoon wat handelingen moesten worden ge daan om die beveiliging weer 'up to date' te krijgen. Het resultaat was uiteindelijk dat er geld van de rekeningen was afgeboekt en overgeschreven naar een onbe kend rekeningnummer. blijkt dat het huis verpaupert, dan kunnen we de eigenaar ver plichten om het op te knappen." Ook Veere heeft het tweedewo- ningbeleid verruimd. „Sinds 1 ja nuari mogen in alle centra van de dertien kernen en een paar gebie den die op de website van de ge meente Veere staan vermeld, wo ningen als tweede woning wor den gebruikt. Het is beter voor de leefbaarheid om een bewoond huis te hebben, dan een leeg staand huis, is de achterliggende gedachte. Momenteel worden plannen gemaakt om het hele bui tengebied open te stellen. Dan maakt het niet meer uit of het huis permanent, dan wel se- mi-permanent wordt bewoond. In Sluis is de verkoop van een huis als tweede woning in bijna alle gevallen verboden. Over het beleid was de afgelopen tijd veel gesteggel. Het starre beleid is niet goed voor de kwaliteit van de wo ningen. Soepelere regels kunnen zorgen voor meer doorstroming, zo staat in een voorstel het college van B&W. Onder meer woningen met een minder gunstige ligging, weinig buitenruimte, en huizen op plekken waar al veel recreatie woningen zijn, zouden in aanmer king moeten komen om als twee de huis aangemerkt te worden. De Sluise gemeenteraad stelt na de zomer nieuwe regels vast. Dat veel mensen moeite hebben hun huis te verkopen, zien de ge meenten ook terug in een flinke stijging van het aantal aanvragen om een huis tijdelijk te verhuren via de Leegstandwet. In Schouwen-Duiveland is het aantal aanvragen gestegen van 18 in 2011 naar 33 in 2012. Dit jaar wa ren er al 13 aanvragen. In Vlissin- gen is in 2012 bijna drie keer zo vaak gebruik gemaakt van de Leegstandwet dan het jaar ervoor: een stijging van 21 naar 59. Dit jaar zijn daar tot nu toe 16 vergun ningen verleend. GOES - De visitatiecommissie van het Traumacentrum Zuidwest-Ne derland heeft laten weten dat het ADRZ de traumazorg zodanig op orde heeft dat de level 2 status voor traumazorg tot het voorjaar van 2014 kan worden gecontinu eerd. Dit level wordt toegekend op grond van kwaliteitscriteria en behandelmogelijkheden. In princi pe kan vrijwel elke patiënt met ernstig letsel na een ongeval naar het ADRZ worden gebracht. Pa tiënten met een ernstig hersenlet sel gaan naar een level 1 zieken huis. In de regio Zuidwest-Neder land zijn dat de ziekenhuizen in Rotterdam en Antwerpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22