Jongen (17) bedreigt personeel instelling Aanlandplicht alle vis blijft emoties oproepen Zeeland anno 2040 in steigers gezet ZEELAND 15 Oproep: geef uw mening over schoolreisjes MAANDAG 29 APRIL 2013 door Rob Paardekam KORTCENE - Bij een instelling voor jeugdzorg aan de Galgendijk in Kortgene heeft een 17-jarige jon gen zaterdagavond het personeel bedreigd. De politie heeft daarna uren naar hem gezocht. Het incident vond plaats tegen half twaalf. De jongen bedreigde het personeel met een onbekend voorwerp. Daarna vluchtte hij weg uit de instelling. De politie vond het zo belangrijk dat hij snel werd gevonden dat een helikopter werd ingezet om hem op te sporen. Deze kwam he lemaal uit Den Haag. Pas vijf uur na het incident kon de jongen op het station in Goes worden getra ceerd. Het is onbekend hoe hij daar terecht is gekomen. De jon gen is aangehouden. De instelling in Kortgene is van jeugdhulpverlener Juvent, dat ook elders in Zeeland verschillende vestigingen heeft. In het voormali ge internaat aan de Galgendijk vindt zowel open als gesloten op vang plaats. De jeugdzorginstelling komt regel matig in het nieuws, omdat jonge ren er weglopen. Deze worden vervolgens door de politie als ver mist beschouwd. De PZC hoort graag uw mening over schoolreisjes van basisscholen in Zeeland. Waar gaan de leerlingen anno 2013 naartoe op de jaarlijkse schoolreis wat kost dat, zijn er kinderen die om een bepaalde reden niet mee kun nen? Op de website van de PZC (www.pzc.nl) staat een enquête, die bedoeld is voor ouders van leerlingen van basisscholen. Het invullen kost ongeveer vijf minuten. De redactie hoort graag uw mening. Heeft u foto's van schoolreisjes van uw kind? Stuur deze dan zo snel mo gelijk naar e-mailadres verslaggeving@pzc.nl. VLISSINGEN - De Nederlandse Vis sersbond tekent fel verzet aan te gen het Europese besluit om vis sers te verplichten alle vis, ook on verkoopbare ondermaatse vis, aan wal te brengen. De visserijorganisa tie kondigt aan met een manifest te komen. 'Brussel en Den Haag denderen maar door zonder dat de sector ge raadpleegd wordt', stelt de Vissers bond. 'De voorstellen van het Eu ropese Parlement en de ministers van Visserij zijn niet realistisch en druisen in tegen het principe om jonge vis te sparen.' VisNed, de andere, grotere Neder landse visserijorganisatie, is niet minder tegen een aanlandplicht, maar constateert ook dat 'we onze ogen niet moeten sluiten voor de politieke realiteit en maatschappe lijke verhoudingen'. Ze wijst erop dat het voorstel met 500 tegen 200 stemmen in het Europees Par lement is aanvaard. Onder vissers is het draagvlak voor de maatregel 'nihil', aldus VisNed, toch wil ze blijven meedenken. Ze richt haar hoop op onderzoek naar overle vingskansen van bijvangst en ont wikkeling van selectievere visme- thoden. Dat kost wel heel veel tijd, inspanning én geld, waar schuwt VisNed. door Marcel Modde MIDDELBURG - Hoe Zeeland er over 27 jaar zal uitzien, is gissen op ba sis van steeds wisselende progno ses. Maar dat betekent niet dat het provinciebestuur de ontwikkelin gen maar op zich moeten laten af komen, vinden de Staten. En dus worden de belangrijkste thema's nu al op rij gezet en waar het kan aan elkaar gesmeed. 'Zeeland 2040' heet het program ma waarmee Statenleden vanaf juni op toernee gaan door de pro vincie. Om te praten met beleids makers, dorpsraden, raadsleden, colleges en lokale organisaties over hoe zij de toekomst zien. De zomertoer moet in januari uit monden in een visie, waar verder op kan worden gebouwd. De formele aftrap van dat brede maatschappelijke debat wordt 23 mei gegeven met een tentoonstel ling in de kloostergang van het ab dijcomplex in Middelburg. Daar zal het resultaat te zien zijn van de 'toekomstverkenning' die me dewerkers van de provincie, ge meenten, maatschappelijke orga nisaties en het bedrijfsleven de af gelopen maanden hebben uitge voerd. De verkenning beslaat vier hoofdthema's: Zeeland Deltaland, Voedselrijk Zeeland, Avontuurlijk Zeeland en Ondernemend Zee land. Uit die vier scenario's kie zen de Staten uiteindelijk de meest gewenste 'ontwikkelings richting' voor de provincie. De Staten besloten juni vorig jaar dat er een 'inspirerende toekomst visie' moet komen 'die als een kompas voor de lange termijn richting geeft aan de ontwikke ling van Zeeland'. Daarbij geldt nadrukkelijk dat de horizon ver der moet liggen dan het bestaand beleid dat reikt tot 2020. Zeeland 2040 moet daarmee ook al hou vast bieden bij de keuzes van van daag, vinden de stuurgroepleden onder voorzitterschap van Eric Hageman (PvdA). „Periodiek na denken over de visie en de koers leidt tot maatschappelijk en poli tiek draagvlak." De ontwikkeling van de visie is te volgen op www.zeeland2040.nl. chrijf je geschiedenis De kroon, rijksappel, scepter en het rijkszwaard die Willem-Alexander vanaf morgen de status van koning geven, foto Benelux Press-ANP feitjes, stoelen een oranje-donut en een glas (o)ranja, wordt het het publiek zo aangenaam moge lijk gemaakt. De uitzending is in twee delen op geknipt: om 10.00 uur wordt live overschakeld naar Amsterdam, voor de abdicatie van Beatrix. Om 14.00 uur gaat het beeld weer op de hoofdstad voor de beëdiging en inhuldiging van Wil lem-Alexander. ,,'s Avonds is ook de rondvaart te zien van het ko ninklijk gezelschap op het IJ, maar dan gaan wij gewoon volop door met ons muziekprogram ma", zegt Van den Berg. Dat be gint met het meezingen van het koningslied. Niet door een koor, want dat heeft zich na alle com motie over de tekst van het lied te- ruggettrokken. SEM heeft de Bel gische band MaverIX Tribute be reid gevonden dat deel op zich te nemen. De uitsmijter die avond komt voor rekening van rapper Ali B. Het podiumscherm wordt overigens vanavond om acht uur ingewijd met de vertoning van de Nederlandse speelfilm Marathon. Plaatsen zoals Zierikzee die het zonder scherm (moeten) doen, hopen maar dat het weer het pu bliek toch naar buiten lokt. „Je kan alles ook later terugkijken via uitzending gemist. Dat ga ik ook doen", zegt Koos Kalf van het oranjecomité in de Schouwse cen trumplaats. De nieuwe stichting had nog te weinig geld in kas om een scherm te kunnen huren. In de omliggende horecagelegenhe den staan de tv's aan. „Maar wij hebben wél onze eigen koning: Iman de Eerste. Hij krijgt het kos tuum van Willem I aan én wordt gekroond door de burgemeester. Hartstikke live!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 79