karakter zijn zoveelste zilveren plak Achtste titel voor Rafael Nadal in Barcelona Huntelaar maakt groot feest van rentree SPORT 43 ERELIJST MAANDAG 29 APRIL 2013 BARCELONA een superheld werd. De tegenstander in de fina le was ook een landgenote, Linda Bolder. Het gaf Bosch 'een dubbel gevoel'. „Het was raar om er niet bij te zijn. Het geeft maar aan dat nie mand onmisbaar is. De sneltrein die topsport heet, gaat gewoon door. Aan de andere kant is het mooi om te zien dat er iets in de pijpleiding zit voor de Spelen van Rio." Bosch koos bewust voor een af scheid op een moment dat ze zich nog uitstekend kan meten met de wereldtop. Ze wil geen uitgeblus te oud-kampioen worden die nog zo nodig moet. „Ik heb altijd al leen maar meegedaan om de me dailles. Ik pas ervoor te gaan voor een jucking vijfde of zevende plek. Ik wil niemand tekort doen, maar ik vind het altijd triest om super helden te zien afglijden. Die heb ben dan blijkbaar niks anders te doen en blijven maar sporten. Voorbeelden? Ik heb dat gevoel met Rintje Ritsma gehad. Hij pre tendeerde dat hij het nog erg leuk vond, maar dat vraag ik me af. Ik heb de indruk dat in zijn geval fi nanciën een rol speelde." Edith Bosch heeft een rijk gevulde prijzen kast. Ze won drie olympische medail les: zilver in Peking (2008) en brons in zowel Athene (2004) als Londen (2012). Ook op WK's pak te ze driemaal een plak. Ze greep de titel in 2005 in Cairo. Bosch werd daarnaast vier keer Eu ropees kampioene en won vijftien wereldbekertoernooien. Bosch is niet van plan zich direct na haar afscheid onder te dompe len in een superdrukke maat schappelijke carrière. Ze gunt zich zelf de tijd om te ontdekken wat ze echt leuk vindt. Voorlopig gaat ze zich bezighouden met een web winkel in moeilijke kledingma- ten. Ook is Bosch in te huren voor mentale begeleiding, zowel bin nen als buiten de sport. Zelf had ze veel baat bij de begeleiding van lifecoach Martijn Smit. Die leerde haar onder meer te genieten van de sportieve successen die ze be haalde en zichzelf niet altijd zo ex treem veel druk op te leggen. Hij leerde haar ook emoties toe te staan. Een huilbui meer of min der kan geen kwaad. Tegenwoor dig schiet Bosch snel vol, geeft ze toe. Bij het inchecken voor de vlucht naar Boedapest, toen ze zich realiseerde dat ze nooit meer met een zware tas vol judopakken op een vliegveld zou staan. Of een dag later in de warming-uphal waar ze Marhinde Verkerk klaar- stoomde voor haar wedstrijddag. Ook voor de laatste keer. En natuurlijk zondagmiddag toen ze Fanny Posvite zo onder druk zette dat die een beslissende fou- tenlast opbouwde. Dat was het dan. De laatste keer afgroeten en de omhelzing met haar coach Mar jolein van Unen. Even later ging ze op de schouders. En na de prijs uitreiking liep ze met de Neder landse ploeg de polonaise. Mooier kon het allemaal niet. Het was goed zo. genlijk wil hij nooit meer iets over blessures zeggen. Want dan lijkt het alsof hij naar excuses zoekt en daar heeft hij een hekel aan. Dus geen woord over de lin kerduim die hij tweeënhalve week geleden brak tijdens een trai ning. Ook zijn coach Maarten Arens liet weinig los. Behalve dat oen orthop- eed had 'meegedacht' en dat deel name 'verantwoord' was. „En als je besluit mee te doen, moet je niet meer miepen. Maar Henk heeft me wel weer verbaasd, ik had niet gedacht dat hij hier de fi nale zou halen. Het blijkt maar weer dat Henk heel goed kan judo ën. Of Krpalek beter was in de fi nale? Nee, wel fitter. Henk was verrot. Misschien heeft hij te veel pijn gehad, dat kost ook energie." Grols analyse was eenvoudig. „Ei genlijk ging het voor geen meter, niks ging vanzelf. En in de finale was ik niet goed genoeg. Zo sim pel is het. Judo is keihard, het is een vechtsport. En daarin telt al leen winnen." Een groot toernooi winnen deed Grol (27) voor het laatst in 2008, toen hij in Portugal de beste van Europa werd. Daarna ging hij op bijna elk toernooi met een medail le naar huis, maar nooit meer met de gouden. Daarom was van blijd schap in Boedapest geen sprake. Direct na de prijsuitreiking haalde hij het zilver van zijn nek af. Grol zag het EK vooral als een nuttig evenement om ritme op te doen. „Wedstrijden maken is voor mij belangrijk. Dat brengt me weer een stap verder." Vooral omdat de judoregels on langs drastisch zijn veranderd. Grol is daardoor ernstig belem merd, omdat veel van zijn gevaar school in het grijpen naar de be nen. „Het neemt de spontaniteit van het judo weg", vindt Grol. „Voor mij is het lastig. Iets wat je vijftien jaar hebt gedaan, verander je niet zomaar. Dat is aanpassen. Dat duurt even, maar we werken eraan. Hopelijk gaat het in Rio een paar procenten beter." In Rio wordt dit jaar de WK ge houden. De afspraak in augustus is de belangrijkste van het jaar voor Grol. In 2009 (Rotterdam) en 2010 (Tokyo) werd hij tweede op het WK. Die plek telt dit jaar niet meer. Grol gaat voor de mondiale titel. Grol is niet de enige die last heeft van de nieuwe regels. Volgens bondscoach Maarten Arens zijn de klachten bij de begeleiders niet van de lucht. „Het is een loterij ge worden. De ene dag zijn ze heel streng, de volgende dag heel soe pel. Alle coaches klagen erover, we weten niet waar we aan toe zijn. Het is heel frustrerend." Tennisser Rafael Nadal heeft zondag voor de achtste keer het toernooi van Barcelona op zijn naam gebracht. De Spaan se titelverdediger won in de fi nale het onderonsje met zijn landgenoot Nicolas Almagro in twee sets: 6-4 6-3. Nadal was in Barcelona eerder succesvol in 2005,2006,2007, 2008,2009,2011 en 2012. Hij bracht zijn totaal aantal ti tels op 54. Het was voor de Spanjaard al zijn vierde hoofd prijs van dit seizoen na Sao Pau lo, Acapulco en Indian Wells. Vorige week beëindigde de Ser viër Novak Djokovic de zege reeks van acht titels op rij van Nadal in Monaco. Nadal was blij dat hij in Barcelona wel on geslagen bleef. Hij won in de fi nale zijn 39e achtereenvolgen de wedstrijd. „Het is een enor me eer voor mij om hier weer te winnen. Het was een belang rijke week voor alle Spanjaar den en vooral voor mij", zei hij. GELSENKIRCHEN Klaas-Jan Huntelaar was naar eigen zeggen zo blij als een kind dat hij zondag weer mocht voetballen. De spits van Schalke 04 maakte van zijn ren tree, in de wedstrijd tegen Hamburger SV, een groot feest. Met drie doelpunten en een as- sist liet de 'Hunter' blijken dat de Duitse voetbalvelden weer zijn jachtterrein zijn. „Dit was mijn beste wedstrijd van het seizoen", zei Huntelaar met een grote glimlach. De 29-jari- ge spits had begin maart een scheurtje in de binnenband van zijn linkerknie opgelopen. Afgelopen week sloot Huntel aar weer aan bij de groep en hij maakte direct zoveel indruk op trainer Jens Keller, dat die hem direct weer in de basis zette. „Hij heeft op de training hard gewerkt en was fysiek weer fit. We zijn heel blij dat hij terug is", aldus Keiler. „Ik heb altijd te veel gegeten. Als een diëtiste me kleine hoeveelheden voorschreef, dacht ik dat ik daarop niet kon presteren. Nu train ik op een kwart van wat ik vroeger at." Judoka Carola Uilenhoed in Trouw. „Ook zo'n etiketje dat aan mij kleeft. Tuyp: te langzaam. Maar ik heb er 27 gemaakt. Waar is dan die snellere spits die er 28 heeft gemaakt?" Volendam-voetballer Jack Tuyp in de Volks krant. Volendam is koploper in de Jupiler League. „De WTA Tour is op dit moment een treetje te hoog voor Arantxa. We gaan bewust wat kleinere toernooien spelen. Hoe ze uit deze periode komt, bepaalt hoe ver ze nog kan komen." Tenniscoach Hugo Ekker over zijn pupil Arantxa Rus in de Volkskrant. „We hebben wat gegeten en gewoon over racen gepraat. Over de Formule 1 en wat je doet in zo'n raceweekend. Hij heeft me geen tips gegeven of- zo." Racetalent Beitske Visser in het Algemeen Dagblad over haar ontmoeting met Mark Webber. „Andy Schleck kon het altijd redden op zijn ta lent. Hij moet een omslag maken en hard werken. Dat doet hij nu, maar de media geven hem geen tijd." Ploegleider Kim Andersen in NRC Handels blad. „Iedereen werd hysterisch, maar ze gingen alle maal af op zijn grote naam als voetballer. Ik was sceptischer. Wilde eerst zien hoe hij als trainer zou zijn." Heerenveen-verdediger Jeffrey Gouweleeuw in het Friesch Dagblad over trainer Marco van Basten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 89