Chinese humor SPECTRUM 3T standplaats China Remko Tanis ZATERDAG 27 APRIL 2013 In het Historische Museum staan twee galgen waaraan Indonesische poppen met jutezakken om hun hoofd hangen. Tussen de galgen staat een Nederlandse soldaat in blauw uniform. af een afstandje glimlachend staan meeluisteren. Ze vertelt dat de misdaden die de Hollanders in de kolo niale tijd begingen op scholen worden 'geïndoctri neerd'. „Mijn zoon, die nu 23 jaar is, was als kind lan ge tijd zo kwaad op de Nederlanders vanwege de door hun begane oorlogsmisdaden dat hij geen bit terbal of poffertje meer wou eten". Het koloniale verleden speelt nog wel degelijk een rol in de Indonesische samenleving. Maar Indone siërs vinden dat zij die periode beter hebben ver werkt dan Nederlanders. „Wij zijn boos als we op school over de misstanden van de Nederlanders le ren, maar eenmaal volwassen is het wat ons betreft verleden tijd. Dat ligt bij jullie toch wel anders". Kamela Dewi verwijst wat dat betreft naar het inter view dat vorig jaar op de Nederlandse televisie was te zien met de toenmalige luitenant Raymond Wes terling, waarin hij de verantwoordelijkheid nam voor de moordpartijen op Sulawesi die in 1946 on der zijn commando waren aangericht. Nederland had geweigerd de onafhankelijkheidsverklaring van president Soekarno het jaar daarvoor te accepteren en de regering gaf Westerling de opdracht de op stand met harde hand neer te slaan. Indonesië zegt dat zeker 40.000 mensen daarbij omkwamen. Het interview met Westerling was al in 1969 opge nomen, maar lag jaren in het archief uit angst voor boze reacties van veteranen. Inmiddels eisen de na bestaanden op Sulawesi alsnog compensatie en spijt betuiging van Nederland. Vorige week werd echter bekend dat de onderhandelingen over een vergoe ding zijn afgebroken, omdat nabestaanden het Ne derlandse voorstel volstrekt onvoldoende vonden. Ze hebben het als 'een grove belediging' afgewezen. In de koele gangen van het Wajangpoppenmuseum zijn de meeste jongeren het met de eisen van nabe staanden eens. „Ik snap jullie probleem niet", zegt Rosadie (23) in een wit T-shirt en spijkerbroek. „In Indonesië is het heel gewoon om minta maaf te zeg gen, het spijt me. Het hoort bij onze cultuur. Het klaart de lucht weer op. Waarom zegt jouw regering niet gewoon dat de bezetting van Nederlands-Indië fout was, dat er oorlogsmisdaden zijn begaan. Op de ze manier blijft de geschiedenis een trauma waar jul lie niet van loskomen." Hij vindt ons kleinzielig. Zelfs als nazaat van een Nederlandse grootvader is Kemala Dewi het met de jongeren eens. Sinds Japan bij monde van premier Koizumi in 2005 spijt betuig de voor de Japanse oorlogsmisdaden in Azië, heb ben de Indonesiërs meer respect voor de Japanse be volking gekregen, zegt Kemala. Maar ze vindt ook dat de Indonesische regering moet stoppen jonge ren met oorlogspropaganda te voeden. Ze neemt ons mee naar het Historische Museum van Jakarta, het vroegere gouverneurskantoor. In de hal wijst ze naar twee galgen waaraan Indonesische poppen met jutezakken om hun hoofd hangen. Tussen de galgen staat een Nederlandse soldaat in blauw uniform. „Tijdens de Nederlandse bezetting werden wel heel erg veel Indonesiërs geëxecuteerd", weten twee leer lingen uit de hoogste klas van de lagere school haar te vertellen. „Daarom haten we de Nederlanders", zegt Fina van 12 lachend, waarna ze naar haar ouders holt. Ze valt bijna in een gat in de houten vloer van het museum. „Het wordt tijd dat Nederland en Indonesië samen een streep onder het verleden zetten. Voordat jullie beginnen met de restauratie van de oude stad zou het goed zijn excuses te maken voor de koloniale be zetting", suggereert Kemala. „Wellicht dat dan meer belangstelling komt van Indonesische zijde om geld in de renovatie van de oude stad te stoppen, zodat Batavia een herinnering van ons allemaal wordt." reageren? spectrum@depersdienst.nl Lachend kijkt agent 025993 "ie aan. Ik zit op een houten stoel in een kleine kamer in de kelder van het politiebureau. Kale muren, twee bureaus met elk een com puter en een printer, tl-licht: meer is er niet. Geen mobiel bereik en zelfs geen vaste tele foon op de bureaus. Om de hoek zit een vrouw met een klein, wit hond je in haar armen. Ze zit achter een hek. Op de tafel naast haar ligt de reden waarom ze daar zit: pillen, die ze illegaal zou hebben willen verhandelen. De vrouw van in de dertig kijkt stoïcijns voor zich uit Aan de andere kant zit een man in meditatiehou ding op een houten bank tegen de muur. Schuin te genover hem hangen twee agenten in versleten, le ren fauteuils. De een dut, de ander speelt met z'n te lefoon. In de kale kamer lacht agent 025993 nog eens luid. Hij is een hoofdagent van tegen de vijftig. Mijn domheid is zijn bron van vermaak. „Je hebt echt niets gemerkt?", buldert hij. „Echt niet", zeg ik. „Ha, ha, ha", antwoordt agent 025993. Dit keer zit ik als slachtoffer in een Chinees politiebureau. Er zijn spul len uit mijn appartement gejat De in breker was ongezien binnengeko men via de serre, maar na een paar dagen opgepakt. „Was je vannacht rond twee uur thuis", vraagt agent 025993. Ik: „Ja. Ik sliep." Hij: „We zijn vannacht bij je langs geweest met de dief. Hij moest laten zien hoe hij binnen was gekomen. En hij kwam weer net zo makkelijk binnen als de eerste keer. We waren er met zes man vannacht. En je hebt niets ge merkt? Ongelooflijk. Ha, ha, ha!" De methode van de politie verbaast mij net zoveel als mijn naïeve gebrek aan waakzaamheid agent 025993 ongelooflijk overkomt. Ik zal duidelijk nog weken een bron zijn voor sterke verhalen van agent 025993 tegen zijn vrienden. Bij zijn pensioen zal hij het er nog over hebben: 'Ooit had ik een buitenlan der die niet eens merkte dat we 's nachts bij hem in braken met een dief. Ha, ha, ha!' Het slot op de schuifdeur van de serre is al twee keer gerepareerd. Beide keren was het binnen een week weer kapot. In China krijgt een 'korte-klap- pen-snel-klaarmethode' vaak voorrang boven iets echt, structureel oplossen. En er is toch dag en nacht bewaking op het terrein van mijn appartement? Ja, oké, de meeste bewakers liggen 's nachts voor het zicht van iedereen te tuk ken in hun hokjes, maar er is er altijd toch wel één wakker? Agent 025993 loopt nu bijna rood aan. Dacht ik echt dat bewakers dingen bewaken? Ha, ha, ha! Dan heeft hij genoeg gelachen. Hij gaat weg voor lunch en laat een onderknuppel achter om het pa pierwerk af te handelen. Ik hoor nog net hoe hij bui ten de eerste de beste collega aanschiet om dit ver haal lachend te vertellen. In elk geval heeft één van ons een goeie dag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 91