plusje zijn Zonder auto ben je in EHewoutsdijk nergens voor Damen Vlissingen Piepjes opvangen van vleermuizen Goed toeven ZEELAND 23 commentaar DONDERDAG 2 MEI 2013 Saar Hoogstrate en haar man Nico Slaakweg wonen met veel plezier in EHewoutsdijk. Ze hebben een theetuin en een bed breakfast. Saar: „Dit is echt Koning kan mijn plekje." foto Mechteld Jansen MIDDELBURG - Koning Willem- Alexander was vroeger vaker te gast bij Damen Schelde Naval Ship building in Vlissingen. In zijn nieu we functie als staatshoofd wil hij zich extra inzetten voor de BV Ne derland, met name tijdens staatsbe zoeken buiten Europa. Dat zou ook de Vlissingse bouwer van fregatten en patrouilleschepen een duwtje in de rug kunnen geven. „Willem-Alexander is een marine man in hart en nieren, viel me in 2011 op toen hij ons bedrijf be zocht. Dat zou een voordeel kun nen zijn", zegt directeur Hein van Ameijden van Damen Schelde Naval Shipbuilding. Dat plusje zit volgens hem vooral in het onder houden en verbeteren van relaties met landen. „Tijdens de kroning was de vrouw van de emir van Qa tar aanwezig. Dat bevestigt de goe de banden tussen de vorstenhui zen. Damen heeft een joint ventu re met een gastransportbedrijf in Qatar. Goede betrekkingen zijn voor ons van groot belang." Volgens Van Ameijden is het 'niet chique' om van de koning te ver wachten dat hij als colporteur op treedt. Dat is zelfs gevaarlijk, denkt hij. „Het kan het konings huis als instituut ondermijnen." Uit een peiling, van TNS Nipo voor het Financieele Dagblad blijkt dat 67 procent van de onder nemers denkt dat de koning zich actiever dan zijn moeder voor het bedrijfsleven zal inzetten. De leefsituatie van de Nederlanders is de afgelopen jaren ver beterd. Zowel in de steden als in de dorpen. Maar de afgelegen dorpen raken wat achterop, zo constateert het So ciaal Cultureel Planbureau. De verklaring ligt voor de hand: voorzieningen verdwijnen. Bo vendien blijken de inwoners van de verstopte dorpen vaak wat minder goed opgeleid en ligt het percentage werklozen iets hoger. Opgeteld levert dat geen alarmerend beeld op. Toch moet Zeeland alert zijn, want deze plattelandsprovincie telt talrijke dorpen die veel ver der dan een steenworp van een stad gelegen zijn. Met gericht beleid kunnen de provincie en de gemeenten bijdragen aan de leefbaarheid. Bijvoorbeeld door de te zorgen dat de dorpen met openbaar vervoer bereikbaar blijven, want zeven procent van de inwoners beschikt niet over een auto. Als voor dergelij ke zaken aandacht is, blijft het ook in de afgelegen dorpen aan genaam toeven. ELLEWOUTSDIJK - Dien Platschorre denkt eens diep na. „Ik geloof niet dat er hier meer mensen in armoede leven dan in andere plaatsen. Ik zou ze in elk geval niet aan kunnen wijzen. Werklo zen ken ik ook niet, terwijl ik de meeste mensen uit het dorp wel ken hoor." Platschorre woont al meer dan vijftig jaar in EHewoutsdijk. Ze heeft het er prima naar haar zin, ook al ligt het dorp afgelegen. „Je moet wel een auto hebben. Er is hier geen winkel in het dorp. Ik ga twee keer in de week naar Goes. Dat is achttien kilometer verderop. Je bent toch snel een half uur onderweg. Op dinsdag ga ik naar de markt en doe ik met een boodschappen. Het is een uitje. Ik vind het leuk, want an ders zit je alleen maar thuis." Berthy Waardenburg heeft be wust voor de rust gekozen. „Daar had ik alles bij de hand, maar als ik m'n tuinset niet in de schuur zette, dan was het weg. Daarom wilden we iets anders. Het bevalt ons hier prima." Buurvrouw Saar Hoogstrate, die een theetuin en een bed break fast heeft, zou niet weg willen uit EHewoutsdijk. Ze woont er vijf jaar. „Dit is echt mijn plekje. Je hebt hier alles: je kunt fietsen, wandelen, er is een haventje en water. De buurt is gezellig: so ciaal, maar niet op een vervelende manier." De school in het dorp mist ze wel. „Daardoor zijn er ook gezinnen naar Goes vertrokken." Ook Hoogstrate merkt niet dat er meer werkloosheid of armoede in het dorp is dan in minder afgele gen plekken. „Ik denk dat het in elk dorp voorkomt. Mensen lopen er niet mee te koop, want dan weet meteen iedereen het." Haar man Nico Slaakweg vult aan: „Het zal hier wel voorkomen, maar mijn gevoel zegt dat in de stad meer werkloosheid en armoe de is." Armoede kan in een afgele gen dorp wel voor meer proble men zorgen, denkt Slaakweg. „Als je echt in armoede leeft, dan kan je geen kant op. Je moet een auto hebben, want het openbaar ver voer is hier problematisch." door Edith Ramakers VEERE - Op enkele palen op de Veerse Gatdam zijn microfoons en geluidsboxen opgesteld. Ze pikken vleermuisgeluiden op. Op nog twee andere plaatsen in Zeeland staan dezelfde installaties. Ze van gen geluiden van vleermuizen op, om inzicht in de vleermuizentrek te krijgen. Die staan bij Neeltje Jans en Saeftinghe. De Zoogdierwerkgroep Zeeland helpt een handje bij dit nationale onderzoek. In heel het land han gen de 'luisterboxen'. Luciën Cal- le van Zoogdierwerkgroep Zee land legt uit dat het vooral gaat om het in kaart brengen van de trekbeweging van de Meervleer- muis en de Ruige dwergvlees- muis. „De Ruige dwergvleermuis overwintert in Zuid-West Europa en trekt naar Oost-Europa. Van deze vleermuis wordt uitgegaan dat hij niet graag over open water vliegt. Misschien volgt hij de hele kustlijn, maar dat willen we zeker weten. We willen de voorjaars- en najaarstrek in kaart brengen. Deze soort legt honderden kilo meters af." Deze zomer worden de piepjes en andere geluiden ge analyseerd en dit najaar worden opnieuw opnames gemaakt. Cal- le: „Volgend jaar kunnen we meer zeggen over de vliegroutes." Geluidsboxen en microfoons vangen geluiden van de vleermuizen op. foto René Schrier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 69