44 En dan kun je ook nog eens niet douchen omdat de badkamer boven is VERDIEPING 11 DONDERDAG 2 MEI 2013 nog. Moet je nagaan, als je iets blijvends krijgt." Dan moet er een beroep worden ge daan op de gemeente: „In de hoop dat die een dure traplift laat installeren." Bij een rechte trap kost een traplift al snel 3.000 euro. Wordt de traplift niet vergoed, dan zal iemand die zelf moeten betalen, schetst zij, of hij ligt een halfjaar in een noodbed in de woonkamer wachtend op een betere woning. „En dan kun je nog eens niet douchen als de badkamer boven is." Voor velen is dat een schrikbeeld. Maar onrealistisch is dit scenario niet. Er kan dus maar beter snel iets gebeuren in de huizen waarin ouderen al wonen. Ge meenten hebben er ook financieel belang bij. „Hoewel het (nog) niet te becijferen valt, is aannemelijk dat er minder Wmo- woningaanpassingen komen als mensen zelf al hun verantwoordelijkheid hebben genomen", schrijft de provincie Utrecht in het draaiboek Uw Huis, Uw Toekomst. Pre cies om die reden zullen gemeenten senio- re woningbezitters de komende jaren steeds vaker proberen te verleiden om zelf al aanpassingen te doen. Denk aan het plaatsen van een extra trapleuning, of in plaats van een bad een instapdouche kie zen. Soms koppelen gemeenten hier een subsidie aan, van een paar honderd tot zo'n 2.000 euro. Het zijn relatief kleine ingrepen die de kans op een val- of glijpartij verminderen. Dat gevaar moet niet worden onderschat, vindt Bram Klouwen. „Bijna 60.000 van de valongelukken die jaarlijks bij de spoedei sende hulp of het ziekenhuis terechtko men vinden in huis plaats." Dit is niet al leen vervelend voor degenen die vallen, het kost de samenleving ook veel. „De gemiddelde medische kosten bedra gen 7.000 euro per valongeluk." In totaal gaat het om een medische kostenpost van ruim 400 miljoen euro per jaar, rekent hij voor. „Als door aanpassingen van wonin gen hiervan 10 procent voorkomen kan worden, levert dit een besparing op van 40 miljoen per jaar." De noodzaak voor beleidsmakers is helder. Maar hoe krijg je senioren zo ver? De toon waarmee ze worden aangespoord is bepa lend voor het succes, blijkt uit een pilot. Mik met de voorlichting op jongere senio ren vanaf 60, adviseert de provincie Utrecht. Want als hun interesse is gewekt, zijn zij nog het meest bereid maatregelen te nemen. Ze hebben er langer plezier van en kunnen beter omgaan met de drukte en rommel van een verbouwing. Belangrijk is om het comfort te benadruk ken. Laat beelden van rollators en beugels weg, luidt de aanbeveling. Overweeg ver der een soepeler beleid van aan- en bijbou wen. Want wie een extra slaapkamer en badkamer op de begane grond kan realise ren, is in één klap van veel gedoe af wan- Transferverpleegkundige Petra Snoep neer hij zorgbehoevend wordt Transferverpleegkundige Petra Snoep heeft haar eigen woning al laten aanpassen. De drempels zijn weggehaald, vertelt ze. Een van de kamers op de begane grond kan als slaapkamer worden gebruikt. „En als het moet, kan er ook een badkamer naast wor den gebouwd." Met haar voortvarendheid vormt zij wel een uitzondering: „Ik zie de problemen door mijn werk op ons afkomen maar veel van mijn leeftijdsgenoten zien dat niet." Toch kunnen ook deze mensen er maar be ter aan geloven. Want pas verhuizen naar een seniorenwoning als dat nodig is, is voor weinigen weggelegd, waarschuwt Schellekens. „Allereerst is een huis verko pen niet zo makkelijk op de huidige wo ningmarkt. Lukt dit wel, dan liggen de se niorenwoningen nog niet voor het op rapen. Daar is nu vaak al een tekort aan." De bouwwereld ligt op zijn gat, vervolgt hij. In 2011 zijn slechts 6.600 nieuwbouw woningen voor ouderen gebouwd. Ter ver gelijking: in 2008 werden er nog 13.000 ge bouwd. Schellekens: „We moeten dus snel aan de slag om de bestaande woningvoor raad geschikter te maken." Want de voorraad geschikte huurwonin gen, gebouwd door woningbouwcoöpera- ties, is alleen bedoeld voor de lagere inko mens. „In de vrije sector ligt de huur voor zo'n zelfde soort woning al gauw op 900 euro per maand of hoger. Veel meer dan mensen nu voor hun huidige huis betalen, waarvan de hypotheek dikwijls is afbe taald", aldus de expert. „Daar komt bij dat ze bij een verhuizing veel inleveren. Ze ge ven bijvoorbeeld hun tuin en veel ruimte op of een goede buur. Dat maakt het voor velen een weinig aantrekkelijke optie." Toegangspad bij de voordeur opgehoogd om niveauverschil len te compenseren (per me ter): 300 euro Drempel weg of verlaagd bij voordeur (tot 2 cm): 700 euro Tweede leuning naast de trap: 310 euro Drempel weg bij slaapkamer (la ger dan 2 cm): 65 euro Beugels naast toilet 130 euro Anti-slipvloer in de badkamer: 540 euro Opklapbaar douchezitje met armleggers: 490 euro Verhoogde toiletpot (boven 46 cm inclusief bril): 445 euro bron: checklist opplussen Eric Schellekens foto illustratie Mark Reijntjens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11