Meetapparatuur is veel goedkoper te maken met huis-, tuin- en keuken- spullen. Denk aan een wenskaart als regenmeter. De natuurkundige als 'primitieve' uitvinder. 34 SPECTRUM wetenschap Willie Wortel voor Afrika tions om boeren te helpen bij beslis- Bestaande regenmeters gaan als ge- singen over de juiste tijd van zaaien, volg van zand en stof snel kapot. Hut: irrigeren en oogsten. Hut: „Nu heeft „In Ghana werd ooit in het droge sei- elk land hooguit één weerstation, zoen regen gemeten. Dat kon natuur- meestal op de luchthaven. Maar het lijk niet. Het bleek dat elke nacht een weer is grillig en kan een stukje ver- boomkikker in de meter kroop. Het derop al anders zijn. Om het conti- beest bewoog de onderdelen van de nent goed te dekken zijn er 20.000 sta- meter, zodat het leek of het regende, tions nodig, iets dat kost klauwen met In Afrika mag het instrument dus ook geld kost. Omdat niemand daar in wil geen bewegende delen bevatten." investeren, moet je klein beginnen." Voor een echt weerstation is meer no- Hut ontwikkelde met hulp van stu- dig dan een regenmeter. Ook lucht- denten een simpele regenmeter. Het vochtigheid, luchtdruk, temperatuur prototype was niet meer dan een luid- en windsnelheid bepalen de weers- sprekertje, zoals die in 'muzikale' voorspelling. Er is een competitie uit- wenskaarten zit, gemonteerd in een geschreven onder Afrikaanse studen- fotolijstje. „De luidspreker is tevens ten om hierover mee te denken. In- microfoon en zet bewegende lucht middels zijn er 25 inzendingen. Een om in elektronen. Et voila, dan heb je van de ideeën is om met behulp van stroom", legt Hut uit. De stroomstoot- silicazakjes de luchtvochtigheid te me- jes die vallende regendruppels veroor- ten. Bij vochtig weer slurpen ze water zaken, geven aan hoeveel water uit de op en bij droog weer laten ze het weer lucht valt. De meter luistert als het los. Als je de zakjes regelmatig weegt, ware naar de regenval. Fotolijstjes zijn weet je de luchtvochtigheid, echter kwetsbaar. Daarom is het prin- Hut hoopt dat via de competitie men- cipe door een student verder uitge- sen in Afrika worden betrokken bij werkt tot een pvc buisje met daarin het introduceren van weerstations, de elektronica. „De akoestische regen- „Anders krijg je situaties zoals in de ja meter registreert niet alleen de hoe- ren zeventig. Toen installeerden ont- veelheid water, maar ook de grootte wikkelingswerkers een waterpomp in van de druppels, belangrijke informa- een dorp en verdwenen weer. Na een tie voor erosie. Het apparaatje is voor paar jaar werd de pomp niet meer ge- 300 euro te maken, terwijl een stan- bruikt." Om iets tot een succes te ma- daard regenmeter al gauw het tienvou- ken, moet de bevolking actief erbij dige kost", zegt Hut. „Het grappige is worden betrokken, aldus Hut. Bijvoor dat er ook in het westen belangstel- beeld door de weerstations te introdu- ling voor bestaat. In Delft is een be- ceren op scholen. „Educatie en voor- drijfje gestart dat ze levert. Bij massa- lichting is wellicht belangrijker dan productie worden de kosten lager." de technische vindingen zelf." De ontwerpen voor Afrika moeten dus goedkoop én robuust zijn en zon- reageren? der onderhoud goed blijven werken. spectrum@depersdienst.nl door Peter de Jaeger Het begon als grap. Samen met een collega bewees na tuurkundige en uitvinder Rolf Hut voor een zaal Delftse studenten dat een spelcomputer is te hacken, waarna de sensoren een andere toe passing kunnen krijgen. „Door senso ren te richten op een lege colafles met lampjes erop en die vervolgens buiten te plaatsen, heb je een eenvoudige windmeter", legt Hut uit. „Vanuit dat geklooi met die colafles is vervolgens een verdampingsmeter bedacht die op water kan worden gebruikt. Op land wordt verdamping gemeten met een naald in een pan met water. Maar op open water zorgen wind en golf slag voor onnauwkeurige metingen. Daarom verzon een student een dob ber met lampjes en zette die op de rand van de pan. Op die manier kon je precies bijhouden hoeveel millime ter water uit de pan was verdampt." Grote foto: Keniase herders wachten op regen, foto Intermón Oxfam Kleine foto's: Een luchtvochtigheids- meter (links) met onderdelen van een spelcomputer en een regenmeter, ge maakt van een mu zikale wenskaart, foto's TU Delft De sensoren uit de spelcomputer - 2 euro per stuk - zijn ook te gebruiken om de bodemvochtigheid te bepalen. Je weegt een schep grond, droogt de ze en weeg nogmaals. Hieruit volgt de nattigheid van de grond. Essentieel is dat je de exacte hoeveelheid grond kent, aldus Hut. „Nu gebeurt dat vrij onnauwkeurig door het gat te vullen met zand en wat aan te stampen. Maar door van dat gat een 3D-scan te maken met sensoren uit de spelcom puter weet je precies het volume." Soms zijn ook bestaande apparaten in zetbaar voor andere doelen. Wage- ningse meteorologen ontdekten dat ook gsm-zendmasten gebruikt kun nen worden om de luchtvochtigheid te meten. „De masten communiceren met elkaar. Wanneer er water tussen zit, moeten ze hun signaal sterker ma ken. Sensoren houden die signaal sterktes bij. Dat is een maat voor vocht in de lucht". Hoogleraar Nick van der Giesen van de vakgroep Waterbeheer, waar Hut werkt, vatte het ambitieuze plan op om Afrika te voorzien van weersta

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 94