Hoe worden we gezond 80 jaar? Rondje Pontje Deltagebied verder uitgebreid met drie verbindingen PROJECTIESCHERM 14 ZEELAND Vogels Op zeker dertig plaatsen in Zeeland is de troonswisseling dinsdag op een groot scherm te volgen. maandag Wim Hofman Dit voorjaar is het lang koud gebleven en de natuur leek zich in te houden. Maar als de zon even door komt, wordt de grond wat war mer en dan wordt de spanning groter. In de volkstuinen kun je dat allemaal goed zien. De veld jes zijn omgespit, de kleiklui- ten fïjngeslagen en aangeharkt, er is gefreesd, gewied, gezaaid en geplant. Staketsels van lange bamboestokken waartegen bo nen kunnen klimmen, zijn ge construeerd. De aardappelen liggen op 42 centimeter van el kaar in hun bedjes. Ze zijn in al le stilte verwoed en enthou siast bezig, al zien we dat nog niet In de fruitboompjes zitten al de eerste bloemetjes en bij tjes. Het is allemaal veelbelo vend. De uitjes zijn op twaalf centimeter afstand van elkaar gepoot. Ze staan netjes in het gelid evenals de knoflookplan- ten, die al veel eerder een plek je kregen. Hier en daar zijn de eerste minuscule blaadjes en sprietjes al te zien. Bij de tui niers groeit tegelijkertijd een zenuwachtig makende bezorgd heid. Want waar het groen op komt, verschijnen ook opeens de vogels, zeer tegen de zin van de tuiniers. Vogels horen im mers in de lucht en niet op het land: zie het boek Genesis, hoofdstuk één, vers twintig. De tuinders voelen zich daarom ge roepen maatregelen te nemen. Over de bedden worden lange linten gespannen die gaan tril len in de wind. Er worden zelfs grote kooien gebouwd met be hulp van kromgebogen elektri citeitsbuizen en bamboestok ken, waarover netten worden gedrapeerd. Blikkerende cd-tjes worden aan touwtjes opgehangen, niet voor de mu ziek, maar om de vogels af te schrikken. De laatste keer zag ik dat sommigen zelfs touwen met veelkleurige vlaggetjes over hun tuin heen hadden ge spannen. Oranje vlaggetjes zag ik niet. Die moeten morgen eerst gebruikt worden waar schijnlijk. En als dat alles, de netten, cd's, linten, repen alumi niumfolie, vlaggetjes, plastic zakken enzovoort, niet helpt, stelt de tuinier soms zichzelf in zijn tuin op als vogelverschrik ker. Erg is dat niet, als tenmin ste de zon lekker schijnt. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jan van Damme middelburg - Hoe kunnen Zeeu wen gezond oud worden? Dat is de kern van het onderzoek dat het University College Roosevelt (UCR) in Middelburg opzet in samenwer king met Zeeuwse instellingen als Impuls, Zorgsaamen het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis. Professor Ger Rijkers is één van de drijvende krachten achter het onderzoek. Hij houdt vandaag in het voormalige stadhuis van Mid delburg zijn inaugurale rede. Daarmee aanvaardt hij officieel het professoraat Biomedische We tenschappen van de Universiteit Utrecht, de 'moederuniversiteit' van het UCR. Dat hij zijn rede in de Zeeuwse hoofdstad uitspreekt, is uitzonderlijk omdat Utrecht of ficieel de hoofdvestiging is. Het in Zeeland uitgevoerde onder zoeksproject heet Maintaining Health - het onderhouden van de gezondheid. Het haakt aan bij een Europees onderzoek naar hoe mensen gezond kunnen blijven tussen hun 70ste en 80ste jaar. In middels is duidelijk dat vier facto ren zeker een positieve invloed hebben: bewegen, niet roken, me diterraan dieet met rode groenten (zoals paprika, tomaat, aubergine) en matig alcoholgebruik (maxi maal één glas rode wijn per dag). Volgens professor Rijkers worden Zeeuwen momenteel gemiddeld 81,1 jaar - zes maanden ouder dan het landelijk gemiddelde. Bij het Professor Ger Rijkers van het Uni versity College Roosevelt onderzoek naar de oorzaak daar van wil de prof onderscheid ma ken tussen ouderen die hun hele leven in Zeeland hebben ge woond, en in de provincie neerge streken 'pensionado's'. In het Zeeuwse onderzoek wordt gekeken naar afweer tegen infec ties (vitamine D), (over)voeding en hersenfuncties. Dat laatste on derdeel spitst zich toe op het vroeg signaleren van Alzheimer. Neurowetenschapper Gerda An- dringa van het UCR heeft daartoe een Engelse geheugentest in het Nederlands omgezet en toege past. De hoop is dat Alzheimer met gerichte activiteiten bij oude ren kan worden voorkomen of ver traagd. Rijkers: „Nu is 20 procent 65 jaar of ouder, straks is dat 30 procent. Alle mensen willen zo ge zond mogelijk oud worden. Wij hopen daar met het onderzoek een bijdrage aan te leveren." In Middelburg door Marcel Modde middelburg - Veel oranjecomité's hebben kosten noch moeite ge spaard om de inwoners van hun dorp of stad op de viering van de laatste Koninginnedag toch nog de straat op te krijgen. Met grote schermen en een batterij aan tele visies in de omringende kroegen en dorpshuizen hoeft niemand iets van de 'machtsoverdracht' van Beatrix aan Willem-Alexan- der én de bijhorende festiviteiten te missen. In Zeeland komen morgen op ze ker dertig plaatsen, buiten en bin nen, schermen te staan. Natuur lijk zullen de meeste mensen Ko ninginnedag gewoon in hun ei gen omgeving vieren. Maar wie el ders een kijkje wil nemen en on dertussen ook niks van de plech tigheid wil missen, kan het beste afreizen naar Middelburg. Mits het droog blijft. Bij regen vormt de Grote Kerk in Goes wellicht een redelijk alternatief. Of, voor wie de kleinschalige gezelligheid zoekt: het Blokhuis in Kattendij- ke en Ons Dorpsleven in Rit- them. In de dorpen worden kij kers getrakteerd op koffie met ge bak en gezamenlijk getoost op het nieuwe koningspaar. Maar op de Markt in de provincie hoofdstad komen niet alleen twee grote schermen te staan, de NOS maakt er opnamen die meegaan in de landelijke uitzending. Dus het publiek maakt bovendien Alle basisschoolleerlingen kregen vrijdag een mok die herinnert aan de troonstijging van Willem-Alexandert foto Peter Nicolai Grote schermen, zoals hier bij de huldiging van het Nederlands elftal na het WK voetbal in 2010, zijn niet aan te slepen, foto Erik van 't Woud kans zichzelf terug te zien temid den van de historische gebeurte nis. Het grootste scherm van pak weg zes bij zes meter komt op een vrachtwagen pal naast het po dium te staan, vertelt Sjaak van den Berg van de Stichting Evene- Zierikzee moet het zonder scherm stellen, maar stelt daar wel het kostuum van Willem I tegenover. menten Middelburg (SEM). „Dat hebben we zelf geregeld. Dezelfde avond nog toen koningin Beatrix haar aftreden bekendmaakte! Nor maal gesproken betaal je daar zo'n tienduizend euro voor. Maar omdat wij vaker zaken doen met het Belgische verhuurbedrijf, heb ben we het voor een vrienden prijsje gekregen." De andere pro jectie wand wordt bij de kiosk op gebouwd door KPN en de NOS. „Ze hebben een aantal pleinen door heel het land geselecteerd en daar zijn wij er één van." Met ta- door Marcel Modde domburg - Het netwerk van re creatieve pontjes in het Deltage bied wordt dit seizoen uitgebreid. In totaal zijn zestien veerdiensten voor fietsers en wandelaars opge nomen in de Almanak 2013. Het Routebureau Zeeland heeft drie nieuwe verbindingen aan het aanbod toegevoegd. De veerdienst van de Ms. Grevelingen vanuit Den Osse is komen te vervallen. Volgens projectleider Reinder de Jong heeft de schipper besloten te stoppen vanwege problemen met zwemmers op één van de aanleg plaatsen en ook omdat hij het op zijn leeftijd welletjes vindt. Het nieuwe traject tussen Port Zélan- de, de Punt en Brouwershaven wordt met de IJ mond gevaren. Ook de noordelijke lijn tussen Oude Tonge-Benedensas en Steenbergen is dit jaar opgeheven. De schipper heeft besloten te stop pen met zijn activiteiten en het schip te verkopen. Op de Oosterschelde is de Ms. Sea- bear nieuw. Deze vervangt tussen Yerseke en Gorishoek de Har poen. Omdat er onvrede bestond bij ondernemers, de betrokken ge meenten en het stichtingsbestuur is naar een nieuwe schipper ge zocht, aldus De Jong. Daarbij is de lijn uitgebreid richting Wemeldin- ge. Nieuw is ook de route met de Denick tussen Kamperland Uitha- ven en Veere in juli en augustus. De lijn Veere-Kamperland (Oude Veersteiger) blijft ook gewoon va ren met de Stad Veere II van Rede rij Dijkhuizen. Wie zeker wil zijn de boot niet te missen door gewijzigde vaartij- den, kan een gratis sms-abonne- ment nemen op de Alert Service Pontjes. Als een pontje uit de vaart is, wordt een bericht ver stuurd naar de mobiele telefoon. Het volledige vaarschema staat vermeld op rondjepontje.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 14