Nieuwe bomen MISS je Ragazze Kwartet musiceert dynamisch 18 ZEELAND Autobiografie van Martine Buitink zeeland in de vorige eeuw AGENDA Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Lindenbergh. Onze vraag: waar is de foto eenomen? We zijn be nieuwd naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossing naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzen ders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. Maar een handvol inzenders durf den een slag te slaan naar het goe de antwoord op de vraag wat er op de raadkaart van de vorige week te zien was. Het was in ieder geval niet de dorpsstraat in Wemeldinge, zoals een inzender veronderstelde. Ook was er op de foto niet de Voorstraat in Stavenisse te zien. De laatste had de straatnaam goed. Alleen de plaats klopte niet. „Op de kaart uit circa 1920 kijken we in de Voorstraat van Sint-Phi- lipsland", weet Kees Stevense uit Middelburg. Volgens hem was de Voorstraat vanouds een bedrijvige buurt. „Zo was er de machinale bakkerij van J.C. de Waal. In dit pand was van 1855 tot 1959 een bakkerij ge vestigd. Daarnaast, uiterst rechts op de foto, het in 1941 afgebroken hotel 'De Druiventros', gesticht in de zeventiende eeuw. Daar hing inderdaad een afbeelding van een druiventros boven de deur. De eigenaar was Cornelis Leendert Faasse. Het hotel is la ter weer herbouwd en heet nu ca Maat groter past Hrieps uitstekend door Ali Pankow GRIJPSKERKE - Gezellig, hartstikke gezellig. Daar komen we voor en vooral dat optreden van Peter Pan Speedrock is helemaal geweldig", roept Marcel de Graaf enthousiast uit. Hij is, samen met twaalf vrienden uit Nieuw- en Sint Joos- land, een trouwe bezoeker van SurrenderHrieps, het jaarlijks mu ziekfestival in Grijpskerke. Over de nieuwe locatie zaterdag net buiten het dorp heeft De Graaf niks dan lof. „Het is hier veel ruimer opgezet en mooie gro te tenten ook. Het werd op de oude plek een beetje te krap." Ook de organisatoren Hugo Kra mer en Richard van der Leek zijn tevreden. „Met parkeren verloopt het hier ook allemaal veel beter en van de politie hebben we geen klachten gehoord", zegt Van der Leek. Hij roemt de inzet van de circa 130 vrijwilligers die bij het festival betrokken zijn. „Bij het begin vanmiddag hadden we direct zo'n 750 bezoekers. Ik denk dat het er nu zo'n 2100 zijn", schat hij rond half acht 's avonds. In totaal zullen het er zo'n dik 3000 worden volgens een nog ru we telling. Hugo Kramer is blij dat de maat groter, de XXL versie waar dit jaar voor is gekozen, SurrenderHrieps uitstekend past. Een mooi pro gramma ook, vindt hij. Met de na druk op boerenrock natuurlijk, maar met ruimte voor aanverwan te, maar extremere genres. Peter Pan Speedrock bijvoorbeeld. „Daar moet je van houden, maar die groep heeft duidelijk een gro te groep fans", constateert Kra mer. Zelfheeft hij ook veel waar dering voor Raiders Of The Lost Rock (ROLR) met zanger Kees Moerland. „Dat zijn amateurs die toch een heel professionele po diumact kunnen neerzetten." Van de AC/DC-tributeband High Voltage mag een spetterende show worden verwachtDe belof- te maken ze waar. De uitvoering van nummers als Problem Child, T.N.T. en She's got the jack komen heel dicht bij het origineel. Boven dien: het oog wil ook wat en de ontblote torso van de leadzanger mag best gezien worden. Ook fé 't Durp en werd geëxploiteerd door Jan Voshol. Verderop lag de smederij van Flip Verlinde. Aan de andere straatzijde lagen schoenmakerij Kramer, de slagerij van Reijn- goudt en de bekende winkel "De Kleine Winst". Aan deze straat ligt ook de in 1668 gebouwde Nederlandse Her vormde kerk. In 1672 was domi nee Pontiaan van Hattem hier predikant. Hij werd in 1683 uit zijn ambt gezet op beschuldiging van onrechtzinnigheid in de leer. Hij zou een volgeling zijn van Descartes en Spinoza! Zijn aan hangers werden Hattemisten ge noemd en hebben zich tot in het midden van de 18e eeuw in Zee land kunnen handhaven. De mooie bomen zijn tengevolge van de Watersnoodramp van 1953 verdwenen. Maar dankzij een legaat van 30.000 gulden uit de nalatenschap van mevrouw Voorberg-Van Noort kon enige tijd later weer nieuwe aanplant plaatsvinden." De winnaars zijn: P.C. Snoep, Goes; Peter de Rooij, Kloetinge; A. Verburg, Scherpenisse. RECENSjE door Jeanette Vergouwen GROEDE - Een recital door het Ra gazze Kwartet is altijd bijzonder. De programma's zijn vernieu wend en vaak verrassend. Rosa Ar nold (viool 1), Jeanita Vriens (viool 2), Annemijn Bergkotte (alt viool) en Genevieve Verhage (cel lo) hebben duidelijk nagedacht over.de presentatie en de interpre tatie. De violen zitten tegenover elkaar zodat er een soort stereo-ef fect ontstaat en omdat de lagere strijkers centraal zitten komen die donkere timbres ook beter uit, kortom een perfecte balans. De 'hemelse' muziek van Bach kwam uit in enkele delen uit Die Kunst der Fuge. Dit werk wordt in verschillende bezettingen ver tolkt, vaak door blazers, maar de versie voor strijkkwartet was inte ressant. Een verrassing was het strijkkwartet in a van William Walton. Walton schreef vier ge lijkwaardige partijen en hield dui delijk rekening met de verschillen de timbres. Het tweede snelle deel leek op een muzikale achter volging, met spannende frases vol felle slagakkoorden. Het langza me deel was een cantilene met als speciale effecten pizzicati en getokkelde tonen. Het slotdeel werd door Ragazze dynamisch vertolkt. De felle uithalen en stevi ge accenten komen zelfs robuust over. Het strijkkwartet in cis op.131 van Ludwig van Beethoven werd door Wagner betiteld als een roman tisch werk geschreven door een engel die (vanwege zijn doofheid) alleen nog luisterde naar zijn in nerlijke stemmen. De 7 delen wor den als een aaneengesloten ge heel gespeeld. Dit strijkkwartet is een ultieme poging om uit een isolement te breken. De fuga van het begin Adagio kent een opmer kelijke sforzando in het motief. Het deel klonk expressief en bijna religiëus, ook vanwege de polyfo nie. Het centrale Andante is een thema met 7 variaties. Deze varia ties werden knap en vaak contrast rijk gespeeld. Heel speciaal was het slot van het Presto toen er met de stokken vlakbij de kam MIDDELBURG - Onder de titel Als een weg door werelden heeft Marti ne Buitink haar autobiografie ge publiceerd. Buitink groeide op als katholiek plattelandsmeisje en was ervan overtuigd dat het christendom de enige ware weg was, waarbij ook het volgen van de klooster route hoorde. Later koos ze voor een meer seculier bestaan en ging al leen wonen. Uiteindelijk besloot ze in 1980 tot een gedeeld leven in een francis caanse levensstijl met arbeidspas- tor Jan Scheffers, in Middelburg. Buitink werd ook coördinator van Fiom in Zeeland, een hulpinstel ling rond zwangerschap, adoptie en seksueel geweld. Als een weg door werelden is ver schenen in de MemoReeks van de Valkhof Pers. In dezelfde serie - met verhalen uit het katholieke le ven - publiceerde Jan Scheffers in 2003 zijn levensverhaal onder de titel Gedreven leven. Scheffers over leed in januari van dit jaar. Martine Buitink, 'Als een weg door werelden', Valkhof Pers, 208 pagina's, €18,50. werd gestreken. De spannings- boog werd nooit losgelaten en de* felle fortissimo passages wissel den de serene en zangerige motie ven goed af. Een hemelse uitvoe ring door een energiek kwartet dat haarfijn aanvoelt wat dyna miek is. Hemelse klanken. Door Ragazze Kwartet. Gehoord zondag 28 april in de Grote kerk in Groede. Meer agendanieuws vindt u op onze website. Goes Optreden Slim Cessna's Auto Club Ora et Labora, Podium 't Beest, 20.30 uur Hulst Vestrockrally: vier bands en drie dee jays strijden om laatste twee plaatsen op Vestrock, Grote Markt, 20.00 uur Terneuzen Queensnight met muziekoptredens, In kroegen en op buitenpodia in de Nieuwstraat, vanaf 21.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 82