Stress voor 19 seconden tv Werk aan kruising geeft verkeershinder op N59 SCHOUWEN-DUIVELAND 27 MER-commissie waarschuwt: nog meer strandhuisjes en vee schaden natuur en leefomgeving DONDERDAG 2 MEI 2013 Bestemmingsplan Veers buitengebied is milieurisico Strandslaaphuisjes bij Vrouwenpol der. Veere heeft de MER-commis- sie nu verzekerd te stoppen met de uitbreiding van dat dat soort activiteiten. Maar de commissie is daar nog lang niet gerust op. meenten, dan doen we het zo slecht nog niet. Het klinkt mis schien eigenwijs, maar als verant woordelijk wethouder concludeer ik dat we goed bezig zijn. Geen enkele gemeente heeft de afgelo pen jaren een plan Buitengebied uitgebracht, dat een voldoende heeft gekregen" Hij benadrukt dat de MER-com- missie ook een schouderklopje uitdeelt, en wel omdat Veere nu voldoende gevens op een rijtje heeft om milieu-effecten te kun nen beoordelen. Lof is er ook voor de Visualisaties' die de land schapskwaliteiten in beeld breng en, inclusief de ambities die de ge meente ermee heeft. Maar de com missie concludeert ook dat het nieuw plan Buitengebied die pre tenties niet altijd waarmaakt. B en W hebben de gemeenteraad gevraagd het plan nog deze maand vast te stellen. Daarmee trotseert Veere ook het provincie bestuur. Dat vindt eveneens dat Veere ruimte laat voor een te gro te veestapel. Och, reageert Melse, die tekortkomingen zijn vooral een theoretisch verhaal. Als elke boer om zou schakelen van akker bouw naar veeteelt, dan ziet de commisse een probleem. Maar al les wijst erop dat het aantal die ren over tien jaar ongeveer hetzelf de zal zijn. En die stikstofnorm, ja daar zitten we overheen. Maar we liggen tussen de Maasvlakte en Antwerpen. Die paar beestjes die hier lopen zullen dat probleem echt niet vergroten." door Henk Postma DOMBURG - Ook nadat Veere het huiswerk heeft overgedaan, blijft het nieuw bestemmingsplan Bui tengebied een gevaar voor natuur en milieu. Dat blijkt uit een nader advies van de landelijke commis sie die het milieueffecten rapport (MER) beoordeelt. Weliswaar heeft de gemeente de gevolgen voor natuur, milieu en landschap nu goed in beeld. Maar nog steeds zitten er gaten in het plan, waardoor het milieu nog meer kan verzuren, en bescherm de natuur kan worden verstoord. De MER-commisie wijst twee ver ontrustende lekken aan: - Alle akker- en tuinbouwbedrij ven mogen overschakelen naar veehouderij. Als veel bedrijven dat doen komt er nog meer stik stof in het milieu, terwijl dat daar nu al te zwaar mee belast is. - Bij verdere uitbreiding van strandvoorzieningen en toeris tische fiets- wandel- of ruiter paden is aantasting van de natuur niet uitgesloten. Natura 2000-ge- bieden als de Manteling lopen ge vaar, met name door verdere uit breiding van strand(slaap)huisjes en strandcabines, vooral wanneer die het jaar rond worden ge bruikt. De gemeente sluit dat nu uit, maar de MER-commissie vindt dat niet geloofwaardig ge noeg, gezien de 'doelstellingen' die Veere er op na houdt. Wethouder Jaap Melse (SGP) loopt niet gebukt onder de kri tiek, ook al stelt de commissie dat de lekkages het plan wellicht on uitvoerbaar maken. „Nee", erkent hij: „We halen net geen voldoen de. Maar als ik kijk naar andere ge- door Theo Giele door Joeri Wisse ZIERIKZEE - Wie vandaag tussen 9.00 en 16.00 uur over de N59 na bij Zierikzee wil rijden, moet reke ning houden met vertraging. Ter hoogte van de Klerksweg gaat ge durende die tijd één rijstrook dicht. Het verkeer wordt geregeld met tijdelijke verkeerslichten. De kruising wordt opdracht van projectbureau Zeeweringen aange pakt. „De klinkers in de bocht van de Klerksweg naar de N59 blijken niet bestand te zijn tegen het vrachtverkeer", zegt woordvoer der Anneke McGovern van het projectbureau. „Om te voorko men dat de weg verslechtert, wor den er tijdelijk betonplaten in de bocht gelegd." De Klerksweg wordt normaal nau welijks gebruikt door zwaar ver keer. Inrijden is alleen toegestaan tot het woonwagenkamp. Het vrachtverkeer voor de dijkverster king bij Zierikzee mag echter wel doorrijden. Dat is volgens Anneke McGovern zo afgesproken om te voorkomen dat schoolkinderen en andere weggebruikers op de Laan van Sint Hilaire last hebben van het verkeer. Eind juli wordt de weg weer in oude staat hersteld. Ook dan gaat één rijstrook overdag dicht. MIDDELBURG - ledereen moest een beetje gniffelen toen spreekstal- meester Sjaak van den Berg dins dagavond om kwart voor acht grap te dat hij vanuit Hilversum hoorde dat Middelburg het Koningslied het beste had gezongen. Zal wel, met zo'n bijeengeraapt koor dat ter nauwernoood op tijd op het podium op de Markt stond. Maar de man van de Stich ting Evenementen Middelburg had waarschijnlijk meer gelijk dan hij zelf voor mogelijk hield op dat moment. Laat op de avond had de NOS nog iets proberen te maken van de mislukte poging om rechtstreeks te schakelen tus sen steden in heel het land. Al leen vanuit Zeeland en Curasao was koorzang te horen. In Utrecht hosten een paar opgeschoten jon gens, blikje bier in de hand met een leeg podium op de achter grond. In Almere had de NOS slechts een paar mensen in strand stoelen kunnen filmen. Elders wa ren wel een massa feestvierders te zien, maar die zongen mee met de BN'ers in Ahoy. Geen koor te zien. De ophef rond de vermeen de Zeeuwse boycot van het lied kwam daardoor in een merkwaar dig daglicht te staan. Elders was het niet beschikbaar hebben van een koor verzwegen. Ook nadat de problemen in Middelburg wel in het nieuws waren gekomen. Negentien seconden was het Zeeuwse koor te zien. Wie het te rug wil kijken moet naar uitzen- dinggemist.nl. Van den Berg hoor de in de aanloop naar Koninginne dag via de gemeente dat er een koor moest komen. Hij regelde een kinderkoor, maar toen de tekst bekend werd vond de diri gent, een leraar, het onverant woord om zijn kinderen een lied vol taalfouten te laten zingen. Zee land weigert Koningslied klonk het in de media. Achteraf blijkt dat er op veel meer plaatsen pro blemen waren. Op het laatste nip pertje lukte het een gelegenheids koor op de been te brengen dat na driekwartier oefenen in de Koor kerk het podium betrad. Van den Berg: Ik ben er hartstikke trots op dat we het hebben geflikt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 57