i Burgers' Zoo in Arnhem en Artis in Amsterdam vieren feest. Gesticht in verschillende tijden - Burgers' in 1913, Artis in 1838 - hebben ze nog altijd hetzelfde doel: mensen overtuigen van het belang van de natuur. 28 SPECTRUM Dierentuin is geen Ark van Noach door Freke Remmers Ik sliep in het hok van de chimpansee. Het barstte er van de kakkerlakken. Ze liepen over me heen en hebben zelfs een stuk van mijn wenkbrauw opgevre ten. In de kooi ernaast zat de gorilla Ja- pie. Japie zat me de hele tijd door een gaatje in de wand te beloeren. Ie dacht veilig te zitten maar die aap verlinkte eigenlijk alles." Henk Blonk herinnert het zich nog goed in het boek Droomonderduik. De verzetsman dook in 1942, net als een paar honderd anderen in de Tweede Wereldoor log, onder bij Artis. De dierentuin, die dit jaar 175 jaar bestaat, kwam relatief goed door de oorlog. Dit in te genstelling tot collega-dierentuin Burgers' Zoo, dat dit jaar eveneens een jubileum viert. Burgers' Zoo - naar eigen zeggen dit jaar '100 jaar jong' - had zwaar te lijden onder de Slag om Arnhem en moest na 1945 grotendeels opnieuw worden opgebouwd. De twee dierentuinen halen het hele jaar herinnerin gen op aan hun rijke geschiedenis. Natura Artis Ma- gistra ('de natuur is de leermeesteres van de kunst') opende op 1 mei 1838 voor het eerst de deuren. Niet meteen voor het grote publiek. Alleen burgers die het lidmaatschap a 10 gulden (omgerekend naar nu bijna 100 euro) konden betalen, mochten de eerste dierentuin van Nederland bezoeken. Pas vanaf 1851 mochten ook niet-leden de dierentuin in, maar nog steeds alleen op voordracht van een Artislid én alleen in de maand september. Bij de Arnhemse fazanterie van Johan Burgers, stam vader van het familiebedrijf, was in 1913 de minder welgestelde burger wel meteen welkom. Twee oude dierentuinen die toch zo verschillend zijn. In Burgers' Zoo, 45 hectare 'groot', waant de be zoeker zich als een duiker in de oceaan, als Tarzan in de jungle en als avonturier op safari in de nageboots te ecosystemen. Stadsdierentuin Artis, 14 hectare 'klein', kenmerkt zich door de historie, rijksmonu-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 88