28 ZEELAND LANCASTER MONUMENT In Zeeland zijn tijdens de oorlog 580 vliegtuigen verloren gegaan. Een van de toestellen is de Lancaster PB667 die bij Nieuwdorp tegen de grond sloeg. Als herinnering aan de omgekomen bemanningsleden wordt vrijdag een monument onthuld. De fatale vlucht van Na de crash werden dezelfde avond nog vier bemanningsleden begraven. Het verongelukte toestel ligt op de achtergrond. Deze tijdelijke be graafplaats ligt vlakbij de plaats waar vrijdag het monument wordt onthuld, foto Bevrijdingsmuseum Zeeland In het bevrijdingsmuseum zijn ook enkele Pathfinder emblemen te zien. Die werden gedragen door de bemanningen, foto Mechteld Jansen door Frank van Cooten Het nieuwe wijkje in Nieuwdorp herin nert aan het gecrashte toestel. Het woonzorgcentrum heet 'Lancasterhof, de Lancasterstraat refereert aan het type toestel en de Baconstraat is ver noemd naar de piloot Lindsay Bacon. Bacon vloog met de zes bemanningsleden op 20 maart 1945,49 dagen voor het einde van de Tweede Wereldoorlog, hun 22e missie binnen Bomber Com mand. Zij maakten deel uit van de Pathfinder Force, een elite eenheid binnen Bomber Command. Tot 1942 was de Royal Air Force (RAF) niet opgewas sen tegen de Duitsers. Dat veranderde in 1942 toen de RAF de beschikking kreeg over betere radar-appa- ratuur en veel doelgerichter kon gaan werken. Me dio 1943 werd de Pathfinder-groep opgericht. De Pathfinders markeerden de doelen voor de bom menwerpers. Alleen de beste RAF-piloten, naviga tors en bommenrichters kwamen voor deze taak in aanmerking. „De manschappen werden voorgedragen op basis van hun ervaring of kunde", zegt Hans van Dam uit Nieuwdorp. Hij deed uitvoerig onderzoek naar de crash en de omgekomen bemanningsleden. Zij keerden op de bewuste 20e maart terug van hun missie, waarbij het doelwit een spoorwegknoop punt was bij het Duitse Recklinghausen. Tijdens deze missie raakte het toestel beschadigd. Ba con besloot een kortere route terug naar Engeland te nemen waarbij het vliegtuig over het nog niet bevrij de Schouwen-Duiveland moest vliegen. Het noodlot sloeg echter toe. De kist werd ter hoog te van Westenschouwen geraakt door Duits luchtaf weergeschut. Door de schade aan het toestel en de brand die uit brak in de rechterbinnenmotor sloeg de Lancaster op het land van Remijn tegen de grond op nauwe lijks honderd meter van het dorp. Het vloog direct in brand en dikke zwarte wolken rook stegen op van de plek waar de kist was neergestort. B ommenrichter George Huttlestone werd zwaar gewond naar Goes vervoerd waar hij la ter overleed en werd begraven. De andere bemanningsleden kwamen tijdens de crash om. Vier bemanningsleden konden direct wor den geborgen. De lichamen van navigator Richard Evans en radiote legrafist Athol Tennant werden pas tijdens het weg halen van het toestel gevonden. Ze werden allen be graven op een tijdelijke begraafplaats, waar nu het monument staat. De vliegers zijn in 1946 overge bracht naar de geallieerde begraafplaats in Bergen op Zoom. Vrijwel direct na de crash is door een inwoner van Nieuwdorp een lichtkogelpistool van een van de be- De bewuste Lancaster Pathfinder die op 20 maart 1945 neerstortte op het land van Remijn op nauwelijks honderd meter afstand van Nieuwdorp. foto Bevrijdingsmuseum Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 28