SPECTRUM 23 Tegen een nieuw virus dat van mens tot mens besmettelijk is, zijn we machteloos. De normale griepvaccins helpen dan niet ZATERDAG 27 APRIL 2013 De Q-koorts in Nederland leidde tot enige tientallen doden en minstens 4.000 besmettingen. Volgens David Quammen was de uitbraak een gevolg van 'heel veel geiten bij elkaar zetten in een toch al dichtbevolkt land en niet doortastend optreden toen het misging". In 2007 kreeg Nederland te maken met een explosie van Q-koortsgevallen. Het duurde tot eind 2009 voor de ministeries van Volksgezondheid en Landbouw be sloten om alle drachtige dieren op besrtiette bedrij ven te ruimen. 'Te weinig en te laat', is het oordeel van Quammen over de effectiviteit van de maatregelen tot dat moment. Influenza wordt veroorzaakt door drie soorten virus sen. Ze hebben een vergelijkbare structuur met on der meer twee moleculen: hemagglutinine en neura minidase. Er zijn zestien verschillende soorten hemagglutinine (H) en negen soorten neuraminidase (N). De combi natie van de verschillende soorten H en N geeft een influenzavirus zijn naam. H2N2 is een van de basisvirussen die de jaarlijkse 'ge wone' griep vormen. Sinds 1998 waart het vogelvirus H5N1 rond; H7N9 lijkt de opvolger. De Mexicaanse griep van 2009 was H1N1. H7N9 kwam waarschijnlijk al jaren voor bij dieren in China voor het de sprong naar mensen maakte. reikten we de mijlpaal van 7 miljard en we flitsten erlangs alsof het een plaatsnaambord langs de snel weg was', schrijft Quammen. En de mens houdt op gigantische schaal huis in de ecosystemen: ze vernietigt de oerwouden, vist de oceanen leeg en bouwt maar door. Bovendien eet de mens onge veer alles wat beweegt; vanwege traditie, honger of overvloed. In Afrika wordt bushmeat verhandeld op de markt, van krokodil tot chimpansee. In China kijkt niemand op van een slang of kat in de pan. Eten is daar ook een statussymbool: zoals wij onze rijkdom in de Middeleeuwen toonden door gebra den zwaan te serveren, laten rijke Chinezen gemas kerde palmmarters aanrukken om hun gasten te imponeren. Aangezien ook zieke dieren worden ge geten, is 'culinair Russisch roulette' een goede om schrijving voor deze vraatzucht. In ecologische termen kun je de mensheid zien als een 'uitbraakpopulatie': een groep die in extreem korte tijd extreem snel is gegroeid. De ervaring leert dat aan zo'n uitbraak door ziekte een einde komt; soms langzaam, soms heel snel. Een goede kandidaat voor zo'n ziekte is een virus. In zijn boek geeft Quammen een voorbeeld van een uitbraak van vraatzuchtige rupsen, die pas tot stilstand wordt gebracht door een virus dat de rupsen letter lijk doet wegsmelten. Zoiets kan de mensheid ook te wachten staan. Of, in de woorden van Quam men: „We zijn als een kurkdroog bos waar je maar een vonkje nodig hebt om een enorme brand te veroorzaken." Zo'n vonkje had hiv kunnen zijn: het virus is dode lijk maar traag van werking en is niet makkelijk overdraagbaar. Een vonkje had ook afkomstig kun nen zijn van de gemaskerde palmmarter, die in 2004 in China massaal werd afgeslacht omdat werd gedacht dat het dier het extreem besmettelijke en verwoestende sars-virus verspreidde. Uiteindelijk bleek het virus in een vleermuis te huizen. De sars werd bedwongen, maar het virus is ongetwijfeld niet voor altijd verdwenen. Quammen vroeg deskundigen wat de kans is op een pandemie die de potentie heeft tientallen mil joenen mensen te doden. „Het antwoord was una niem", zegt hij. Het gaat gebeuren en het zal een zoönose zijn die bestaat uit een virus dat makkelijk muteert, zich snel vermeerdert en afkomstig is van een dier. Daarom moeten de berucht onvoorspelba re influenza- en coronavirussen (zoals sars) ex treem goed in de gaten worden houden. In Zuidoost-China vallen op dit moment doden door het H7N9-virus. Een aantal van deze slachtof fers was niet in contact geweest met pluimvee. Voor de Wereld Gezondheids Organisatie WHO is dat evenwel geen reden om te denken dat de ge vreesde mens-tot-mensbesmetting heeft plaatsge had. Men vermoedt dat de kip niet het enige 'reser voir' is van het virus; er wordt daarom gezocht naar een andere, nog onbekende, dierlijke besmettings haard. De zoektocht is lastig, omdat gevogelte van H7N9 niet ziek wordt, maar mensen die ermee in aanraking komen wel. „De ontdekking van iedere zoönose lijkt op een de tective-verhaal", zegt Quammen. „Je moet het spoor terugzoeken: wat is de ziektekiem, waar komt het vandaan, waarom slaat het juist nu toe?" Roel Coutinho Terwijl in China de angst voor het H7N9-virus toe neemt, zijn in Saoedi-Arabie besmettingen gemeld met een nieuw coronavirus, afkomstig uit dezelfde familie als het sars-virus uit 2003. „We moeten zeer bezorgd zijn", meent Quammen. „Maar er is nog geen reden voor paniek." Ook RIVM-directeur Cou tinho benadrukt dat paniek niet op zijn plaats is. „We kunnen beter dan vroeger ziekten te herken nen. En er is weinig nieuws onder de zon: veel vi russen zijn ouder dan we denken. Uit onderzoek is gebleken dat de eerste aidsdoden al begin vorige eeuw vielen." Maar toch. Als een keer een nieuw griepvirus opduikt dat van mens tot mens besmet telijk is, staat de wetenschap tamelijk machteloos. Coutinho: „De nu beschikbare griepvaccins zullen dan niet helpen. En het maken van een nieuw vac cin kost zeker een halfjaar. Zo lang kun je geen vi rusremmers slikken." Waakzaamheid lijkt dus geboden, maar overdrijven is funest. David Quammen: „We moeten uitkijken met voorspellingen dat dit de Grote Knal gaat wor den. Want dan gelooft het publiek uiteindelijk niks meer. Ik heb mijn boek niet geschreven om mensen bang te maken, maar om ze te informeren. Een vi rus kan snel reizen, maar informatie gaat dankzij in ternet met de snelheid van het licht. Verkeerde in formatie trouwens ook. Zo denken veel mensen dat je van vaccineren ziek wordt, maar het loont echt om tegen de normale griepvirussen een prik te ha len. En vergeet niet dat wij een stuk intelligenter zijn dan rupsen. Dat maakt een verschil als er een nieuw influenzavirus aankomt. Maar dat is dan ook het meest optimistische dat ik erover te zeggen heb." reageren? spectrum@depersdienst.nl Q-KOORTS CIJFERS EN LETTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 83