Dubbeldam trots op zege Beezie Madden Geel voor Froome, wit voor Kelderman 36 SPORT FINALE WERELDBEKER DRESSUUR Cornelissen en Gal zijn goed in de WB-finale, maar niet goed genoeg om Langehanenberg te verslaan. door Giel Hendrix GOTHENBURG - Het gebaar sprak boekdelen. De omarming tussen Jeroen Dubbeldam en Beezie Mad den drukte bewondering uit, maar vooral ook dankbaarheid. Twee Olympische kampioenen deelden voor even samen een 'indoor-we- reldkampioen', de veertienjarige ruin Simon. Simon is Nederlands gefokt (KW- PN) en Nederlands opgeleid. Hij heeft alleen geen Nederlandse rui ter, want de gebroeders Van G runs ven verkochten het paard eind 2011 naar Amerika, waar Bee zie Madden de nieuwe berijdster werd. Terwijl eigenlijk de Olym pisch kampioen van 2000, Jeroen Dubbeldam, het paard vorig jaar in Londen zou rijden op de Olym pische Spelen, kwam het bij die andere kampioene, die in 2004 en 2008 Olympische goud (landen- wedstrijd) had gewonnen. Nadat Beezie Madden een eerste 'interview had gegeven, als winna res van de wereldbeker in de cata comben van het Scandinavium in Gothenburg, zag ze Dubbbeldam staan en stapte meteen op hem af. Met een stevige omhelzing tot ge volg. Ook John Madden, de echt genoot van Beezie, gaf hem een stevige klap op zijn schouder. "Je hebt goed werk geleverd", voegde hij er aan toe. Veel tijd om te praten kreeg Dub beldam niet, want zijn telefoon bleef rinkelen. De felicitaties stroomden ook bij hem binnen, net alsof hij zojuist de wereldbe ker had gewonnen. „Hier ben ik best trots op", zo glunderde de ruiter uit Weerselo. „Vergeet niet dat ik er veel werk in gestoken heb. Als je dan dit resultaat ziet, mag ik toch wel constateren dat ik er mijn aandeel in gehad heb. Dit is echt genieten. Ik wist wel dat hij hier toe in staat was. Si mon stond niet voor niets al num mer een op de wereldranglijst voor paarden." Beezie Madden won de wereldbe ker na een barrage met Olym pisch kampioen Steve Guerdat. Die maakte het de Amerikaanse makkelijk door twee springfouten te maken. Daardoor kon Madden in rustig tempo haar laatste rond je rijden. „Vorig jaar was ik net niet snel genoeg in de barrage", zo verklaarde de Zwitser later, „nu wilde ik in ieder geval snel ge noeg zijn, maar dat pakte op nieuw verkeerd uit." Madden is onomstreden de beste amazone die Amerika ooit gehad heeft. Zij is de eerste vrouw die de kaap van een miljoen dollar aan prijzengeld in de springsport rondde. Dat was in 2004. In dat zelfde jaar was ze ook de eerste amazone die in de top drie van de wereldranglijst belandde. Ze zorg de er in Gothenburg voor dat Amerika de wereldbeker een jaar langer mag houden. Hissen 1980 en 1987 wonnen de Amerikanen de bokaal, waarin een eeuwenoud stuk bergkristal uit de Zwitserse bergen is verwerkt, zeven keer. Daarna werd het 25 jaar stil en moesten ze tot vorig jaar (Richie Fellers) wachten voordat hij op nieuw werd binnengehaald. Met de strijd om de eerste plaats kon Mare Houtzager, de enige Ne derlandse vertegenwoordiger in Zweden, zich met Tamino niet méér bemoeien. Hij maakte in de eerste omloop twee springfouten, was op slag kansloos en eindigde uiteindelijk als zevende. "In de tweede ronde sprong hij weer uitstekend, zodat ik toch met een goed gevoel weg kan hier," besloot de ruiter uit Rou- veen zijn verblijf in Zweden. De jury is nog niet overtuigd door Giel Hendrix Beezie Madden GOTHENBURG - Wel goed, maar niet goed genoeg. Dat is de simpe le conclusie die de Nederlandse dressuurruiters zaterdagmiddag konden trekken uit de uitslag van de finale van de strijd om de we reldbeker. In Gothenburg moes ten Adelinde Cornelissen (twee de) en Edward Gal (derde) Helen Langehanenberg (op Damon Hill) voor laten gaan. Vorig jaar in Den Bosch was de Duitse amazone tweede achter Cornelissen, die toen voor de tweede keer op rij de beker won. Een jaar later blijkt Cornelissen met Parzival niet beter geworden, althans de jury-resultaten waren nagenoeg gelijk: 86.250% in Den Bosch en 86.214% nu in Gothen burg. Langehanenberg daarente gen heeft die progressie in de ogen van de jury wel gemaakt, van 85.143% naar 88.286%. Toch was de 33-jarige Nijkerkse dik tevreden met haar score. Ze ker tegen de achtergrond van het optreden van Parzival twee dagen eerder tijdens de Grand Prix. Toen protesteerde hij heftig tij dens de proef en had Cornelissen een extrapirouette nodig om hem weer in het gareel te krijgen. Ze treurde zaterdag ook niet over het verlies van de beker. „Parzival heeft het supergoed ge daan en laten zien wat hij kan", zo concludeerde ze. „Het is me wel opgevallen dat de jury de ar tistieke waarde van mijn oude kür hoger waardeerde dan deze. Maar misschien is dat gewoon een kwestie van tijd, moeten ze nog wennen aan mijn nieuwe proef." Cornelissen toonde in Gothen burg pas voor de tweede keer haar 'tribute to my knight' aan de jury. Ze kreeg van het Finse jury lid Maria Colliander een opval lend lage waardering, die later iets naar boven werd bijgesteld. Maar dat had geen gevolgen meer voor de uitslag. Druk maakte ze zich daar niet meer over, want de Nederlandse amazone moest zich melden voor de dopingcontrole en dat verliep ook al niet geheel volgens plan. Terwijl ze de journalisten te woord stond, lurkte ze tussen door aan een flesje water. „Ik heb wel al een keer geplast, maar het was niet genoeg. Een paar cc te weinig, dus moet ik nog een keer. Ik heb nu al drie flesjes naar bin nen gegooid." Vandaag vertrekt Cornelissen voor een weekje vakantie naar Te- nerife en dan wordt het vizier ge richt op het EK in Herning. Het wordt een tijd van slijpen en scha ven aan de nieuwe proef. „Niet veranderen, maar verbete-, ren. Je kunt niet blijven verande ren, dat gaat ten koste van de tech niek. Misschien ga ik de komende tijd de kür wel honderd keer rij den zodat iedereen eraan gewend raakt." Cornelissen is voor bonds coach Wim Ernes een van de twee vaste keuzes voor het EK. Weliswaar moet ze zich laten zien op het CHIO van Rotterdam en het NK omdat die zijn aange wezen als 'zichtwedstrijden', maar de Nederlandse ploeg, kan niet zonder de scores van de zes tienjarige ruin. Ook niet zonder Edward Gal trou wens, die met Undercover veel progressie heeft geboekt. Dat vond ook de Zweedse juryvoorzit ter Gustaf Svalling. Hij prees de Nederlander als 'een van de beste dressuurruiters van de wereld'. Dat kwam ook in de punten tot uiting, maar Gal is met zijn aan winst Undercover praktisch vanaf nul moeten beginnen en dan is de weg naar de top lang. Pas sinds begin vorig jaar heeft hij het dier, dat de opvolger van Totilas moet worden, onder het zadel. "Hij is in kortë tijd heel veel verbeterd," zo keek Gal tevre den terug. Op dit moment kan hij nog niet beter. Thuis wel trouwens, maar hier komt de spanning er ook nog bij. Ik wist dat hier met 12.000 toe schouwers een apart sfeertje zou hangen, daarom ben ik ook met Undercover op Indoor Brabant ge start. Om te kijken hoe hij daar zou reageren. Als het in Den Bosch niet goed gegaan was, zou ik niet naar Gothenburg gekomen zijn." Gal heeft er alle vertrouwen in dat hij het nog veel progressie zal boeken. Dat optimisme deelt bondscoach Ernes ook, maar hij zegt er waarschuwend bij: „Hoe hoger je komt, hoe kleiner de stap pen worden die je kunt zetten. Hij zal niet van die grote spron gen blijven maken." GENEVE - De Brit Chris Froome heeft de Ronde van Romandië ge wonnen. In de afsluitende indivi duele tijdrit over 18 kilometer in Genève was de Duitser Tony Mar tin de beste. De renner van Omega Pharma - Quickstep was 16 secon den sneller dan de Italiaan Adriano Malori. Sky-kopman Froome gaf 34 seconden toe en werd derde. Lieu- we Westra van Vacansoleil-DCM was vierde. Wilco Kelderman werd 23e op 1.10 van Martin. Het was voldoen de om te klimmen naar de vijfde plaats in het eindklassement, waarin Froome alleen de Sloveen Simon Spilak binnen de minuut achter zich wist. Blanco-renner Kelderman verzekerde zich daar naast van de winst in het jonge- renklassement. Froome veroverde op de openings dag meteen de leiderstrui door de proloog te winnen. Zaterdag in de vanwege de slechte weersomstan digheden aangepaste koningin- nenrit ging de nummer twee van de Tour van vorig jaar in de aan val samen met Spilak, die uitein delijk de rit won. Kelderman handhaafde zich in die rit knap voorin als vijfde. Robert Gesink, zijn ploeggenoot bij Blanco, ver loor veel tijd maar nam dat non chalant op. De focus ligt op de Gi ro die volgende week van start gaat, liet de Achterhoeker weten. De winst moet Froome een goed gevoel geven met het oog op de Ronde van Frankrijk waarin hij als kopman van Sky zal starten. De winnaars van de laatste twee edities van de Ronde van Romandië wonnen in hetzelfde jaar ook de Tour: Australiër Cadel Evans in 2011, de Brit Bradley Wiggins vorig jaar. Froome won dit jaar al de Ronde De renners moesten zaterdag in de Ronde van Romandië afrekenen met sneeuw, regen en kou. foto Jean-Christophe Bott/EPA van Oman en het Critérium Inter national. „Mijn zege hier is mis schien wel een goed voorteken", erkende hij. Op de voorlaatste dag van de Ron de van Romandië knepen veel renners in de remmen. Johnny Hoogerland trotseerde het nood weer en finishte op een half uur van winnaar Spilak. De inwoner van Langeweegje wilde kilome ters maken en slaagde daarin. Hij reed in de tweede etappe zelfs 130 kilometer aan kop. Hoogerland eindigde als 91e in het algemeen klassement. Er reden 115 renners de Ronde van Romandië uit. De Duitser Marcel Kittel won zondag de slotetappe van de Ron de van Türkije. De sprinter van Ar- gos-Shimano klopte na 121 kilome ter in Istanbul de Italiaan Andrea Guardini en de Brit Andrew Fenn in de massasprint. Kittel won eer der de eerste etappe en de zeven de rit. De Turk Mustafa Sayar pak te de eindzege, waarvoor hij vrij dag de basis legde. Zijn optreden leidde tot kritiek. Een aantal ren ners suggereerde dat de renner van het kleine Torku Seker Spor zich van doping zou hebben be diend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 36