SPECTRUM 27 Ik heb redelijk wat cortisonen steroïden gehad. Ik gok vijf spuiten. Als ik die verslagen lees, besef ik goed wat voor een puinhoop mijn knie was zie ook: PZC.NL/DOPING ZATERDAG 27 APRIL 2013 Engineer^ Wti&L ¥J - Peter de Jong (links) in 2008 in actie in de Borsele Sloepoort Cup. „Ik heb een zeer complex knietje, dat het nu naar wens doet Ik vrees wel voor de toekomst. Nu gaat het nog, maar over een x aan tal jaren zal het me nog een keer opbreken." foto Ronald den Dekker binnen hun club zijn die doping gebruiken. De clubs weten er zelf namelijk niks van. Maar ze moe ten wel wakker worden." De anonieme bron trekt aan de bel omdat hij zich zorgen maakt over de jeugd. „We leven steeds meer in een cultuur waarin het normaal is om maar overal een pilletje voor te nemen. De drem pel wordt steeds lager. Kinderen die ziek zijn krij gen tegenwoordig allerlei pilletjes of een kuurtje, terwijl dat helemaal niet nodig is. Daardoor wordt het later als ze ouder zijn ook als normaal gezien om iets te slikken." In het verlengde daarvan wijst Anton Engels op het gemak waarmee geblesseerde sporters 'om een spuit' worden gestuurd. „Je moet de trainers de kost geven die tegen een sporter met een pijnlijke enkel zeggen: 'Ik kan komend weekeinde niet zon der jou, ga in België maar een cortisoneninjectie ha len.' Geen moment wordt er bij stilgestaan dat dat misschien niet mag. De arts zegt het zelf ook niet." Peter de Jong is een ervaringsdeskundige op het gebied van spuiten. In september 2009 hep hij als voetballer van Vlissingen een zware knieblessure op. Diverse dokto ren bogen zich over de knie, diverse operaties kreeg hij te verduren en diverse spuiten gingen er in. Hoeveel naalden zijn knie heeft gevoeld? Peter de Jong is de tel kwijtgeraakt. „Ik zal mijn medisch dossier wel eens opvragen", stelt hij voor. „Ik ben zelf ook wel benieuwd." Twee weken later heeft hij alles binnen. „Er staat van alles in over mijn knie, slechts éénmaal over een kenacortinjectie, maar zonder hoeveelheden. In de verslagen van een andere dokter wordt hele maal nergens over injecties gesproken, maar ik heb toch redelijk wat cortisonen steroïden gehad. Ik gok vijf spuiten. Trouwens, als ik die verslagen lees, besefik goed wat voor een puinhoop mijn knie was." Verschillende keren maakte De Jong in de afgelopen jaren zijn rentree op de velden. Eerst bij VC Vlissingen, daarna bij FC Dauwendaele. Maar zijn knie 'wil' niet meer voetballen, de rest van zijn lichaam wel. Een paar maanden geleden zette hij een punt achter zijn lange carrière. „Ik heb een zeer complex knietje, dat het nu naar wens doet. Ik vrees wel voor de toekomst. Nu gaat het nog, maar over een x aantal jaren zal het me nog een keer opbreken." Geen enkele keer is De Jong er door de doktoren op gewezen dat een eventuele dopingcontrole na zijn injecties wel 's positief zou kunnen uitpakken. Corticosteroiden staan immers op de lijst met ver boden middelen. „Maar cortico's zijn tevens 'gewo ne' en veel voorgeschreven geneesmiddelen", zegt dopingautoriteit Herman Ram. „Dus het gebruik is toegestaan als er een medische noodzaak is." Bij de meeste geneesmiddelen dienen sporters dis pensatie aan te vragen, maar voor de meest gebruik te middelen is het melden ervan al voldoende. Ram: „Het is bekend dat - zeker in het wielrennen - binnen dat kader erg ruimhartig met de toedie ning werd omgesprongen, ook als er geen of onvol doende sprake was van medische noodzaak. Als wij kunnen bewijzen dat cortico's zijn toegediend zonder medische noodzaak, kan er alsnog een pro cedure gestart worden, maar het is lastig om zoiets achteraf vast te stellen." Lastig. Dat is een veelgebezigd woord als het over doping gaat. Ook in Zeeland, is de afgelopen weken in deze serie verhalen ge bleken. Het gros van de Zeeuwse topspor ters is huiverig gebleken om open en bloot over het onderwerp te spreken. Drie vooraanstaande Zeeuw se (sport)artsen zeggen dat er in Zeeland verboden middelen worden gebruikt, maar ze krijgen er maar moeilijk de vinger achter. „Er blijft veel voor ons verborgen, er wordt niet over gepraat", vertel de de Middelburgse huisarts Peter de Doelder. En in de provincie wordt maar mondjesmaat gecon troleerd. Het aantal topsporters en topevenemen- ten in Zeeland is in vergelijking met andere provin cies gering. De controleurs lopen hier derhalve de deur niet plat. En als ze een keer komen, zoals bij een voetbalwedstrijd in Kloetinge, kunnen de ge controleerde spelers probleemloos de plas van een andere speler inleveren. De vraag rijst daarmee of controles elders ook zo makkelijk te manipuleren zijn. En dat terwijl dopingcontroles een kostbare aangelegenheid zijn. De afgelopen jaren werden er miljoenen euro's in gepompt. Alleen Sportkoepel NOCNSF stelde in de periode 2009-2012 elk jaar al 850.000 euro beschikbaar. Daar kwam nog een be drag van het ministerie van VWS en derden bij, zo valt in het meerjarenplan van de Dopingautoriteit te lezen. De strijd tegen doping zal een eeuwige strijd blij ven. Uitroeien is onmogelijk, zei Peter van Eenoo, de baas van het dopinglaboratorium in Gent, vori ge week. „Maar we moeten het zo veel mogelijk blij ven ontraden." Niet alleen om de sport te zuiveren, maar ook om het lichaam zuiver te houden. „Het begint met een paracetamol", zegt Anton Engels. „Dan komt er een puffer, een ijzerinjectie en wat is de volgende stap? Je komt steeds dichter bij do ping."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 87