Het gros van de ouderen wordt thuis hoogbejaard en krakkemikkig. Alleen zijn hun huizen daar vaak ongeschikt voor. Fitte senioren moeten daarom nu aan de slag om hun woning ouderdomproof te maken, vinden experts. 10 VERDIEPING WONINGMARKT WOONSITUATIE OUDEREN LICHAMELIJKE BEPERKING OUDEREN Over de drempel door Floor Ligtvoet uderdom komt met ge breken. Dat weet ieder een. Maar veel fitte 55-plussers willen daar nog niet aan. Alvast een seniorenwoning betrek ken? Of beugels plaat sen naast het toilet? No way! Ze willen oud worden in hun eigen huis, is de ervaring van Eric Schellekens. Of die honkvastheid slim is, is vraag twee, zegt de man die al jaren gemeenten, woningcoöpe raties en zorginstellingen adviseert over ouderenhuisvesting. „Veruit de meeste 55-plussers wonen in een eengezinswo ning met een steile trap. Huizen die be paald niet handig zijn wanneer ze plots iets beginnen te mankeren." Desondanks verhuist deze groep niet snel naar een geschiktere woning, merkt ook Bram Klouwen, directeur van woonadvies- bureau Companen. Zo werkt de psycholo gie, stelt hij; „Iemand is pas oud als hij vijf jaar ouder is dan hij nu is. Dit leidt ertoe dat mensen wel nadenken over een toe komstige andere woonsituatie, maar in de praktijk niet verhuizen." Van alle zelfstandig wonende 55-plussers woonde vorig jaar maar 15 procent in een woning speciaal bestemd of geschikt ge maakt voor ouderen. Zelfs de alleroudsten verlaten hun woning niet graag. Het meren deel van de 75-plussers woont nog in een reguliere woning. Dat wil niet zeggen dat Van alle zelfstandig wonende 55-plussers woont 15% in een woning die speciaal is bestemd of geschikt gemaakt voor oude ren. Voor het overgrote deel betreft dit 'ouderen-, bejaarden- of seniorenwoningen'. 13,3% 6,7% ,6,7% Naarmate de leeftijd hoger wordt, neemt het percentage perso nen met beperkingen toe. Onder 85-plussers is 74% op enigerlei wijze beperkt, waarvan ruim een derde ernstig. Mate van beperking Ernstig B Matig Licht Geen 100 Reguliere woning infbgraphic De Persdienst bron WoON 2012 Aangepaste woning Aanleunwoning Serviceflat Woonzorgcomplex Overige I Ouderen-, bejaarden-, seniorenwoning 80 60 40 20 lii <55 jaar 55-64 jaar 65-74 jaar 75-84 jaar 85jaare.o. ze allemaal gezond en vitaal zijn. Integen deel: van de ouderen tussen 75 en 85 jaar heeft 45 procent een lichte tot ernstige li chamelijke beperking. En hoe verder de leeftijd stijgt, hoe kleiner de groep zonder mankementen is, laten cijfers van het mi- nisterie van Wonen zien. Vroeger wachtte ouderen die het thuis niet meer konden rooien het verzorgingshuis. Sinds januari komt bijna niemand daar meer voor in aanmerking. Wonen in een zorginstelling is nu, en in de nabije toe komst helemaal, alleen nog maar wegge legd voor zeer zieke patiënten. De rest moet worden opgevangen in hun eigen om geving met eventueel wat professionele hulp, geregeld en betaald door gemeenten. Die staan met de vergrijzing voor de deur dus voor een enorme opgaaf. Transferverpleegkundige Petra Snoep van het Goudse Groene Hart Ziekenhuis houdt nu al vaak haar hart vast als ouderen na hun ziekenhuisopname weer naar huis moeten: „Velen hebben geen geschikte wo ning en worden thuis juist weer zieker. Ze zijn minder mobiel geworden en vallen dan gemakkelijker over de hoge drempels of de rand van de douchebak." Vervolgens ziet zij hen weer terug in het ziekenhuis. Het regeerakkoord staat vol met termen als 'eigen verantwoordelijkheid' en 'zelfregie', stelt ze vast. „Maar hoogbejaarden en kwetsbare ouderen zijn daar vaak niet meer toe in staat." De omslag van 'Vadertje Staat zorgt voor je' naar 'regel je eigen zorg' gaat in haar ogen te snel. Ook mensen van Snoeps eigen leeftijd, zo rond de 60, zijn helemaal 'onthand' in hun huis met trappen als ze een nieuwe heup hebben gekregen: „En daarvan herstel je

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10