L W' ZEELAND 29 Occupied 1 m|S- V |8|f p 1 ipt PROGRAMMA ONTHULLING J, DONDERDAG 2 MEI 2013 Lancaster PB 6 6 7 Vanaf 11.45 uur Ontvangst in het museum aan de Coudorp 41 in Nieuwdorp. 13.00 uur: Vertrek onder begelei ding van de militaire kapel 'Johan Willem Friso' naar het woonzorg centrum Lancasterhof aan de Ba- constraat Na een aantal toespraken wordt het Lancaster monument onthuld door gedeputeerde Ben de Reu, sa men met nabestaanden van de be manning van het verongelukte toe stel. Een Spitfire maakt om 14.15 uur eenfly-over" Stef Traas (links) van het bevrijdingsmuseum in Nieuwdorp met een lichtkogelpistool van een van de bemanningsleden van de gecrashte Lancaster. Hans van Dam heeft een schaalmodel gemaakt, foto Mechteld Jansen manningsleden gevonden en veilig gesteld. Dit pis tool is inmiddels in bezit van het Bevrijdingsmu seum. Stef Traas van het Bevrijdingsmuseum heeft inmiddels ook andere voorwerpen van de bewuste Lancaster in de collectie waaronder het vliegtuigglas en twee Pathfinder emblemen. „In onze nieuwe expositieruimte in het toekomstige Bevrijdingspark Zeeland komt een aparte ruimte voor de Lancaster. We gaan nu zoeken naar het stuur van het toestel. Het schijnt dat het stuur vrij kort na de crash op een skelter is gezet. Wij zijn op zoek naar deze skelter", zegt Stef Traas. Hans van Dam, vrijwilliger van het Bevrijdingsmu seum, wilde met het onderzoek alle mannen in het toestel een gezicht geven. Hij wist in de afgelopen twee jaar diverse nabestaan den van de bemanning te achterhalen en is veel te weten gekomen over de mannen en hun fatale vlucht. Van Dam hoopt de resultaten van het onder zoek binnenkort in boekvorm uit te geven. Hij kwam er ook achter dat boven Zeeland 35 Lancas ters zijn gecrasht waarbij 221 bemanningsleden sneu velden. „In onze database is terug te vinden dat in totaal 580 toestellen in Zeeland verloren zijn gegaan. Het gros ligt nog steeds in de wateren. Zowel in de Wester als in de Oosterschelde en in de Scheldemonding." Als dank voor de inzet van Van Dam en het Bevrijdingsmuseum schonk de familie Ba con onlangs een schilderij van de bewuste Lancaster aan het museum. Dit schilderij, vervaardigd door de Engelse aviation artist Keith Hill, is vorig jaar overhandigd aan Kees en Stef Traas in het Engelse Rushden. Hans van Dam was daar ook bij. De beeltenis van de Lancas ter, vliegend boven een Delta landschap, heeft een prominente plek in het museum gekregen. Enkele burgemeesters die bij deze overhandiging aanwezig waren, zijn er ook bij de onthulling van het monument. Tijdens de sanering van het terrein waarop later het woonzorgcomplex is gebouwd, was een motor en een propeller van de Lancaster gevonden. Deze pro peller is het hart van het monument dat ter nage dachtenis aan de omgekomen bemanningsleden is gebouwd. Het ontwerp van het monument is geba seerd op het logo van het 7e Squadron van de Royal Air Force (RAF). Het ontwerp van het monument is gemaakt door ar chitect en museumvrijwilliger Sebastiaan Bom. Met bijdragen en medewerking van een aantal bedrijven is het monument door vrijwilligers gebouwd. De onthulling van het monument is een gezamen lijk initiatief van de gemeente Borsele, woningcorpo ratie R&B, zorgorganisatie SVRZ en het bestuur van het Bevrijdingsmuseum Zeeland. 'Lancasterhof is een woonzorgcentrum van R&B met 25 huurappartementen voor senioren. De ont hulling van het monument is tevens de officiële ope ning van 'Lancasterhof. Tijdens de ceremonie vrijdag zullen zo'n driehon derd genodigden aanwezig zijn, onder wie familiele den van de omgekomen bemanning uit Australië, Nieuw-Zeeland en Engeland. Ook ooggetuigen van de crash zijn hierbij aanwezig. Ook een afvaardiging van het squadron waartoe de gecrashte Lancaster be hoorde is vrijdag aanwezig. Ze worden rechtstreeks overgevlogen vanuit Engeland met een Chinook transporthelikopter. Rond 14.15 uur is er een fly-over van een Spitfire. „De Spitfire vliegt heen rond 14.00 uur over Yerseke, Kapelle en Heinkenszand en gaat via Goes terug. Dat zal dan rond 14.20 uur zijn", zegt Stef Traas. De organisatie van een dergelijk evenement vergde een behoorlijke voorbereiding. „Alles is geregeld", zegt Hans van Dam. „We hebben met alle betrok ken partijen goede afspraken gemaakt. Zo is het deel van Coudorp tussen Prins Bernhardstraat en Prinses Christinastraat tussen 11.00 en 15.00 uur afgesloten voor het verkeer zodat alle genodigden veilig naar het monument kunnen wandelen." De muziek wordt verzorgd door de militaire kapel 'Johan Willem Friso'. Het monument wordt onder andere onthuld door de 87-jarige Allan Bacon. Hij is de broer van de gesneuvelde piloot Lindsay Bacon. Navigator Richard Roy Evans, bommenrichter George Henry Huttlestone en boordwerktuigkundige Harry McClements (vlnr). De fatale vlucht van de Lancaster PB667 in kaart gebracht voordat het toe stel neerstortte bij Nieuwdorp. foto Bevrijdingsmuseum Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 29