Statenfracties: verzet tegen tolplan mag feller Eerste lustrum voor hospice in Terneuzen ZEEUWS-VLAANDEREN 27 Belastingdienst werkt voortaan op afspraak DONDERDAG 2 MEI 2013 werken vormgevers met lef (Zebrataartjes en Pretty Potatoes uit Biervliet, de kookwinkel van Bianca Bonte en lingeriewinkel Diancy uit Oostburg) de gemeen te Terneuzen, de schouwburg in Middelburg tot miljoenenbedrij ven als Albert Heijn, Koopmans en Mediamarkt. De illustraties die Yvette voor Mediamarkt maakte, gaan de hele wereld over om het personeel te prikkelen. Jean Paul: „Onze klanten hebben met elkaar gemeen dat ze alle maal durf hebben, durf om ons onze gang te laten gaan, om bij zonder te zijn en om op te vallen op een positieve manier." www.omashuisje.nl Een aantal voorbeelden van ont werpen van Atelier Oma's Huisje. usrausM TWO Light Ken jé een vereniging die culturele evenementen organiseert? Of ken je iemand die werkt aan behoud van plaatselijke historie? Misschien een stichting die zich inzet voor dc moderne kunsten? Vind jc dat ze een keer een pluim verdienen voor hun inspanningen? Wacht dan niet langer, door Frank Balkenende MIDDELBURG - De oppositiepartijen GroenLinks, D66 en Partij voor Zee land (PvZ) in de Zeeuwse Staten maken zich zorgen over de manier waarop Zeeland zich verzet tegen het plan voor een Belgisch wegen vignet, dat vooral voor Zeeuws-Vlaanderen negatieve ge volgen kan hebben. Gedeputeerde Kees van Beveren ontried half april de Zeeuwse Sta ten een motie die aanspoort tot ac tie tegen de invoering van een Bel gische wegenvignet. De motie werd vervolgens afgestemd. GroenLinks, PvZ en D66 waren dan ook verbaasd dat Van Beve ren een week later de Zeeuwen opriep massaal hun proteststem te laten horen op de website www.anwb.nl/tolbelgie. „Begrijp ons goed, ook wij steunen de ac tie van de ANWB, maar het is wel raar dat hij onze motie zo gemak kelijk opzij schuift", zegt Robesin, die samen met D66 en Groen Links vragen stelt over de kwes tie. „We willen de druk op de ke tel houden. Zeeland moet samen met Limburg en Noord-Brabant optrekken naar Den Haag en Brus sel om de onwenselijkheid van het tolvignet aan de orde te stel len. Op dat punt lijkt er te weinig te gebeuren." Van Beveren be strijdt dat Zeeland te lankmoedig is. Er is gesproken met Europarle- menariërs en met Noord-Brabant en Limburg zijn de Tweede Ka mer en het Rijk benaderd. Een verdere strategie van de provin cies moet nog worden bepaald. door Tom Scheele TERNEUZEN - Het jubileum uitbun dig vieren, doet een hospice natuur lijk niet. Maar het tehuis waar men sen goed verzorgd en op waardige wijze hun levenseinde afwachten, wilde wel even stilstaan bij het feit dat het vijf jaar in Terneuzen func tioneert. Coördinator José Herbergs heeft in die periode gemerkt dat het hospice bestaansrecht heeft. „Er zijn verschillende redenen waar om mensen voor een hospice kie zen. Sommigen hebben er zelf be hoefte aan, anderen doen het om de familie te ontlasten. Mantel zorg is niet altijd een optie." In het hospice is plaats voor vier mensen, die naar verwachting binnen negen maanden zullen overlijden. „De gasten weten dat zelf ook, soms is dat moeilijk. Toch wordt hier ontzettend veel gelachen. De mensen willen tot de laatste dag alles eruit halen", zegt Herbergs. Het hospice is bijna volledig af hankelijk van vrijwilligers. „Het is zwaar werk. We hebben het liefst dat de vrijwilligers minstens twee keer per week komen wer ken. Zo bouwen ze een band op met de gasten," zegt Herbergs. „Met mensen die hier al een poos je zijn, ontwikkel je een goede band. Die vallen uiteindelijk toch weg. Dat is soms zwaar." Herbergs merkt dat veel bewo ners lovend zijn over het hospice. „Familieleden zijn ook positief. Het is de bedoeling dat hier een huiselijke sfeer hangt. Het is dan ook een 'bijna-thuishuis'. We rich ten alles zo modern mogelijk in. Het moet geen sombere bedoe ling zijn. Dat beeld hebben men sen soms van een hospice. Daar is weinig aan te doen. Je kunt de deuren niet wagenwijd open zet ten en een rondleiding geven." Wie zijn laatste maanden in het Coördinator José Herbergs (links) samen met vrijwilliger Willy van Oeve- len in een van de kamers waar de gasten verblijven, foto Peter Nicolai hospice door wil brengen, betaalt een eigen bijdrage. „Maar. dat is niet veel. Sommige verzekeraars dekken het zelfs helemaal. Geld moet niet de drempel zijn om zo iets niet te doen. Er kan altijd via de gemeente iets geregeld worden als iemand het niet kan betalen. Iedereen heeft recht op een waar dig einde", zegt Herbergs. TERNEUZEN - Wie de balie van het Belastingkantoor in Terneuzen wil bezoeken, moet voortaan eerst een afspraak maken. Het is de bedoeling dat het daar door minder druk wordt aan de balie. Deze wijziging gaat in op 13 mei 2013. Een afspraak maken kan via het gratis nummer van de Belastingtelefoon: 0800-0543. Over het algemeen kunnen de medewerkers van de Belasting telefoon de vraag al direct beant woorden en is doorverwijzen naar het kantoor vervolgens niet meer nodig. Als de situatie daar aanleiding toe geeft, wordt een balie-afspraak ge maakt. Doordat er aan de balie voortaan alleen nog maar op af spraak gewerkt wordt, hoeven klanten niet meer te wachten en kan er beter worden geholpen, verwachten ze bij de dienst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 73