A De Nederlandse VOC-geschiedenis in Jakarta verloedert. Monumenten vervallen, maar Indonesië heeft weinig zin in restauratie. Nederlandse hulp is niet welkom. 'Nederland moet eerst maar eens excuses maken voor alle misdaden'. buitenland 30 SPECTRUM In Batavia verloedert i de koloniale erfenis door Wilma van der Maten De druk bezochte vrijmarkt op het Fatahillaplein in Jakarta lijkt wel op een Koninginnedag uit de Nederlandse, koloniale periode. Pal voor het gebouw waarin ooit het Hollandse gou verneurskantoor was gevestigd, vermaken Indonesiërs zich met jonglerende clowns en doen ze zich bij een van de tientallen kraampjes tegoed aan snacks. Binnen, in het statige Café Bata via, bestellen westerse toeristen een koud biertje met een bitterballengarnituur of poffertjes. In de driehonderd jaar oude eetzaal met kroonluchters, muren vol foto's van Hollywoodsterren uit de jaren dertig en glimmende houten vloeren herleven voor de Nederlandse bezoekers de lang vervlogen tijden. Het restaurant is een van de weinige gebouwen uit de periode van de 'Nederlandse bezetting', zoals de Indonesiërs het koloniale tijdperk noemen, dat de tand des tijds heeft doorstaSh. Rond het plein is echter overal het verval zichtbaar. Monumentale panden staan op instorten. De Nederlandse regering wil het oude Batavia, de oude VOC-kolonie in het noorden van Jakarta die in 1621 door Jan Pieterszoon Coen werd gesticht, graag opknappen. Voor Nederland ligt hier een be langrijk deel van zijn koloniale geschiedenis. Minis ter Frans Timmermans van Buitenlandse Zaken, die onlangs op bezoek was in Indonesië, bood aan een deel van de renovatiekosten voor zijn rekening te nemen. Maar het stadsbestuur steekt zijn geld lie ver in het uitbreiden van het moderne zakencen trum met zijn torenhoge flats en luxe winkelcentra. De overheid negeert al decennia lang de ruïnes langs het plein, inmiddels overwoekerd door bo men en struiken. Een triest voorbeeld is het ge bouw naast Café Batavia. Ooit behoorde dit vier ver diepingen tellende rijzige bouwwerk toe aan de In ternationale Credit en Handelsvereniging Rotter dam. Sinds president Soekarno in 1957 alle Neder landse bedrijven nationaliseerde en het scheepsver- zekeringskantoor naar een Indonesische eigenaar overging, staat het historische gebouw te verloede ren. Op sommige plekken ontbreekt het dak. „De verpaupering van de koloniale gebouwen is een doodzonde!", concludeert een stel Nederlandse toeristen, terwijl ze uitpuffen in Café Batavia na een fietstocht door de oude stad. Een Indonesische filmcrew die in het voormalige Rotterdamse scheepsverzekeringskantoor een nieuwe dramase rie aan het opnemen is, vindt juist dat het karkas 'geweldig' op het witte doek uitkomt. Op het plein en rond het oude Batavia verzamelen zich ieder weekeinde massaal jongeren. De jeugd be schouwt het plein als een prima hangplek, de teloor gang van de monumentale gebouwen ontgaat hen volledig. Ze hebben meer oog voor elkaar, in de drukte lopen stelletjes stiekem hand in hand. Bij de stalletjes kopen ze goedkope spijkerbroeken en T-shirts. „Een krampachtige poging om de eigen koloniale geschiedenis in stand te houden", noemt het stu- dentenstel Nandang en Elisa, beiden begin twintig, het Nederlandse aanbod om het vroegere Batavia van de ondergang te redden. „Stop geld in het op knappen van arme sloppenwijken", is hun opvat ting. De twee zitten op een bankje in het koele ge bouw van het Wajang Poppenmuseum, dat eerder met Nederlands geld werd gerenoveerd. In een van de gangen van het museum, dat er aan de buiten kant uitziet als een Hollands pakhuis, hangt een ge velsteen ter herinnering aan Jan Pieterszoon Coen die begraven ligt op de plek waar ooit de oud-Hol landse kerk stond. Een aardbeving maakte de kerk met de grond gelijk. Aanvankelijk zegt studente Elisa dat ze is vergeten wie 'deze man' ook al weer was. Maar als ze hoort dat er in Nederland een comité is opgericht dat als nog een staatsbegrafenis en een standbeeld eist Nandang en Elisa: 'Restaureren is een krampachtige po ging om de koloniale geschiedenis in stand te houden'. voor deze voormalige gouverneur-generaal, rea geert ze als door een adder gebeten. „Coen was een moordenaar. Toen hij de gouverneur van Batavia was, zagen de rivieren rood van het bloed. Hij liet zijn tegenstanders vermoorden." Volgens haar was Coen uit op het monopolie van de specerijenhan- del. Op de Banda-eilanden, waar nootmuskaat en kruidnagelen vandaan kwamen, liet hij een deel van de opstandige bevolking uitroeien. Kemala Dewi, kleindochter van een Nederlandse grootvader en Indonesische grootmoeder, heeft van- Het voormalige Hollandse gouverneurskantoor in Jakarta is veranderd in een bouwval, foto's Wilma van der Maten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 90