'Zonder ov-kaart meer slachtoffers' K n JSMp CE bi 50% 50% TVa'c iPhone 5 GALAXY >4 BINNENLAND 7 GRATIS IPHC S s IvilT SLECHTS €23.50 INCL. 300 MIN INCL. 1000 SMS INCL. 500 MB GELDIG T/M S MEI 'V. 5® 6 MAANDEN KORTING Samsung 9 MAANDEN KORTING DONDERDAG 2 MEI 2013 Groen licht voor open primary door Niels Klaassen Het idee kwam van Pvd A-partij voorzit ter Hans Spekman. Tijdens zijn campag ne voor het voorzit terschap vorig jaar lanceerde de Utrechter zijn plan voor een open voorverkiezing voor de lijsttrek ker. Zodat ook niet-leden kunnen meebeslissen over degene (m/v) die de verkiezingstrijd aangaat na mens de partij. Vier lokale afdelingen experimen teren volgend jaar met de open pri mary (voorverkiezing in het En gels) zo is onlangs besloten. In Amsterdam, Groningen, Utrecht en Zoetermeer kiezen leden én niet-leden dit najaar de lokale PvdA-lijsttrekker. Er zijn wel voor waarden: de kiezer moet stemge rechtigd zijn, in de gemeente wo nen, op schrift verklaren de so ciaaldemocratische beginselen te steunen en 2 euro betalen. Om sa botage te voorkomen. Margot Kranenveldt is secretaris van de PvdA Zoetermeer en wil de verkiezing daar zowel 'ouder wets' in een stemlokaal als digi taal houden. „Voor de zomer moet dat digitale systeem klaar zijn." De uiteindelijke lijsttrekker moet beter worden van de strijd. „De winnaar is dan politiek volwasse- ner en meer allround." Hoewel Kranenveldt 'meer aandacht voor de partij' een van de voordelen noemt, vindt de woordvoerder van partijvoorzitter Spekman die aandacht 'bijvangst'. Het hogere doel is meer kiezers bij de poli tiek te betrekken. In Zoetermeer bestaat weinig angst voor het scenario dat 'een of andere gek' de verkiezing kaapt en lijsttrekker wordt. Want de kandidaat moet lid van de partij zijn en gaat door een selectie van een speciale commissie. „Uiteinde lijk bekrachtigen de leden nog al tijd die eerste schifting." Pas daarna volgt de open primary. Als het in de vier pilotsteden goed loopt wordt het systeem straks ook landelijk ingevoerd, is de wens. Andere partijen overwe gen ook een voorverkiezing. Het CDA beslist na de zomer over een aanbeveling van de commis- sie-Rombouts om een deel van de kandidatenlijst voor de Tweede Kamer samen te stellen op basis van open regionale voorverkiezin gen. „Een soort districtenstelsel binnen de partij", zegt pleitbezor ger en CDJA-voorzitter Arrie Vis. De CDA-jongeren roepen al sinds 2011 om regionale voorverkiezin gen. Dat is goed voor de verbon denheid tussen de regio en 'Den In de VS zijn de primaries een waar spektakel. Hier spreekt de Republikein se presidentskandidaat Mitt Romney in Milwaukee, een jaar geleden. foto EPA ARNHEM - Als de ov-jaarkaart ver dwijnt, leidt dat tot tientallen extra verkeersslachtoffers bij jongeren in de leeftijd van 16 tot en met 25 jaar. Dat blijkt uit een eerste ver kenning van Arcadis in Arnhem. Sinds de invoering van de jaar kaart in 1991 is het aantal ongeval len in die leeftijdsgroep aanzien lijk afgenomen. Minder studen ten pakken de fiets, de bromfiets of de auto en reizen vaker per bus of trein. Hierdoor is de kans op ongevallen kleiner. Een andere oorzaak is dat veel studenten niet meer in (oude) auto's rondrijden. Het autobezit bij studenten is ge halveerd in die jaren. De ov-jaarkaart kost het Rijk 700 miljoen euro per jaar. Daar moet 425 miljoen op bespaard worden. Er blijft dan 275 miljoen over voor een soort kortingskaart. De over heid studeert nog op meerdere op ties voor een nieuw systeem. Is de ov-kaart er nu alleen nog voor de 650.000 studenten in het hoger onderwijs, de kortingskaart zou ook beschikbaar moeten zijn voor de circa 600.000 studenten in het mbo. Met andere woorden: een derde van het geld blijft be schikbaar voor een doelgroep die in omvang verdubbelt. Volgens Robert Jan Roos en Jeroen Stegeman van Arcadis, de samenstellers van de verkenning, kijkt de overheid hoofdzakelijk naar de financiële opbrengsten. „Bij zo'n maatregel hoort een bre de kosten-batenanalyse", vindt Ben in Actio! Haag' en beter voor het mandaat van de gekozene. „Zodat mensen het idee hebben 'dat is mijn Ka merlid, die komt op voor mijn be langen'." De parlementariërs kunnen dan onafhankelijker werken want ze voelen zich gesteund door een grotere achterban. En regionale problemen komen beter op de agenda, denkt het CDJA. Het feit dat volksvertegenwoordigers nu met slechts 'een paar honderd voorkeursstemmen' in de Tweede Kamer komen is niet goed, zegt Vis. Hoogleraar politieke vernieu wing en participatie Monique Leyenaar (Radboud Universiteit Nijmegen) ziet in de open voor verkiezingen een poging tot het dichten van de kloof tussen poli tiek en burger. „Om de kiezers meer mee te laten doen." Ook is het een antwoord op de da lende ledentallen van partijen. „Ongeveer 2 procent van de men sen is lid van een politieke partij, ongeveer 10 procent van die leden komt opdagen bij een congres. Op die bijeenkomsten worden de kan didatenlijsten vastgesteld. Zo be sluit nog geen half procent van het electoraat over wie er kandi daat voor de verkiezingen wordt en dus wie het volk mag vertegen woordigen. Primaries maken die groep groter." Tegelijk moeten ze potentiële kie zers lokken. Als je als links niet-lid op een PvdA'er stemt in de voorverkiezing is de kans gro ter dat je dat herhaalt bij de echte verkiezing. Maar er kleven ook ri sico's aan, denkt Leyenaar: uithol ling van het ledenstelsel. „Welke meerwaarde heeft lidmaatschap nog als je ook als niet-lid mag be slissen?" Dat is een van de redenen waar om D66 er vooralsnog weinig in ziet, zegt een woordvoerster. En of de beweegredenen zuiver de mocratisch zijn, is ook maar de vraag volgens de Democraten: „Hollande haalde met de voorver kiezingen nog even wat centen op voor zijn verdere campagne - een paar euro per kiezer tikt wel aan in een land als Frankrijk." Roos. „Ik heb niet de indruk dat ze in breed perspectief kijken naar wat de gevolgen van het af schaffen van de ov-kaart zijn. Dat bevreemdt me wel." Het zou kunnen dat jongeren straks geen genoegen nemen met een zeer beperkte kortingskaart en meer zelf aan het verkeer gaan deelnemen. „Het is een groep met verhoogd risico wat betreft ver keersongevallen, dat weten we", zegt Stegeman. Roos pleit voor meer aandacht voor de maatschappelijke gevol gen van het afschaffen van de ov-jaarkaart. Als het aantal onge vallen in die leeftijdsgroep toe neemt, betekent dat extra werk voor de politie maar ook voor art sen en ziekenhuizen. GEIN AANSLUITKOSTEN Phonp Mail Kom snel naar Ritel! Actie i.c.m. Ben abonnement, op het netwerk van T-Mobile. 3.5° w p/mnd Gehele contractsperiode! 4.99 inch HD scherm 13.0 megapixel camera Quad-core processor g m m 4.0 inch Retina Display 8.0 megapixel camera Gezichtsherkenning I.c.m. 2-jarig Tele2 SmartMix 450 abonnement (450 min/sms) +1.5GB data, 1e 9 mnd €8.75 p/mnd miwüM H kpn *n^. TELE2 Bergen op Zoom Wouwsestraat 18 Breda Karrestraat 7 Dordrecht Voorstraat 266 Etten-Leur Markthof 7 Goes Korte Kerkstraat 1 Middelburg Markt 63a Oosterhout Arendshof 5 Roosendaal Roselaar 49 Rotterdam lijnbaan 51 Terneuzen Havenstraat 28 Tilburg Heuvelstraat 48 Vlissingen Walstraat 99 Waalwijk Stationsstraat 47a Delft Hulst Spijkenisse Oud-Beijeriand Naaldwijk Pijnacker IJsselstein

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7