Arbeiders in Azie eisen op 1 mei aandeel in succes Streng rookverbod in deelstaat NRW Ex-Dutchbatter getuigt in Mladic-proces 66 38 euro per 8 BUITENLAND BANGLADESH Bangladesh vierde gisteren een heftige 1 mei. Woede en verdriet over de dood van 400 arbeiders. Londen test 'Nederlandse' rotondes JJLL_ maand, dat is wat de mensen die zijn omgekomen kregen aan salaris Roep om dood door onze redactie buitenland ATHENE/ISTANBUL/PHNOM-PENH - De viering van de internationale Dag van de Arbeid is gisteren op verschillende plaatsen uitgelopen op confrontaties met de politie. Op tal van plekken in de wereld waren vieringen en demonstra ties voor de Dag van de Arbeid. Grieken staakten, Indonesiërs be toogden tegen hogere brandstof prijzen en de paus riep politici op toch vooral banen te creëren. In verschillende hoofdsteden in Zuidoost-Azië eisten arbeiders een deel op van het resultaat van het exportsucces van hun nationa le economieën. Op de Filipijnen kwamen duizenden fabrieksarbei ders de straat op voor een vreed zaam protest voor een hoger loon en betere arbeidsomstandighe den. Behalve in Bangladesh (zie elders op deze pagina) kwamen ook in Cambodja vooral boze textielwer- kers in het geweer. Duizenden ar beiders marcheerden naar het par lement in Phnom-Penh. Ze bo den daar een petitie aan waarin werd gevraagd om meer dan een verdubbeling van het minimum loon. Dat ligt nu rond de 60 euro per maand. De Cambodjaanse tex- tielarbeidersbond vroeg 150 euro. Dat is de helft meer dan wat mo menteel in China wordt betaald. Ondernemers vrezen dat buiten landse bedrijven afhaken als de productie 'te duur' wordt. In Indonesië legden betogers het verkeer in Jakarta goeddeels lam. Ze demonstreerden tegen een ge plande verhoging van de brand stofprijzen, die veel arme mensen hard kan raken. Volgens de politie kwamen 55.000 demonstranten op de been, wat deze i-meibeto- ging een van de grootste in jaren maakte in Indonesië. In Europa staakten Griekse werk nemers tegen de jongste ronde van bezuinigingen en belasting verhogingen. Vakbonden hadden opgeroepen tot 'massale mobilisa tie' voor de algemene 24-uurssta- king, die onder meer het veerboot- verkeer verstoorde. Volgens de po litie kwamen in Athene en Thes saloniki zo'n 13.000 betogers op de been. De werkloosheid in Grie kenland is inmiddels opgelopen tot 27 procent en de jeugdwerk loosheid is zelfs 60 procent. In Spanje is de werkloosheid net zo hoog. De vakbonden hadden dan ook op meer dan tachtig plek ken in het hele land demonstra ties gepland. Niet alleen in de noodlijdende Zuid-Europese lan den was de Dag van de Arbeid re den om de straat op te gaan. Zelfs de vakbeweging van het welvaren de Duitsland had de Dag van de Arbeid aangegrepen om te demon streren voor 'goed werk en een so ciaal Europa'. Paus Franciscus riep politieke lei ders over heel de wereld op ba nen te creëren. Volgens Francis cus was de hoge werkloosheid te rug te voeren op 'economisch den ken buiten de grenzen van sociale gerechtigheid'. In de Thrkse metropool Istanbul braken gisterochtend rellen uit Betogers die de Dag van de Ar beid wilden vieren, belandden in het ziekenhuis, onder wie de tweede man van de grootste oppo sitiepartij CHP, Gürsel Tekin. De Uirkse autoriteiten hadden beto gers verboden samen te komen op het Taksim Plein, dat traditio neel de verzamelplek is voor link se partijen. Met waterkanonnen en traangas werden degenen die wel kwamen, verjaagd. Zelfs de vakbeweging van het welvarende Duitsland had 1 mei aangegrepen om te demonstreren door onze redactie buitenland DHAKA - „Knoop de moordenaars op, dood aan de fabriekseigena ren." De traditionele i-meidemon- straties in de Bengaalse hoofdstad Dhaka werden gisteren vooral de monstraties van woede. Tiendui zenden fabrieksarbeiders gingen met rode vlaggen de straat op en schreeuwden om de zwaarste straffen voor de 'moordenaars' van hun collega's. Het dodental van het op 24 april ingestorte Ra- na Plaza-complex in de voorstad Savar steeg gisteren naar 407. Om dat er nog veel vermisten zijn en evenmin duidelijk is hoeveel vrou wen in de naaiateliers waren ge propt, zal het uiteindelijke doden cijfer nog beduidend hoger ko men te liggen. „We willen de strengste straffen voor degenen die verantwoorde lijk zijn voor deze tragedie", aldus Kamrul Abnam, een van de lei ders van de Bengaalse bond van textielwerkers. Ondanks oproe pen van de regering aan de arbei ders om 'het hoofd koel te hou den', liep de spanning rond ver schillende textielfabrieken hoog Paus Franciscus op en werden op verschillende plaatsen vechtpartijen en vanda lisme gemeld. Paus Franciscus mengde zich gis teren in de discussie. Tijdens de mis veroordeelde hij de werkom standigheden in de Bengaalse fa brieken als 'slavenarbeid'. „Een krantenkop die me raakte op de dag van de tragedie in Bangladesh was: 'Leven van 38 euro per maand'. Dat is wat de mensen die zijn omgekomen kregen aan sala ris. Dit wordt slavenarbeid ge noemd", aldus de kerkvorst. Ondertussen richt de volkswoede in het getroffen Savar zich op de eigenaar van het ingestorte com plex, Sohel Rana (35). Volgens de Bengaalse media was de project ontwikkelaar betrokken bij aller lei duistere handeltjes en heerste hij als een maffiabaas over de stad. Rana had de meeste lokale politici in zijn zak. In het naar hem vernoemde gebouw zaten vijf textielfabrieken gepropt, waar van er eentje tot voor kort zaken deed met onder meer C&A. Over de werkwijze van deze Ra na, die actief was in een lokale studentenafdeling van de regeren de Awami Moslim Liga, komen nu de vuilste verhalen naar bui ten. Veel mensen waren bang voor Rana en zijn motorbende. Die zou kleine grondeigenaren hebben verjaagd en geïntimi deerd om grond vrij te maken voor Rana's complex. Klachten daarover werden door de politie genegeerd of erger, doorgegeven aan Rana's gangsters die dan ver haal kwamen halen. Vervolgens bouwde Rana zonder de juiste vergunningen zijn Plaza en zette daar later ook nog eens een paar etages bovenop voor tex tielfabrikanten. Volgens een voormalige burge meester van Savar is het Rana Pla za geen uitzondering. Er staan in de stad wel meer gammele com plexen: gebouwd met smeergeld door onze redactie buitenland DÜSSELDORF - In de aan Nederland grenzende Duitse deelstaat Noord-Rijnland-Westfaien (NRW) geldt sinds gisteren een streng rookverbod in alle openbare ruim tes. Alle uitzonderingen op het rook verbod in de horeca, zoals in een manszaken en in verenigingen of in afgescheiden aparte rookruim tes, zijn opgeheven. De nieuwe wet in NRW is een van de streng ste in Duitsland, naast die in Beie ren. Hoewel de wet is bedacht om de gezondheid van het personeel te beschermen, zijn veel kleine uitbaters ongelukkig met het nieu we rookverbod. Ze vrezen dat een fors deel van hun rokende stam gasten gaat afhaken. Thorsten Hel- lwig, woordvoerder van het Duit se verband van horeca-onderne- mingen, weet dat tot 80 procent van de 'Kneipe'-bezoekers rokers zijn. „Als ze niet meer komen of ze staan de helft van de tijd voor de deur voor hun sigaretje, is dat een groot gemis aan inkomsten." Volgens Barbara Steffen, de rood-groene minister van Gezond heid van NRW, is die angst over dreven. In Beieren, waar café-uit baters dezelfde zorgen hadden, zijn de stamgasten gebleven. „Sterker nog, die kroegen hebben nu meer omzet", aldus Steffen. Ook met carnaval, een traditio neel instituut van gezelligheid, mag binnen niet meer gerookt worden. Boetes kunnen oplopen tot 2.500 euro. De enige uitzonde ring wordt gemaakt voor besloten feesten waarbij het etablissement vooraf exact moet opgeven hoe veel rokers er worden verwacht. LONDEN - Rotondes met fietspa den, zoals in Nederland, zijn mo gelijk al volgend jaar in Londen te zien. Volgens de BBC worden de fietsvriendelijke verkeersknoop punten momenteel getest in een onderzoekscentrum in Berkshire. Het 'Nederlandse' ontwerp geeft fietsers voorrang en zorgt ervoor dat automobilisten de fietsers kunnen zien, als zij de rotonde verlaten. De tests duren nog tot juli. In principe worden de eerste rotondes volgend jaar aangelegd. De Londense burgemeester Boris Johnson presenteerde eerder plan nen voor een veilige fietsroute in zijn stad. Met verschillende cam pagnes werd de afgelopen tijd op geroepen tot meer veiligheid voor Londense fietsers. In 2011 zijn in drie weken tijd twee fietsers over leden op een rotonde in het oos ten van de stad. door onze redactie buitenland DEN HAAG - Voormalig Dutchbatter Paul Groenewegen is gisteren als getuige opgeroepen in het proces tegen Ratko Mladic voor het Joego- slavië-Tribunaal. De toenmalige korporaal ie klas van de Nederlandse strijdkrach ten zag na de val van de Bosni sche moslimenclave Srebrenica in 1995 hoe het Bosnisch-Servische leger van generaal Mladic begon moslimmannen te executeren. „Een moslimman van een jaar of dertig die kennelijk aanvoelde dat hij zou worden gedood, schreeuw de voordat hij kon worden afge voerd door vier militairen van Mladic. Even verderop werd de man van drie meter afstand in zijn hoofd geschoten", zo rappor teerde Groenewegen nog diezelf de avond. Duizenden moslims uit Srebrenica kwamen om hulp vra gen bij het hoofdkwartier van het Nederlandse VN-bataljon in Poto- cari. Die mensen waren 'angstig', aldus Groenewegen. Voorzittend rechter Alphons Orie wilde van Groenewegen weten van hoe dichtbij hij de misdaden van de Bosnisch-Servische militairen had gezien. Over het gedrag van hun baas Mladic vertelde Groene wegen geen nieuws. Mladic is, naast zijn voormalige politieke baas, Radovan Karadzic, hoofdver dachte inzake de dood van meer dan 7000 moslims na de val van Srebrenica. Het verhoor van Groe newegen wordt vandaag voortge zet. Daarna staat de getuigenis van de Cees Nicolai gepland, die als Nederlandse generaal destijds een belangrijke rol vervulde bin nen de VN-hiërarchie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8