1 PZC Media Genieten in Afrika-light Rijp voor de tv 38&39 kaapverdische eilanden 41 belcië Verborgen Brugge 45 najib amhali WAAR EN WAT In Dillenburg stond de wieg van onze Vader des Vaderlands. Van zijn geboorteburcht zijn alleen de kazematten en een gevangenis gebouw over. Maar het stadje in Hessen doet er alles aan de herinneringen aan zijn en onze Willem van Oranje levend te houden. Reizen Aan de wieg van De Zwijger reageren? reizen@depersdienst.nl Karakteristiek vakwerk aan de Hüttenplatz. Crote foto: Dillenburg met in het midden de Wilhelmsturm. foto Dieter Stegmann Berlijn DUITSLAND Dillenburg Frankfurt Dillenburg ligt op 320 ki lometer afstand van Utrecht. Om er met de auto te komen ben je ruim 3 uur onderweg. Het is een van de stop plaatsen van de 2.500 ki lometerlange Oranjeroute door regio's en steden in Nederland en Duitsland die met de Oranjes ver bonden zijn. Kijk voor meer info op www.oran- je-fietsroute.com en www.oranjeroute.nl. Meer weten over beziens waardigheden en verblijfs mogelijkheden in Dillen burg? Kijk dan www.dillen- burg.de/pages/kultur-tou- rismus.php. door Hans Goossen Rudolf Krenzer toont zijn rechterhand. Daarmee schudde hij in 2000 de hand van koningin Beatrix. „Die hand heb ik weken niet gewassen. Het wachten is nu op Willem-Alexander. Elke Neder landse koningin of koning komt hier in Dillenburg een keer op bezoek", vertelt de gids van het Oranje-Nassaumuseum. Dillenburg, een soezerig overkomend stadje in Mid den-Hessen. Gelegen aan de voet van de met een ho ge toren getooide heuvel die in Nederland al lang tot berg zou zijn bestempeld. De Hauptstrafte doet zijn naam eer aan, het is de enige straat van betekenis in het kleine hart van de stad. Er staan wat fraaie vak werkhuizen en verderop nog wat door de barok beïn vloede gebouwen. Aardig, maar voor deze contreien niet zo heel erg bijzonder. Maar Dillenburg heeft iets wat al die andere stadjes in de omgeving niet hebben. Op de heuvel stond in 1533 de wieg van Beatrix' beroemdste voorvader Wil lem van Oranje. De edelman die met zijn verzet te gen de Spanjaarden zo'n belangrijke rol speelde in de Nederlandse geschiedenis en onbedoeld zijn geboor testad eeuwen later voorzag van een mogelijkheid zich toeristisch te onderscheiden. Niet voor niets kroonde Dillenburg zichzelf tot Oranienstadt. Van de burcht waarin Willem de Zwijger het levens licht zag, opgroeide en ook enkele jaren als balling doorbracht, is veel overgebleven. Het bolwerk stond te boek als onneembaar, totdat in 1760 een door Fran se troepen afgevuurde brandbom op een binnen de kasteelmuren liggende hooischuur terechtkwam. Op verzoek van de Dillenburgers zelf, die het geregeld oplaaiende oorlogsgeweld meer dan zat waren, werd de burcht niet meer herbouwd, maar ontmanteld. Met de stenen werden wegen aangelegd, huizen ge bouwd en werd de diepe, waterloze gracht gedempt. Alleen het gevangenisgebouw bleef bespaard. Willem de Zwijger heeft de naar hem genoemde Wilhelmsturm, die tegenwoordig het panorama van Dillenburg domineert, nooit gezien. De 1\irm werd in 1875 gebouwd. In de toren is het Oranje-Nassau museum gehuisvest. Het herbergt bekende stof voor wie een beetje thuis is in de vaderlandse historie, maar een bezoekje verveelt zeker niet. De bezoeker verbrandt bovendien wat calorieën: om op de boven ste twee verdiepingen te geraken, moet een steile, rechtsomdraaiende wenteltrap worden genomen. De Wilhemsturm trekt al van ver buiten de stad de aandacht, maar de bij gebrek aan omringend kasteel ietwat buitenproportioneel ogende toren is niet het pronkstuk van de Dillenburgse heuvel. Die eer gaat naar de kazematten, een uit de vijftiende eeuw stam mend onderaards verdedigingsstelsel dat wél be waard is gebleven. In oorlogstijd konden er twee tot drieduizend soldaten verblijven. De gangen wa ren na de sloop van de burcht volgestort met puin. Vorige eeuw zijn ze meter voor meter weer leegge haald en geschikt gemaakt voor een rondleiding. Die blijkt zeer de moeite waard. Gids Rudolf Krenzer schudt de ene na de andere anekdote uit zijn mouw. Van tijdens de rondleiding zoekgeraakte japanners tot het overspel - in een koets! - van Willems eerste echtgenote met de vader van schilder Rubens. De kazematten in Dillenburg zijn de op een na grootste van Europa. Alleen die van Luxemburg zijn nog imposanter, maar daar hebben ze geen gids zo als Krenzer die halverwege met luide, galmende stem strijdliederen ten gehore brengt. Nederlandse bezoekers zijn gewaarschuwd: zij worden uitge daagd tot het zingen van het Wilhelmus. De strijdliederen van de gids klinken nog na als de ober van een van de horecagelegenheden in de HauptstraBe een kopje koffie serveert. Mit Sahne ui teraard. De hoeveelheid Gaststatten, ijssalons en een enkele pizzeria doet vermoeden dat er in het hoog seizoen meer mensen rondlopen dan op deze rusti ge aprildag. Overlopen door toeristen wordt Dillen burg zeker niet, vertelt Steffen Keiner, van het plaat selijke Bureau Toerisme. Hij schat dat er jaarlijks ruim 20.000 toeristen het stadje bezoeken. Eenvijfde van hen komt uit het land waar Willem van Oranje uitgroeide tot een historische figuur van het formaat dat een bezoek aan zijn geboorteplek rechtvaardigt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 97