'Staar je niet blind op de bijtelling' Weekers kan niet zonder gokgeld Tientallen koninklijke gasten bij inhuldiging Zigeuners massaal naar ziekenhuis Heerlen voor stervend familielid IN HET NIEUWS 3 Caljouw Rademaker VERHUIZINGEN De Staatsloterij wil graag dat de winst die ze afdraagt aan de staat wordt geoor merkt voor goede doelen Politie aanwezig nadat in hal van ziekenhuis spannende situatie was ontstaan MAANDAG 29 APRIL 2013 Volvo V60 Plug-In Hybrid. beeld De Persdienst belastingvrij valt eenzelfde verhaal te beluiste ren. De autofabrikant heeft in Ne derland tienduizend exemplaren verkocht van de hybride Outlan- der terwijl de eerste nog uit de fa briek moet rollen. Door proble men met de accu is de productie vertraagd. Alleen de al bestelde exemplaren komen nog voor de jaarwisseling. De Opel Ampera is nog wel voor de jaarwisseling le verbaar, vertelt woordvoerder Jeroen Maas. Dat auto's zonder bijtelling zijn uitverkocht is slecht nieuws voor de leaserijders maar niet voor de leasemaatschappijen, zo blijkt uit een reactie van woordvoerder Jan Rooderkerk van Fisker Nederland. Wagenparkbeheerders zetten in de laatste maanden van het jaar het liefst helemaal geen auto's op kenteken, legt hij uit. Reden: na afloop van de leaseperiode is de auto meer waard met het 'bouw jaar' 2014 op het kentekenbewijs. Wie toch per se voor de jaarwisse ling z'n auto wil hebben, betaalt een hogere leaseprijs, denkt Rood erkerk. Fisker bouwt zeer luxe auto's met een prijskaartje dat boven een ton uit komt. Om aan de strenge Ne derlandse normen voor 0 procent bijtelling te voldoen, sleutelde het Amerikaanse bedrijf net zo lang aan de auto tot die minder dan 50 gram koolstofdioxide per gereden kilometer uitstootte. Het model heet dan ook de Dutch Edition. „Daar hebben wij behoorlijk in geïnvesteerd, omdat alleen dan flink hogere verkoopaantallen te realiseren zijn." Ook Volvo houdt de Nederlandse regelgeving goed in de gaten, stelt woordvoerster Femke Brugge- man. Volvo Nederland meldt dat er forse extra omzet gedraaid kan worden als de uitstoot van een au to onder een bepaalde norm blijft. Het effect is voelbaar. Niet alleen met de V60 Plug-In Hybrid maar ook met de V40 die 14 pro cent bijtelling heeft. De Neder landse markt is klein, maar neemt wel de meeste van deze au to's af. Zeker in tijden van crisis is dat mooi meegenomen. De hybride Mitsubishi Outlander is buiten Nederland nergens an ders te koop in Europa. Toch heeft dat niets met de belastingre gels te maken, verzekert Ooster- veld. De Japanse fabriek heeft wei nig capaciteit. Nederland is een overzichtelijke markt om de auto Europa binnen te krijgen. In advertenties laten autofabrikan ten met grote cijfers zien welk bij- tellingspercentage voor hun mo del geldt. Het lijkt wel alsof de werkelijke prijs van een auto geen enkele rol meer speelt. Leaserijders staren zich vaak ten onrechte blind op die percentages, stellen leasemaatschappijen. Auto mobilisten willen vooral niet te veel belasting betalen over het rij- genot van de auto. Toch loont het 70 Van de wereldproductie van de Volvo V60 Plug-In Hybrid wordt 70 procent naar Nederland verscheept. Ook meer dan de helft van de Europese Opel Amperas rijdt in Nederland. om ook goed naar het aankoopbe drag te kijken. De auto met 14 pro cent bij telling is in veel gevallen aanzienlijk duurder dan het mo del met 20 procent bij telling. On der de streep kan het model met de hogere belasting zodoende als nog goedkoper uitvallen dan het milieu- en belastingvriendelijke. Bij auto's waar nu helemaal geen bij telling voor betaald hoeft te worden, is het na de jaarwisseling extra opletten geblazen. Vanaf dat moment gaat de bijtelling naar 7 procent. De plug-in hybride auto is veel duurder dan auto's van het zelfde merk en model die alleen op 'gewone' benzine of diesel rij den. Zo kost de reguliere Volvo V60 32.000 euro, terwijl de hybri de variant bijna eens zo duur is. Het verschil tussen 7 of 20 procent bijtelling wordt daardoor aanzien lijk kleiner. Een avondje met een rekenmachine aan de slag gaan loont, is de waarschuwing die de leasebranche afgeeft. Middelburg Burgh-Haamstede Goes Terneuzen 0118-626 649 www.caljouw-rademaker.nl DEN HAAG - Staatssecretaris Frans Weekers van Financiën ziet niets in het idee om de winst die de Staats loterij afdraagt aan de schatkist te besteden aan goede doelen. Hij vindt het voorstel symphatiek, maar kan die 100 miljoen niet zo maar uit de boeken schrappen. Directeur Frans van Steenis opper de het plan zaterdag in een inter view met NRC Handelsblad. „Ik zou heel graag willen dat dat geld van ons gelabeld wordt en dat er net als bij de Postcodeloterij een mooie bestemming aan wordt ge geven." Hij denkt dan aan sport, onderwijs of een combinatie. Tegen de NOS zei de staatssecreta ris het geld niet zomaar een ande re bestemming te kunnen geven. „Dan moet ik extra belasting gaan heffen of ergens anders bezuini gen en dat ga ik niet doen. Die 100 miljoen staat bij mij gewoon in de boeken." De Staatsloterij is intussen druk bezig met het ont wikkelen van nieuwe online-acti- viteiten, ook al zijn kansspelen op internet nog niet legaal. Maar de Staatsloterij loopt al vooruit op de wet die daarover in de maak is. Van Steenis: „Als we wachten tot het kabinet de sleutel omdraait en zegt 'heren, komt u maar', dan is het te laat." AMSTERDAM - De koninklijke gas tenlijst voor de inhuldiging van ko ning Willem-Alexander, gisteren vrijgegeven, telt een paar verrassin gen. Zo is er toch een staatshoofd aanwezig in De Nieuwe Kerk: prins Albert II van Monaco, maar zonder zijn echtgenote prinses Charlène. Monaco heeft ook niet echt een troonopvolger en Albert heeft ja renlang met Willem-Alexander in het Internationaal Olympisch Comité gezeten. Canada stuurt gouverneur-generaal Johnston en de Europese Unie is aanwezig met Herman Van Rompuy, José Manuel Barroso en parlements voorzitter Martin Schultz. Uit de hele wereld zijn troonopvolgers aanwezig. De bekendste is de Brit se prins Charles. Hij is in Amster dam op herhaling. Charles (64), de langst wachtende troonopvol ger uit de Britse geschiedenis, was in 1980 ook aanwezig bij de inhuldiging van koningin Beatrix. Hjj komt samen met zijn vrouw Camilla, hertogin van Cornwall. Wereldwijd gaat de meeste aan dacht uit naar de komst van het Ja panse kroonprinselijk paar Naru- hito en Masako. De kroonprinses is wegens gezondheidsproblemen sinds 2002 niet meer voor een offi cieel bezoek het land uit geweest. HEERLEN - Tientallen leden van een zigeneurfamilie hebben afgelopen weekeinde bezit genomen van de hal van het Heerlense Atriumzie kenhuis. De zigeuners waakten er voor een familielid dat vrijdagnacht in kri tieke toestand was opgenomen. De 44-jarige vrouw uit Landgraaf overleed zaterdagavond aan haar verwondingen. Twee mannen die haar in het zie kenhuis hadden afgeleverd, zijn aangehouden. Later is een derde man opgepakt. De politie wil geen mededelingen doen over de toedracht, noch over de betrok kenheid van de mannen. Kort na dat de vrouw vrijdagnacht in Atri um was binnengebracht, meld den zich tientallen familieleden in de centrale hal van het zieken huis. „In zigeunerfamilies is het gebruikelijk dat het slachtoffer wordt vergezeld naar het zieken huis", aldus een woordvoerster van het Atrium over de toeloop die aanvankelijk gepaard ging met spanningen in het ziekenhuis. Za terdag waren er op bepaalde mo menten tachtig familieleden van het slachtoffer aanwezig. Aanvankelijk was er veel politie in de hal; in de loop van de dag nam de eigen bewakings- en be veiligingsdienst van het zieken huis dat grotendeels over. De toe gang tot de liften werd bewaakt om te voorkomen dat de groep de afdelingen bezocht. Toen de vrouw zaterdagavond om zeven uur bleek te zijn overleden, werd de groep in de gelegenheid gesteld om op passende wijze af scheid van haar te nemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3