Terwijl de inzet van drones nog wereldwijd wordt bediscussieerd, schrijdt de technologie alweer met rasse schreden voort. Killer robots zorgen voor minder militaire maar mogelijk meer burgerdoden. U 32 SPECTRUM opinie Autonomie van wapens garandeert niet dat er minder slachtoffers vallen Killer robot kent geen medelijden ment om alert te zijn op de ontwikke ling van autonome wapens en maatre gelen te nemen om die te stoppen, is dan ook nu. Daarom is IKV Pax Chris- ti met acht organisaties afgelopen week de campagne Stop Killer Robots begonnen. Doel is een internationaal verbod op ontwikkeling, productie en gebruik van volledig autonome wapens. Dat die niet langer ondenk baar zijn, maken de reeds bestaande voorbeelden van automatische af weersystemen duidelijk. Deze voorlo pers van killer robots detecteren en reageren automatisch op inkomende projectielen en zijn al in diverse lan den gemeengoed. Voorbeelden zijn de Iron Dome, gebruikt door de Israëli sche luchtmacht en gesponsord door de VS, en de door het Nederlandse Thales ontwikkelde Goalkeeper, die verkocht is aan onder meer Engeland, Zuid-Korea, Chili en België. Ook on bemande robots op de grond, onder meer door Zuid-Korea getest in de ge demilitariseerde zone aan de grens met Noord-Korea, vormen een voorlo per van autonome wapens. Bij derge lijke systemen is er in ieder geval nog menselijke controle mogelijk. Ze ope reren binnen een afgebakende taak en ruimte en menselijke interventie is nog steeds een optie. Maar zoals vaak het geval is, gaat de technologi sche ontwikkeling verder dan we mo gelijk achten. Nu al wordt geprobeerd de autonomie van wapens verder te vergroten en menselijke besluitvor ming geheel uit het proces te halen. Los van de vraag of zelfdenkende au tonome wapensystemen echt kun nen worden ontwikkeld, moeten we door Miriam Struyk Stel je voor dat je auto uit zichzelf de snelheid richting de 130 kilome ter per uur jaagt, zon der dat je hier enige con trole over hebt. Dat de wasmachine zelf be sluit je kleding op 90 graden te was sen. Of je mailaccount zelfstandig be richten aan willekeurige geadresseer den verzendt. Je zou woedend zijn, en terecht Een deel van wat wij doen, zoals de was, vervoer en com municatie hebben we welbewust aan apparaten uitbesteed. Maar wel met de voorwaarde dat we er zélf verre gaande controle over houden. Bij technologische systemen die te maken hebben met beslissingen over leven en dood, lijkt die voorwaarde nog veel meer van belang en een afna me van de menselijke controle onge wenst én onvoorstelbaar. Maar terwijl de discussie over het ge bruik van bewapende drones momen teel oplaait, kondigen hun opvolgers zich al aan: killer robots, oftewel auto nome wapens die de mens overbodig maken bij beslissingen een doelwit te selecteren en dit al dan niet uit te schakelen. Science fiction? Niet vol gens beleidstukken van de Ameri kaanse overheid die deze mogelijk heid beschrijven. En niet volgens de vele wetenschappers die de razend snelle technologische ontwikkelin gen richting grotere autonomie voor wapensystemen bezorgd volgen. De geschiedenis leert dat we vaak te laat zijn om gevaarlijke gevolgen van nieuwe technologie in te dammen, zoals bij de atoombom. Het juiste mo- Miriam Struyk werkt voor IKV Pax Christi en is bestuurslid van de internationa le campagne Stop Killer Ro bots die deze week van start is gegaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 92