Goes krijgt centrale Bedrijf Yerseke kan doorgaan met plek handboogschieten schelpenvisserij in Waddenzee BEVELANDEN en THOLEN 27 MER-commissie waarschuwt: nog meer strandhuisjes en vee schaden natuur en leefomgeving DONDERDAG 2 MEI 2013 Bestemmingsplan Veers buitengebied is milieurisico meenten, dan .doen we het zo slecht nog niet. Het klinkt mis schien eigenwijs, maar als verant woordelijk wethouder concludeer ik dat we goed bezig zijn. Geen enkele gemeente heeft de afgelo pen jaren een plan Buitengebied uitgebracht, dat een voldoende heeft gekregen" Hij benadrukt dat de MER-com- missie ook een schouderklopje uitdeelt, en wel omdat Veere nu voldoende gevens op een rijtje heeft om milieu-effecten te kun nen beoordelen. Lof is er ook voor de 'visualisaties' die de land schapskwaliteiten in beeld breng en, inclusief de ambities die de ge meente ermee heeft. Maar de com missie concludeert ook dat het nieuw plan Buitengebied die pre tenties niet altijd waarmaakt. B en W hebben de gemeenteraad gevraagd het plan nog deze maand vast te stellen. Daarmee trotseert Veere ook het provincie bestuur. Dat vindt eveneens dat Veere ruimte laat voor een te gro te veestapel. Och, reageert Melse, die tekortkomingen zijn vooral een theoretisch verhaal. Als elke boer om zou schakelen van akker bouw naar veeteelt, dan ziet de commisse een probleem. Maar al les wijst erop dat het aantal die ren over tien jaar ongeveer hetzelf de zal zijn. En die stikstofnorm, ja daar zitten we overheen. Maar we liggen tussen de Maasvlakte en Antwerpen. Die paar beestjes die hier lopen zullen dat probleem echt niet vergroten." door Henk Postma DOMBURG - Ook nadat Veere het huiswerk heeft overgedaan, blijft het nieuw bestemmingsplan Bui tengebied een gevaar voor natuur en milieu. Dat blijkt uit een nader advies van de landelijke commis sie die het milieueffecten rapport (MER) beoordeelt. Weliswaar heeft de gemeente de gevolgen voor natuur, milieu en landschap nu goed in beeld. Maar nog steeds zitten er gaten in het plan, waardoor het milieu nog meer kan verzuren, en bescherm de natuur kan worden verstoord. De MER-commisie wijst twee ver ontrustende lekken aan: - Alle akker- en tuinbouwbedrij ven mogen overschakelen naar veehouderij. Als veel bedrijven dat doen komt er nog meer stik stof in het milieu, terwijl dat daar nu al te zwaar mee belast is. - Bij verdere uitbreiding van strandvoorzieningen en toeris tische fiets- wandel- of ruiter paden is aantasting van de natuur niet uitgesloten. Natura 2000-ge- bieden als de Manteling lopen ge vaar, met name door verdere uit breiding van strand(slaap)huisjes en strandcabines, vooral wanneer die het jaar rond worden ge bruikt. De gemeente sluit dat nu uit, maar de MER-commissie vindt dat niet geloofwaardig ge noeg, gezien de 'doelstellingen' die Veere er op na houdt. Wethouder Jaap Melse (SGP) loopt niet gebukt onder de kri- Strandslaaphuisjes bij Vrouwenpol der. Veere heeft de MER-commis sie nu verzekerd te stoppen met de uitbreiding van dat dat soort activiteiten. Maar de commissie is daar nog lang niet gerust op. tiek, ook al stelt de commissie dat de lekkages het plan wellicht on uitvoerbaar maken. „Nee", erkent hij: „We halen net geen voldoen de. Maar als ik kijk naar andere ge- door Luc Oggel GOES - In de gemeente Goes komt een centrale locatie voor handboog schietverenigingen. Burgemeester en wethouders willen in de komen de maanden met een voorstel voor een plek naar de gemeenteraad ko men. „We zijn nu nog in gesprek met omwonenden en de verenigin gen", zegt wethouder Jo-Annes de Bat. D66 in de gemeenteraad had naar aanleiding van de on langs verschenen beleidsnota Cul tureel Erfgoed, waarin het college aangeeft het jammer te vinden dat door oprukkende bebouwing en veiligheidsvoorschriften het schieten op de staande wip uit zo veel dorpen is verdwenen, opge roepen om met de verenigingen in gesprek te gaan om de wensen te inventariseren. Dat gebeurt dus al, zegt De Bat. „We vinden dat ze recht hebben op een eigen loca tie." Volgens de wethouder zijn die ge schikte locaties er echter heel wei nig, vandaar dat wordt gekeken naar een centrale plek waar het handboogschieten kan worden be oefend. Waar dat is, zal dus in de komende maanden duidelijk wor den. door Jan van Ommen YERSEKE - Schelpenbedrijf Testama- re in Yerseke kan gewoon door gaan met het winnen van schelpen op banken nabij de vaargeulen in de Waddenzee. De Waddenvereniging vroeg te vergeefs aan de Raad van State om de schelpenvisserij in de Wad denzee aan banden te leggen en uiteindelijk te verbannen. In een uitspraak stelt de Raad van State dat eerder al uit uitgebreid natuur onderzoek bleek dat zich op schel penbanken nabij de diepere vaar geulen niet of nauwelijks waarde volle natuur ontwikkelt. Daar voor zijn de getijdestromingen en de golfslag veel te heftig. Voor het ontwikkelen van bijvoorbeeld mossel- en oesterbanken is rusti ger water nodig en daar vissen be drijven als Testamare niet. Die vis sen alleen in schelpenbanken die vooral uit 'dode' schelpen be staan. Volgens de Waddenvereni ging is het vissen op 'fossiele' schelpen in strijd met de Neder landse en Europese Habitatricht lijnen. De Raad van State is het daar niet mee eens. Na het bijna verbannen van de mossel- en kok kelvisserij, het inperken van de garnalenvisserij heeft de Wadden vereniging de pijlen op de schel penvissers gericht. Testamare is één van de bedrijven die van de provincie Friesland een NBW(Na- tuurbeschermingswet) vergun ning kreeg voor het opvissen van 130.000 kubieke meter schelpen uit de hoofdwatergeulen in de Waddenzee en de Noordzeekust voor de Waddeneilanden. De schelpenvissers kregen een drie jaar geldende vergunning die eind 2013 afloopt. Uit de uitgebrei de onderzoeken van de provincie en schelpenvissers naar de win ning van de lege schelpen blijkt dat de natuur in de Waddenzee geen schade oploopt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 67