I Middelburger aan boord van zoekgeraakt zeilschip Warnow i f 22 ZEELAND Ron Ruby brieven DORPENONDERZOEK School niet nodig voor leefbaarheid donderdag EP Regering Bruisend Vlissingen Tolvrije tunnel Verschillen tussen dorpen dichtbij steden en de meer afgelegen plaatsen neemt toe, aldus Sociaal Cultureel Planbureau. EF Willem van Dam Ze vragen: 'Hoe gaat het met jullie?'. We zeggen: 'Ach, het gaat wel weer'. Dat liegen we. Het gaat klote! Maar dat zeg je natuurlijk niet te gen iedereen. Dat zeg je alleen tegen vrienden, familie en heel goede kennissen. Maar niet tegen een mevrouw of meneer die je nauwelijks kent en die in de plaatselijke supermarkt bij de toonbank met brood en bo lussen schichtig informeert: 'Hoe gaat het met jullie?'. Dan knik je maar wat, je mompelt: 'Ach, het gaat wel weer' en je loopt haastig door naar het schap waar de melk en de Monatoetjes staan. Wij voelen verdriet om het ver lies van onze schoonzoon Ron. Wij voelen vreugde over de komst van onze jongste klein dochter Ruby. De tafeltjes in onze huiskamer staan vol condoléancekaarten en -brieven die we na het overlijden van Ron ontvingen. Naast de vro lijke kaartjes waarmee we wor den gelukgewenst met de geboor te van Ruby. 'Er is leven na de dood', zong Freek de Jonge. Dat is helemaal waar. Maar hóe troost je een dochter die haar man heeft verloren en kort daarna is bevallen van een prachtige baby? Hóe troost je een kleindochter van zes, die er langzaam van doordrongen raakt dat ze haar pappa nooit meer zal zien, omdat hij begraven ligt op het kerkhof aan de rand van ons dorp? Hóe troosten we ons zelf? We zoeken naar antwoorden, maar kunnen die niet vinden. 'De tijd heelt alle wonden', luidt het cliché. Daar geloof ik niets van. Dertig jaar geleden verloor mijn oudste zus haar elf jaar oude zoontje Merijn. Ongeluk in het verkeer. De wond schrijnt bij haar na al die jaren nog altijd he vig. Vrijwel dagelijks gaan we langs het graf van Ron; de vele bloe men die daar zijn neergelegd, ver dorren. Vrijwel dagelijks lopen we bij on ze dochter binnen om te zien hoe de kleine Ruby bloeit. Onze gevoelens voeren een voort durend gevecht tussen verdriet en vreugde. Dus als u werkelijk wilt weten hoe het met ons gaat: Klote! Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Wij krijgen een regering en parle ment die wij verdienen. Daarom volgende keer stemmen op de par tij die gebaseerd is op je eigen kernwaarden. Dus niet springen van de ene partij naar de andere, denkend dat ze je specifieke korte- termijnbelangen kunnen realise ren. Het is toch gebleken dat dat niet werkt. We moeten met zijn allen soberder leven, dan is de waan van de groei overbodig en flink aan de slag gaan. Anders gaan de landen uit Azië, Afrika, Midden- en Zuid-Amerika ons voorbij en moeten we daar als ille galen werken. De ambtenaren van IND kunnen wellicht daar hun kostje verdienen. Dat is een flinke bezuinigingspost. Met na velstaren en vasthouden aan ie ders gelijk roepen we meer onheil over ons af. Europa kan zich am per handhaven, laat staan Neder land in zijn uppie. Zaky Verner van der Spil Roompot 51-e, Hansweert Aanbevelingen voor reanimatie 'Hart van de stad'. De VOC komt met een aantal aanbevelingen voor de 'reanimatie' van het cen trum van Vlissingen, dat wil zeg gen 'bijna dood dus en niet brui send zoals onlangs nog gepro moot'. Als je dan niet verder komt dan wat lapmiddelen, zoals leeg staande panden maskeren en be woning boven winkels én het be lang van één doorsteekje over schat, dan ben je opbouwend be zig. Wethouder Van Dooren, doet er nog een schepje bovenop, hij denkt dat te zijn met ondernemin gen die even snel weer verdwij nen als dat ze komen! Steden als Middelburg, Goes, Zierikzee en Bergen op Zoom tonen aan dat ze een beter beleid voeren. Mooiere steden, waar de hele regio komt winkelen, Vlissingen aan de on derkant van Walcheren heeft dat niet. Een groot deel van het jaar missen we de toeristen, hebben we een onaantrekkelijk centrum en zijn we afhankelijk van onze inwoners. Als winkels hier niet durven te investeren vrees ik dat men nog lang met een immens chagrijn door de binnenstad moet blijven lopen. F. Hokk'e De Lannoystraat 9, Vlissingen Wat een egoïst is Kees van Beve- ren, dat hij de Zeeuwen moet wijsmaken dat wij niets van Bel gische tol willen weten. Laat hem eens in de bres springen voor een tolvrije tunnel, daar hebben pas de Zeeuwen en de rest van Neder land wat aan. En als de gedepu teerde dat niet voor elkaar krijgt, laat de Zeeuw euro betalen voor een retourtje en het tarief voor de Belgen en andere buitenlanders ïo of 15 euro. Wij hebben de slech te Belgische wegen niet nodig. Dus Zeeuwen en de rest van Ne derland, laat je stem horen. Chris Wolf Kanariesprenk 297, Vlissingen Contrast op platteland door Cornelleke Blok en Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - De ongelijkheid tus sen dorpen op het platteland neemt toe. In afgelegen dorpen zijn meer werklozen en komt ook meer armoede voor dan in dor pen bij steden. Dat blijkt uit de dorpenmonitor van het Sociaal Cultureel Planbu reau (SCP). Het rapport schetst een beeld van veranderingen in de leefsituatie van 5,3 miljoen Ne derlanders op het platteland in het afgelopen decennium. Weliswaar is de leefsituatie op het platteland de afgelopen tien jaar verbeterd, maar minder dan in de steden. Afgelegen dorpen 'boeren' minder goed dan de dor pen bij de stad. Bewoners zijn la ger opgeleid, vaker werkloos, wer ken meer in deeltijd en hebben minder te besteden. Daardoor hebben bewoners van afgelegen plaatsen vaker te maken met ar moede (5,5 procent tegen 4,6 in andere dorpen) en sociale uitslui ting. Wie in een dorp woont, woont veel ruimer dan iemand in de stad en heeft vaker een eigen huis. Ook wonen dorpelingen meer in het groen en hebben ze minder last van geluids- en stank overlast, criminaliteit en verloede ring. De voordelen van het lande lijk wonen spreken de - veelal hoogopgeleide - nieuwe bewo ners in het bijzonder aan. Voorzie ningen vinden ze minder belang- Afgelegen dorpen 'boeren' minder goed dan dorpen bij de stad. Bewoners zijn lager opgeleid en vaker werkloos. rijk. Ligt een dorp ook nog eens bijzonder mooi dan is het leven beter dan in dorpen met een min der mooie ligging. Dat blijkt uit relatief hoge huizenprijzen. Ook floreert de dorpsgemeenschap, is het aantal vrijwilligers groot en zijn meer mensen actief om de buurt te verbeteren. In kleine afgelegen plaatsen zagen mensen de bakker, slager, café en groentewinkel verdwijnen. Hoe wel dorpsbewoners elke dag 3 tot 5 kilometer meer moeten reizen dan stedelingen, zijn ze niet lan ger onderweg. Dat komt door de auto, verklaren de onderzoekers. Hoewel het bezit van twee of meer auto's overal is toegenomen, heeft in kleine afgelegen dorpen nog altijd 7 procent van de men sen geen auto. Dat zijn vooral oudere vrouwen, aldus het SCP. Hoewel dorpsbewoners meer en prettiger contact met buren en buurtgenoten hebben dan stede lingen, zijn ze niet vaker lid van een vereniging. Wel zetten ze zich vaker als vrijwilliger in. Ook spannen ze zich vaker in voor de leefbaarheid van de buurt. Bevolkingskrimp is vooral een plattelandsprobleem, aldus het SCP. Kleine afgelegen dorpen in krimpgemeenten hebben zich minder gunstig ontwikkeld dan vergelijkbare dorpen in gemeen ten waar de bevolking niet daalt. Kleine afgelegen krimpdorpen hebben een lage sociale status, ho ge werkloosheid en toenemende armoede. Woningen zijn er ouder en minder goed onderhouden. Daar staat tegenover dat de ge meenschap niet onderdoet voor die in andere dorpen. Er wordt iets meer dialect gesproken en dat wijst volgens de onderzoekers juist op meer lokale binding. MIDDELBURG - Zeeuwse dorpen zonder basisschool krimpen niet harder, vergrijzen niet sneller en zijn economisch niet minder vi taal dan vergelijkbare kernen met een basisschool. Dat stelt het Sociaal Cultureel Planbureau. Waar dorpen erg hechten aan de instandhouding van een school in het dorp zou het samengaan van kleine scho len juist een oplossing kunnen zijn, aldus het SCP. De Onderwijs raad pleit voor meer wettelijke mogelijkheden om samenwer kingsscholen in krimpgebieden mogelijk te maken. door Edith Ramakers MIDDELBURG - De zoekactie naar het zeilschip Warnow met aan boord de Middelburger Peter van Liere, schipper Arnoud Brinkman uit Schiedam en zijn vriendin, is in volle gang. Vanaf maandag 15 april hebben Van Liere's familie en vrien den geen contact meer met de op varenden gehad. De Warnow vertrok 15 april van Schotland naar Noorwegen. Mir jam van Dijk, de vriendin van Peter van Liere, zegt dat er twee dagen na het vertrek uit het Schot se Stonehaven nog contact is ge weest met de Warnow. „Ze voe ren toen in de buurt van boorplat- forms bij Noorwegen. Ze zijn doorgevaren, waarschijnlijk op de motor. Maar of dit echt gebeurd is, is niet voor honderd procent ze ker." De Middelburgse vriendin en fa milieleden maken zich zorgen. „Je kunt helemaal niets doen. Als ze midden op zee zijn, werken de mobiele telefoons niet. Maar het is niets voor Peter om zolang niets van zich te laten horen. Hij ging met deze groep mee, omdat de band The Old Firm, waarvan hij de drummer was, net gestopt was. Hij vond het een mooie kans om alles eens op een rijtje te zet ten", zegt Mirjam. De Noorse en Schotse kustwacht hebben groot alarm geslagen. Het schip had al op 22 april in Noor wegen moeten aankomen. De tocht begon op 18 maart toen de Warnow met acht man en een hond uit Schiedam vertrokken, op zoek naar het Noorderlicht. Op zee kregen ze grote problemen door het slechte weer. „Ze kwa men volgens de Britse pers te recht in de ergste storm ooit, maar de boot hield het goed." In Schotland zijn vijf mensen (en de hond) uitgestapt, omdat ze last van zeeziekte zouden hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22