Regering velt vonnis Gemeente bouwt Frans evenement dorpen op linkeroever Toujours Kapelle rond herdenking WALCHEREN 27 SINT WILLIBRORD DONDERDAG 2 MEI 2013 pi 1 AAfhfYI 1\A7 MIDDELBURG - Vanaf de top van Lange Jan valt de nieuwbouw van verzor- huis is ruimte voor zestig bewoners. Zij zullen naar verwachting dit na- LJU LL W gingshuis Sint Willibrord in Middelburg met zijn nog witte daken op. Een jaar verhuizen naar het nieuwe Sint Willibrord. Wat met het oude verzor- I yy cl-'! r\ c Vl 3 Yt voor een ^aan ^'auwe schermen van de steigers en wordt het nieuwe gingstehuis op de hoek van de Bachtensteene en de Lange Noordstraat m LctUollcll L gebouw aan de Bachtensteene langzaam maar zeker onthuld. In het te- gebeurt, is nog niet bekend, foto Theo Giele door Wout Bareman DOEL - De gehuchten Ouden Doel en Rapenburg op de linker Schelde- oever bij Doel verdwijnen defini tief. De Vlaamse regering velde gis teren met de goedkeuring van het Gewestelijk Ruimtelijk Uitvoerings plan (GRUP) het vonnis over de ge huchten. Het plan maakt uitbreiding van de haven van Antwerpen met dui zend hectare mogelijk en maakt de weg vrij om noordelijk van het Deurganckdok het veel grotere Saeftinghedok aan te leggen, dat tot ver in de polder, tot bij Kiel- drecht, reikt. Half maart deponeer de het kabinet Peeters de con cept-plannen bij de Raad van Sta te. Na wat aanpassingen is het nu definitief vastgesteld, inclusief de bouw van de Deurganckdocksluis (al begonnen) en verlenging van het Verrébroekdok. Binnenkort worden in de 'getroffen gebieden' informatieve bijeenkomsten be legd voor bewoners, huiseigena ren en landbouwers. Dat gebeurt in het kader van een inmiddels ook vastgesteld sociaal begelei dingsplan. De betrokken bewo ners blijven zich verzetten. Zeker in crisistijd zijn de plannen volko men misplaatst, vinden ze. door Mieke van der Jagt KAPELLE - Kapelle en Frankrijk zijn al sinds 1940 nauw met elkaar ver bonden. De herdenking van de ge sneuvelde Fransen, die Nederland hielpen verdedigen, is elk jaar een een hoogtepunt op de Kapelse ka lender. Maar het mag best een beet je meer zijn, vond burgemeester An ton Stapelkamp bij zijn aantreden. Dit jaar is er voor het eerst rond om de Franse herdenking een Franse week: Toujours Kapelle. Van 13 tot en met 18 mei zijn er al lerlei activiteiten die met Frank rijk te maken hebben of een Frans tintje krijgen. In mei 1940 voch ten 3000 Franse militairen met de Nederlanders mee tegen de Duit sers. Aan het Kanaal door Zuid-Be veland boden de Fransen heftig weerstand, maar een groot aantal van hen sneuvelde. Op de Franse militaire begraafplaats in Kapelle liggen 228 gesneuvelden, van wie 22 moslims: soldaten uit de toen malige Franse kolonies in Noord- Afrika. Voordat de Franse week begint, gaat een delegatie van de gemeen te naar Orry la Ville, waar de Ne derlanders liggen die in Frankrijk sneuvelden. Bedrijven, organisa ties en instellingen geven tijdens Toujours Kapelle hun activiteiten een Frans sausje. Na de herden king op 16 mei, is er op vrijdag 17 mei een avond over Franse chan sons in De Vroone met onder an deren een musicerende burge meester van Orry-la-Villey. De avond begint om 19.30 uur. Op 18 mei opent in de hervormde kerk de tentoonstelling Liberté. De schilderijen zijn van kunstenaars en amateurs uit Kapelle, Den Haag en Orry-la-Ville. De Stichting Landschapsbeheer Zeeland presenteert De Franse Slag, een wandeling langs plaatsen waar de Fransen hebben gevoch ten en hun laatste rustplaats.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 27