Esther Vergeer verbindt naam aan challenger I I Salim Ben Sellam kan in drie I I 34 SPORT Volg Sweetdeal op Ttoitter en Facebook fe @SWEETDEALZEELND f /SWEETDEAL.ZEELAND www.sweetdealr»n door Roeland van Vliet MIDDELBURG - Esther Vergeer is blij dat er komende zomer in Middel burg een internationaal rolstoelten nistoernooi is. Dat zei de voormali ge wereldtopper woensdag. „Het is een welkome aanvulling van de speelkalender", aldus de viervou dig paralympisch kampioene. Het ITF-toernooi voor rolstoelers is van 29 juni tot en met 7 juli op de banen van MLTC. Het maakt deel uit van de Challenger Zee land, een evenement dat al jaren een begrip is. „In Nederland hebben we tal van goede rolstoeltennissers en is ten nis ook één van de populairste sporten bij mindervaliden", zei Vergeer. „Toch zijn er niet of nau welijks internationale toernooien. Je had, totdat Middelburg zich meldde, alleen een rolstoelschema bij het ABN Amro-toernooi in Rot terdam. Maar dat is alleen voor de top acht van de wereld." Het rolstoelevenement in de Zeeuwse hoofdstad is puur voor mannen. Men mikt op de spelers net onder de wereldtop. Volgens Vergeer (31) is dat een mooie start. „Ik heb geen idee waarom niet meer organisatoren in Nederland het rolstoeltennis oppikken. Mis schien is het wel vanwege de flanciële crisis, maar wellicht ook omdat ze niet precies weten wat ze met rolstoelers aanmoeten..." De Woerdense, die haar carrière in januari beëindigde, is al enige jaren ambassadeur en toernooidi recteur bij het ABN Amro World Wheelchair Tennis Tournament in Rotterdam. Ze verbindt nu ook haar naam aan de Challenger Zee land. Ze zal er namens de Esther Vergeer Foundation aanwezig zijn op 3 juli en dan onder meer een clinic geven. „Ik geef met de foun dation al jaren gastlessen op my tylscholen, die speciaal voor ge handicapte kinderen zijn. Daar ko men ook sporten als hockey, bas ketbal en atletiek aan de orde. In Middelburg zal het natuurlijk al leen om tennis gaan. En dan lijkt het me niet alleen aardig om aan mensen in een rolstoel te laten zien wat er mogelijk is, maar ook aan valide mensen. Je hebt daar topsporters, recreanten, ouderen en jongeren rondlopen die dan ook eens kunnen ervaren hoe het is om een balletje te slaan vanuit een rolstoel." Dat het is gelukt om een ITF-toer nooi voor rolstoelers naar Zeeland te halen en dat een grote naam als Esther Vergeer in Middelburg langskomt, vindt Sander van Bu ren prachtig. De directeur van Challenger Zeeland had altijd al de wens om iets voor minder validen te doen. „Ik vind dat het toernooi nu pas compleet is", stel de hij woensdag. „Onder meer de aanwezigheid van rolstoeltennis sers maakt dat we nu op onze ge droomde eindversie zitten. Wij noemen het ook 'challenger 2.0'." Deze deal koopje alleen op Rousseau doet In bijna elke kern in de streek wonen (oud-)sporters, bestuur ders, trainers of vrijwilligers die een verhaal waard zijn. In de vaste rubriek 'Kriskras door Zeeuws-Vlaanderen' wor den zij in de schijnwerpers ge zet. Vandaag deel 98: de gehan dicapte biljarter Rudy Rous seau. door Aector Dooms TERNEUZEN - Rudy Rousseau moet als gehandicapte sporter veel in casseren. De Belg is sinds veer tien jaar gekluisterd aan een rol stoel, maar zijn passie voor de bil jartspórt is zo groot dat hij zijn handicap telkens weer weet te overwinnen. „Die handicap be staat niet voor mij", vertelt hij in het ouderencentrum De Veste in Terneuzen. Tegenstanders bij biljartwedstrij den hebben hem op een laffe ma nier willen kleineren. Dat gaat in termen van „wat denkt die gehan dicapte wel en moet jij hier als ge handicapte kopman van dit team de punten binnen halen?" Dan slaat de 54-jarige Belg op het groene biljartlaken genadeloos te rug. Zo weigerde een valide biljar ter hem een keer na een gewon nen partij een hand te geven, na dat hij in vijf beurten de partij in het libre over 150 caramboles had uitgemaakt. „Meestal zwijg ik, maar die keer heb ik gezegd dat hij ook beter in een rolstoel zou spelen." Hij merkt dat zijn sommigen wei nig geduld kunnen opbrengen als hij vanwege zijn handicap meer tijd moet nemen voor zijn beurt. Hoe anders is het bij het rolstoel biljarten, waar hij sinds vorig jaar deelneemt aan acht toernooien, meetellend voor het Nederlands kampioenschap. „De sfeer onder de twintig deelnemers is fantas tisch, want in het hoofd zit het goed hoor. Niemand zeurt. Ieder een heeft respect voor elkaar." Ru dy Rousseau is spastisch aan bei de benen. „Mijn onderbenen be gonnen veertien jaar geleden te trillen. Het is een erfelijke zenuw aandoening." Hij is geboren in Brussel en be gon op zijn veertiende te biljarten in de club van zijn vader, die toen voorzitter was. Zoon Rudy kreeg les van de international topbiljar- ter Francis Forton en sloot zich al snel aan bij de Belgische biljart bond. „Ik ben een keer als vierde geëindigd op het Belgisch jeugd kampioenschap. Ik trainde toen drie keer per week bij Forton." De jonge biljarter behaalde twee provinciale titels regio Brabant op de grote tafel (zestig libre) en op de kleine tafel in het kader zestig. Toen de vrouw van Forton stierf, werd Rousseau overmand door emoties. „Ze zit nog in de familie. Ik ben meteen gestopt en wilde nooit meer biljarten." Tot hij vijf jaar geleden de keu weer oppakte. Dat leidde twee jaar geleden tot de titel van de Bil jart Federatie Terneuzen Stad (BFTS). In de privé-sfeer was er het nodige aan vooraf gegaan. „Zestien jaar geleden ben ik ge scheiden. Ik leerde op een vrijge zellenfeest in Gent mijn huidige partner Cecilia Schaalje uit Ter neuzen kennen. Mijn vader is drie jaar geleden zwaar ziek ge worden. Mijn ouders wonen in mijn huis." Hij verblijft veel in Terneuzen. Dat kan ook bijna niet anders, gezien het vele vrijwilli gerswerk dat hij in het Ouderen- centrum De Veste voor zijn reke ning neemt. Zo helpt hij bij jaar lijkse toernooien van biljarten, jeux de boules en koersbal en de triatlon. „Als ze problemen heb ben, kunnen ze altijd bij mij aan kloppen." Dit jaar nog was hij de organisa tor van een busreis naar Malle, achter Antwerpen, waar ze in het kader van het veertigjarig jubi leum van De Veste een bezoek brachten aan de biljartfabriek en het biljartcentrum van de interna tionale topper Fréderic Caudron. Ook verzorgt hij sinds vorig jaar augustus biljartclinics aan 26 ouderen. „Ik heb er zestienhonderd ge daan. Ik doe dit zonder rolstoel, want dat is een goede oefening voor mijn benen." Hij is betrok ken bij de organisatie van het Groot Terneuzen biljarttoernooi, dat vandaag in het kader van het veertigjarig jubileum in De Veste begint en dat eindigt op vrijdag met de finale. Rousseau gebruikt zijn werkerva ring in een Belgische cateringbe drijfbij de drankbestellingen voor De Veste. „Ik vul twee keer per maand de voorraad aan. Ik doe dit vanuit mijn rolstoel. Het gaat jaar lijks om 24.000 consumpties." De biljarter is ondanks zijn handi cap ook een geweldige entertai ner, zo bleek uit enthousiaste reac ties. „De voorzitter van biljartclub De Hoeve, waarvoor ik speel, vroeg me iets speciaals te doen rond mijn vijftigste verjaardag. In de creatie van Tante Truus geef ik sindsdien demonstraties in kunst biljart. Trekstoten en fantasiesto ten. Ik betrek het publiek erbij. Zij mogen het ook proberen. Sinds vorig jaar kruipt hij ook in door René van Stee VLISSINGEN - Salim Ben Sellam staat voor de belangrijkste uitda gingen in zijn voetballoopbaan. Vrijdag kan hij kampioen worden met de zaalvoetballers van Groe ne Ster Vlissingen in de eerste di visie B. Zondag moet hij met Zee- landia Middelburg op het veld de kroon op het werk zetten in de derde klasse A van het zondag voetbal. De 24-jarige Vlissinger gaat er niet vanuit dat hij met le ge handen komt te staan. „Dat zou heel teleurstellend zijn", stelt hij. „Groene Ster en Zeelandia Middelburg hebben topseizoenen achter de rug. Het zou zuur zijn om overal naast te grijpen." In het Topsportcentrum Rotter dam spelen de Walcherse balkun stenaars een beslissingsduel met Noordzee uit Den Haag, de enige ploeg die Groene Ster in de com petitie kon verslaan. De eredivi sie, het hoogste niveau in Neder- Salim Ben Sellam (op voorgrond) heeft twee titels op het oog. land, lonkt zodoende. Ben Sellam is er klaar voor. Tegen Noordzee is het erop of eronder. „We moé ten winnen. Want bij een gelijke stand volgen verlengingen. Als daarin geen beslissing valt, is Noordzee kampioen, want die ploeg heeft een beter doelsaldo." Mocht Groene Ster winnen, dan volgen er play-offs voor promotie. Zondag moet Zeelandia Middel burg in Oudenbosch afrekenen met Victoria'03. Bij een tegenval lend resultaat is er nog een ont snappingsmogelijkheid via de na- competitie. „Dat moeten we maar niet doen", zegt een nuchtere Ben Sellam. „De laatste wedstrijden hebben we veel laten liggen, maar we staan de hele competitie al bo venaan. Ik denk dan ook dat we het meeste recht hebben de titel." Mocht Groene Ster promoveren, dan verandert er komend seizoen nog al wat. „We kunnen historie schrijven. En ik ben ervan over tuigd dat we op het hoogste ni veau mee kunnen, ook al moet de hele club meegroeien. Tegelijker tijd zou het dan nog lastiger wor den om het zaalvoetballen te com bineren met het veldvoetbal. In de eredivisie moet je regelmatig 's zaterdags op pad, terwijl bijna al- dB

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 76