Regelmaat toverwoord bij dieren met suiker Ceuzenfeest van start Zeeland Seaports in het rood door stagnerend glastuinbouwproject 24 ZEEUWS-VLAANDEREN SCHELDORADO Een well nessgedeelte, animatie en hamburgerbar. Scheldorado is er na de verbouwing op vooruit gegaan. door Raymond de Frel In de rubriek De Lappenmand ge ven artsen, specialisten, assistentes én baasjes een kijkje in de wereld van Dierenziekenhuis Zeeuws-Vlaan- deren. Vandaag: behandeling van diabetes bij honden en katten. Luka is een suikerpatiënt. Zelfs zo erg dat hij er blind door werd. Een oog operatie bood uitkomst, het hondje kan zich weer oriënte ren. Dat hij de rest van zijn leven twee keer per dag is veroordeeld tot de insulinespuit, nemen zijn baasjes voor lief. Luka is geen uitzondering. Diabe tes komt veel voor bij honden en katten. Het werkt hetzelfde als bij mensen; glucose wordt in de dar men opgenomen en komt zo in de bloedbaan terecht. Het is de brandstof voor de lichaamscellen, maar moet wel vanuit de bloed baan in de cellen worden opgeno men. Dat wordt geregeld door in suline, een hormoon dat in de al vleesklier wordt geproduceerd. Wanneer er te weinig insuline be schikbaar is, blijft er teveel gluco se in het bloed. Dat leidt bij honden en katten tot veel drinken, eten, plassen, slapen en een dunnere of doffere vacht. Sommige hondenrassen hebben aanleg voor suikerziekte, zegt dia- betesconsulente Mariska de Ruijs- scher. Bovendien hebben ook niet-gesteriliseerde teefjes een ver hoogde kans op diabetes. „Hormo nen ontwikkelen stoffen die de suikerspiegel doen stijgen. Sterili seren is dus in twee opzichten preventief. Overigens kan bij een teef na de sterilisatie de suiker ziekte weer verdwijnen", vertelt Mariska. Zodra de dierenarts de diagnose 'diabetes' heeft gesteld, gaat Mariska in gesprek met de baasjes van de kat of hond. „Regel maat is namelijk het toverwoord bij het omgaan met suikerziekte. Een hond of kat moet elke dag op hetzelfde moment dezelfde hoe veelheid voedsel krijgen. Het liefst daarna (twee keer per dag) spuit je onder de huid insuline in. Tijdens het eten mag ook, omdat de dieren dan vaak stilzitten en op het voedsel zijn gefixeerd. Ze voelen amper iets van de prik, om dat er heel dunne naalden voor worden gebruikt." Sommige baasjes ervaren het bie den van regelmaat aan hun dier als hinderlijk. „Je kunt niet zo maar een dagje de deur uit. Een insulinespuit moet bijvoorbeeld koel worden bewaard, je moet brokken meenemen om op de goede tijd eten te geven. En het vraagt ook veel overleg met de die renartsenpraktijk. De suikerwaar des moeten regelmatig worden ge controleerd, zodat de hoeveelheid insuline op tijd kan worden aange past." I Luka zag vanwege suikerziekte een tijdje niets meer, maar een oogopera tie deed wonderen. biervliet - De Geuzenfeesten wor den dit jaar voor de 41 e keer ge houden. Van woensdag tot vrijdag is er van alles te doen in Biervliet. De feesten gaan woensdagavond rond 18.30 uur officieus van start met een stadsloop. Deelnemers kunnen kiezen uit vier afstanden. De loop begint bij het Dorpshuis. Donderdochtend om 09.00 uur is de start van de twintigste haring- rit. Om 11.00 uur is de officiële opening van de Geuzenfeesten op de Markt De hele dag is er daar van alles te doen voor jong en oud. De avond wordt afgesloten met een Gezeunbal in de feest tent. Toegang is 10 euro. Vrijdagochtend is er een boeren-, hobbye en rommelmarkt. Om 14.00 uur begint een spelkamp voor wijkenteams en is er een kin derprogramma. Om 17.00 uur is de prijsuitreiking daarvan. De Geuzenfeesten worden afgeslo ten met 'Q;Music the Party'. Toe gang daarvoor kost 10 euro. Eigenaar denkt door Tom Scheele terneuzen - „Kan iemand me hel pen? Ik zit vast", roept een vrouw. Bij de verbouwing van Scheldora do is blijkbaar geen rekening ge houden met volwassenen, want iedereen moet zijn best doen om door de poortjes bij de ingang te komen. „Dan waren de oude poortjes toch een stuk handiger", lacht een medewerkster. Het is één van de weinige negatieve gevol gen van de verbouwing van het subtropisch zwemparadijs in Terneuzen. Meteen bij binnen komst merk je al dat het een stuk warmer is dan voor de sluiting. Toen het leek alsof er wegens geld problemen niet meer gestookt werd. Eenmaal binnen valt meteen op dat er een andere sfeer hangt. Alle muren zijn voorzien van een nieu we laag verf en de muziek hoor je luid en duidelijk vanuit de kleed kamers. Kinderen worden bezig gehouden door een 'entertain ment team' en ook aan de ouders is gedacht. Achterin is een wellnessgedeelte gebouwd met twee sauna's en i Het nieuwe Aquadöme Scheldorado. foto's Mark Neelemans door Frank Balkenende terneuzen - Havenbedrijf Zeeland Seaports (ZSP) in Vlissingen en Ter neuzen schrijft rode cijfers over het boekjaar 2012. Het netto resul taat komt uit op min 15,6 miljoen euro. Dat komt door afschrijvingen op het stagnerende glastuinbouwpro ject WarmCo2 op de Axelse Vlak te en gronden die waren aange kocht voor natuurcompensatie bij aanleg van de Westerschelde Con tainer Terminal. Het havenbedrijf heeft de WCT nog niet afgeschre ven, maar doorgeschoven naar de verre toekomst. Het geeft voorlo pig voorrang aan plannen voor containeroverslag binnen het hui dige havengebied, zoals die van het bedrijf Verbrugge Terminals in havengebied Vlissingen-Oost. Voor ZSP had 2012 twee gezich ten, zegt algemeen directeur Hans van der Hart. „Het is ener zijds jammer dat we een aantal grondposities en WarmCo2 moe ten afwaarderen, anderszijds is het bedrijfsresultaat positief. We zijn dan ook niet ontevreden." Ten opzichte van 2011 groeide de omzet vorig jaar met 24 procent tot 68,7 miljoen euro. Een deel van die stijging is te danken aan eenmalige meevallers. Zo betaal den Century en UTB, de bedrij ven die delen van de failliete alu- miniumfabriek Zalco overnamen, vorig jaar achterstallige pacht en kochten ze erfpachtovereenkom sten af. Dat leverde ZSP een posi tieve kasstroom op. Van der Hart: „Hierdoor konden we het bedrag waarvoor onze aandeelhouders - dat zijn de provincie en de ge meenten Terneuzen, Vlissingen en Borsele - garant staan, terug brengen van 424 naar 389 miljoen euro." pagina 23: Lichte groei overslag in 2013

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 104