Vrienden rouwen, verdachten in de politiek 66 Aan Duitse zijde begreep men ook niet waarom Nederland zich ineens terugtrok VERDIEPING 9 AANSLAGEN WAREN VERGELDING VOOR LIQUIDATIE IRA-ACTIVISTEN ZATERDAG 27 APRIL 2013 gegaan en heb een verklaring afgelegd." Had de zaak meer kans gemaakt als McGe- ough en Hanratty aan de Nederlandse zij de van de grens opgepakt waren? „Dan had den we juist een groot probleem gehad. Echt waar. Ze zouden waarschijnlijk nooit vervolgd zijn. Zie het zo: is het verstandig om als Nederland vandaag de dag buiten heterdaad een vermoedelijke al-Qaeda-ter- rorist op te pakken en een zaak te begin nen? Of roep je dan alleen maar meer ellen de over je af?", zegt Kuppens, die uiteinde lijk wel vrede heeft met het besluit van Jus titie. Vooral ook omdat tussen Duitsland en Noord-Ierland later ook 'koehandel' be dreven is. McGeough en Hanratty werden in Düsseldorf vrijgesproken van de zwaar ste aantijgingen - het plegen van aansla gen- maar uiteindelijk wel uitgeleverd. Groot-Brittannië had veel zwaardere aan klachten tegen beide IRA-verdachten lig gen, inclusief'lidmaatschap van een crimi nele organisatie'. Het voormalige hoofd recherche bestrijdt dat alle werk voor niets is geweest. „We hebben het onderste uit de kan gehaald. Het heeft ons een schat aan informatie over de IRA-cellen in Nederland en het grensgebied opgeleverd." Daardoor zijn nieuwe terroristische aanslagen voorko men, is zijn overtuiging. „De IRA ging steeds meer fouten maken." De oud-politieman verwijst daarbij naar de 'mislukte' aanslagen in 1990, waarbij on schuldige burgers omkwamen: een zes maanden oude baby in Duitsland en twee Australische toeristen in Roermond. „Die fouten kwamen voort uit het feit dat de IRA zich opgejaagd voelde. Wij wisten wel ke cellen er waren en wie daarin zaten. We volgden alle activiteiten, hadden ze in het vizier maar wie wat precies ging doen was onduidelijk." De tol voor die fouten van de IRA was hoog, erkent Kuppens. „Maar na die blun ders besloot de IRA wel om zich terug te trekken. De beeldvorming had zich tegen hen gekeerd." 1 mei 1988: de met kogels doorzeefde auto waarin drie Britse militairen hun roes uitslie pen na een avondje stappen in Roermond. Een van de inzittenden, lan Shinner, was op slag dood. Zijn twee dienstmaten raakten zwaargewond. Een uur na de aanslag ont plofte in Nieuw Bergen, op 60 kilometer af stand, een auto waarin eveneens Britse mili tairen zaten, archieffoto Jeroen Kuit Een totale schok. Aangevallen in veilig ge bied op een moment dat ze niet op hun hoe de waren. Zo voelden de aanslagen van 1988 voor de betrokken Britse militairen. Toen ze dienden in Noord-Ierland, in het hart van het Ierse conflict, hielden ze reke ning met zo'n aanslag. Maar in Nederland? „Ik herinner me die dag goed, we waren ge schokt dat dit in Holland kon gebeuren", zegt Glen Beavis, die eerst in Noord-Ier land diende en in '88 bij het ie Squadron van de Royal Air Force (RAF) op de basis Laarbuch in Duitsland werkte. Hij diende er met John Baxter en John Millar Reid, de soldaten die omkwamen in Nieuw-Bergen. Een verlies dat de Britten blijven herden ken. Op zaterdag 4 mei verzamelt een groep (voormalige) militairen zich bij het raadhuis in Nieuw-Bergen om bij de aan slag stil te staan. Na 25 jaar zijn de herinne ringen nog vers. Zo vers dat Andy Kelly, de soldaat die in de auto zat bij Baxter en Reid maar de aanslag overleefde, niet met de pers wil praten. „Het is een erg emotio nele tijd voor hem", meldt Beavis, die de herdenking heeft opgezet. „Ook ik en ande ren willen niet ingaan op details over die dag, uit respect voor John en Millar." Waar de nabestaanden rouwen, blijven de IRA-leden die van de aanslagen werden verdacht onverminderd strijdbaar. De twee hebben een roemruchte carrière in de IRA gehad. Gerry McGeough (30 jaar in 1988) is nu politicus in Noord-Ierland en wil on danks herhaalde verzoeken van deze krant niet ingaan op vragen. „Gerry is nog ver wikkeld in rechtszaken en kan geen com mentaar geven", aldus de voormalige cam pagneleidster van FreeGerry.com. McGeough werd na drie jaar cel in Duits land uitgeleverd aan Amerika, zat daar ook drie jaar vast en werd toen uitgezet naar Ierland. Hij ging in de Noord-Ierse poli tiek, maar werd in 2007 na het tellen van de stemmen opgepakt en voor een oude schietpartij tot 20 jaar veroordeeld. Begin dit jaar kwam hij weer vrij, op basis van een amnestieregeling. De conservatieve ka tholiek is nog steeds fel gekant tegen de Britse aanwezigheid in Noord-Ierland. Gerry Hanratty (29 jaar in 1988) zat drie jaar vast in Duitsland, werd uitgeleverd aan Engeland en zat ook daar drie jaar opge sloten. In '96 werd hij weer opgepakt: voor het organiseren van een bommencampag- ne in Londen en Manchester waarbij twee doden en honderden gewonden vielen. Hij kreeg 25 jaar cel, maar kwam na het Ierse vredesakkoord in 1998 vrij. In 2004 kwam hij weer in opspraak: hij mishandelde een afvallig lid van Sinn Fein, de politieke tak van de IRA. In een interview zei hij ooit: „Het spijt me dat er mensen hebben gele den, maar er was geen alternatief." Achter schouwburg De Oranjerie in Roer mond schieten leden van het Ierse Republi keinse Leger IRA op 1 mei 1988, om 01.00 uur met een automatisch geweer op een daar geparkeerde Britse auto. Daarbij komt lan Shinner (20 jaar, militair bij de Royal Air Force) om het leven, zijn dienstmaten lan Le wis (19) en Richard Garth (22) raken ge wond. De drie waren gelegerd in Duitsland. Een uur later ontploft een bom onder een Britse Ford Escort aan de Raadhuisstraat in Nieuw Bergen. RAF-militairen John Millar Reid en John Baxter komen om het leven. Hun collega Andy Kelly raakt zwaargewond. Daags erna eist de IRA de aanslagen op. Ze golden als wraak voor drie IRA-activisten die eerder in Gibraltar zijn geliquideerd. In augustus worden Gerard Hanratty en Ger ry McGeough aangehouden. In hun koffer bak ligt het moordwapen dat in Roermond is gebruikt De twee zitten enkele jaren vast in Duitsland en worden daarna uitgeleverd. Op 27 mei 1990 pleegt de IRA weer een aan slag in Roermond, vier Australische toeristen worden aangezien voor Britten en onder vuur genomen. Twee van hen overlijden. Terwijl achter de schermen al over een vre desakkoord in Noord-Ierland wordt onder handeld, moeten de verdachten van de aan slagen in 1990 zich wél voor de Nederlandse rechter verantwoorden. Ze worden vrijge sproken wegens gebrek aan bewijs. Dit tot grote frustratie en verbazing van de politiemensen die dag in, dag uit bezig zijn geweest met de Limburgse IRA-aanslagen, beaamt Kuppens: „Aan de vloer was het in derdaad niet uit te leggen." Waarom trok Nederland de zaak zo abrupt terug? „Alleen het Openbaar Ministerie kan die vraag precies beantwoorden", al dus Kuppens. Het Parket-Generaal van het Openbaar Ministerie wil desgevraagd niet op de zaak ingaan. Volgens Kuppens spelen politieke beweegredenen mee. Niet alle in formatie was keihard, erkent hij, 'maar sa men met alle andere brokjes informatie uit Duitsland had dit wel degelijk tot een be wezenverklaring voor hun betrokkenheid kunnen leiden'. Oud-politieman Kuppens Nederland wilde er blijkbaar niet aan. Dürf- de er niet aan, schat Kuppens in. Tekenend is de manier waarop er volgens hem werd omgegaan met de dagvaarding die hij van de Duitse rechters kreeg. De onderzoekslei der werd gevraagd om tijdens de rechts zaak tegen McGeough en Hanratty een ge tuigenverklaring af te leggen. „Dat had heel wat voeten in de aarde. Mij werd van hogerhand duidelijk gemaakt dat ik niet moest gaan. Maar ik vond dat we dat tegen over de Duitse collega's niet konden ma ken. Aan Duitse zijde begreep men sowie so niet waarom Nederland zich ineens te rugtrok. Ik voelde me verantwoordelijk, ben toch naar de rechtbank in Düsseldorf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9