Meer hongerstakers Ontevreden IJslanders brengen in Guantanamo centrumrechts weer aan de macht BUITENLAND 7 BURGEROORLOG SYRIË 'Jezus', de zoon van Maria, probeert Aleppo's pijn te verlichten met riskante straatkunst. Ook wij moslims geloven in haar maagdelijkheid en voor ons is ze een symbool van vrede MAANDAG 29 APRIL 2013 Jezus Aleppo's door onze correspondent Harald Doornbos aleppo - Z'n artiestennaam is Kha lifa, maar de echte naam van deze 19-jarige Syrische kunstenaar in Aleppo luidt Isa; oftewel Jezus. En geloof het of niet, z'n moeder heet Maryam - oftewel Maria. Best opmerkelijk voor een soeniti- sche moslim, vindt hij zelf. Aan het begin van de oorlog droeg Khalifa één keer een ge weer. Maar schieten, dat was niet zijn ding. „Ik kon gewoon de trekker niet overhalen. Ik heb het niet in me zitten. En dat terwijl m'n broer nog wel aan het hoofd staat van een katiba (een rebelleneen- heid)." Khalifa, die al sinds zijn dertien de schildert, koos voor de kwast als wapen. Met hem rijden we naar een platgebombardeerde wijk in Aleppo waar Isa een muur schildering van de Maagd Maria gaat schilderen, want, zo licht hij toe, 'ook wij moslims geloven in haar maagdelijkheid en ook voor ons is ze een symbool van vrede'. Omdat diezelfde Maria echter nu door islamisten wordt gezien als een 'christelijk iets', heeft Khalifa besloten de muurschildering dit maal binnen, in een verwoest huis te maken. Niet op een buiten muur zodat milities er aanstoot aan kunnen nemen. Voor de revo lutie had hij veel christelijke vrienden, vertelt hij. Maar ze wer den bang en kozen de zijde van president Assad. Via Facebook houdt hij nog contact. „Als ik zeg dat de revolutie voor iedereen is, geloven ze me niet echt." Khalifa haalt kwasten en potjes verf uit z'n meegenomen rugzak en begint te verven. Eerst een paar zwarte strepen, dan kleuren. Binnen twintig minuten heeft hij een Maria op de muur. „Zonder handen, zonder gezicht en staand in een plas van bloed", licht de kunstenaar toe. Dat komt omdat Maria het niet kan aanzien wat er allemaal gebeurt in Syrië. Er is nog een reden dat Isa haar ge zicht niet schildert. Het afbeelden van personen - zeker van vrou- schildert wengezichten - wordt niet meer zo gewaardeerd in het huidige Aleppo, waar radicale islamisten een belangrijke en groeiende rol spelen. Dit is niet het moment daarover in de problemen te gera ken, legt Khalifa uit. Er zijn sinds de revolutie nou eenmaal nieuwe 'rode lijnen' ontstaan in de samen leving, weet hij. „Daar kan je niet overheen gaan en dat heb ik te res- Khalifa, straatartiest in Aleppo pecteren." Isa weet dat hij met zijn kwast kansloos is tegen een ratelende kalashnikov, vandaar ook dat hij niet wil dat z'n achter naam in de krant komt. Sommige van zijn door de oorlog geradicaliseerde vrienden bekriti seren hem en vinden schilderen haram (zondig) en on-islamitisch. Maar aan stoppen denkt Khalifa voorlopig nog niet. Hij hoopt dat zijn vrienden 'weer normaal wor den als de ellende van de oorlog voorbij is'. „Noem me naïef', zegt hij, „maar ik hoop op vrede voor iedereen. En ik hoop tevens dat ik kan blij ven schilderen. Maar niet ten kos te van alles. Als ik er problemen mee krijg, dan stop ik ermee." Op de terugweg in de auto vertelt hij over zijn toekomstdroom. „Ik heb nooit enige opleiding gehad dus het lijkt me prachtig als ik ooit aan een kunstacademie m'n techniek kan verbeteren." Khalifa en zijn Maria. „Zonder handen, zonder gezicht en staand in een plas van bloed." foto Harald Doornbos GUANTANAMO BAY - Het aantal hongerstakers onder de gevange nen in Guantanamo Bay is opnieuw gestegen. De gevangenisautoriteiten heb ben zaterdag bevestigd dat van de 166 gevangenen er nu 100 in hon gerstaking zijn. Vijf gedetineer den zijn opgenomen in het zie kenhuis, maar hun toestand heet niet levensbedreigend. Twintig hongerstakers worden gedwon gen gevoed. Hongerstakingen worden vaker als protestmiddel gebruikt in het gevangenkamp. De huidige sta king, die op 6 februari begon, is één van de langdurigste in het om streden kamp. Aanleiding was een volgens de gevangenen 'gods lasterlijk' doorzoeken van korans. De protesten liepen in april uit op gewelddadigheden, waarbij gede tineerden geïmproviseerde wa pens gebruikten. De militaire be wakers grepen in, maar konden een vervolg van de hongerstaking niet voorkomen. Van de 166 gevangenen komen de meeste in aanmerking om te wor den vrijgelaten. Maar door restric ties van het Amerikaanse Congres en de angst voor mishandeling in hun thuisland, moeten ze in het kamp blijven. door onze redactie buitenland REYKJAVIK - IJslandse kiezers heb ben centrumrechts na vijfjaar te rug in het zadel geholpen tijdens de parlementsverkiezingen van za terdag. Volgens de eerste uitslagen kregen de twee centrumrechtse partijen samen de helft van de kie zers achter zich. Dat bleek na tel ling van 20 procent van de stem men. De conservatieve leider Bjarni Be- nediktsson (43) van de Onafhan kelijkheidspartij is de gedoodverf de nieuwe premier. Hij wil onder meer de belastingen verlagen en is tegen toetreding van IJsland tot de Europese Unie. De eilandstaat zit sinds 2009 in de wachtkamer van de EU. De regering van de huidige sociaaldemocratische pre mier Johanna Sigurdardottir (70) is hard afgestraft door het electo raat. De twee centrumlinkse coali tiepartijen verliezen bijna de helft van hun parlementszetels. De winnaars van zaterdag regeer den het land decennialang en ook tijdens de financiële 'meltdown' van 2008. In enkele dagen stortte het systeem in, overigens ook tot schrik van Nederlandse spaarders die hun geld tegen relatief hoge rente bij internetbank Icesave had den gestald. Het IJslandse bankwe zen was in de jaren daarvoor veel groter gegroeid dan de reële eco nomie en werd amper in toom ge houden door toezichthouders. Kiezers hielden hun politieke lei ders medeverantwoordelijk voor het debacle en hielpen de sociaal democraten aan de macht. Zij wis ten de economische situatie te sta biliseren: de werkloosheid en het begrotingstekort daalden fors en de economie vertoont sinds twee jaar weer groei. Tegelijkertijd groeide echter de onvrede over harde bezuinigingen, oplopende belastingen en de hoge schulden last van huishoudens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7