Bijna veertig branddoden zetten Rusland op scherp Woordenspel rond chemische wapens moet VS tijd geven effeweg.nl supervoordelige busreizen m BUITENLAND 7 De mooiste busreizen voor de beste prijs! Boek nu: www.effeweg.nl of bel 0529 46 96 67 effeweg nl GRATIS BROCHURE 2013 JA, ik ontvang graag de nieuwe brochure: o Fietsreizen o Stedenreizen o Excursiereizen ZATERDAG 27 APRIL 2013 door onze correspondent Olaf Koens MOSKOU - De brand die in de psy chiatrische inrichting 100 kilome ter ten noorden van Moskou aan 38 mensen het leven kostte, laat pijnlijk zien waar het bij dit soort incidenten in Rusland keer op keer fout gaat. De brandweer was veel te laat en voorzorgsmaatregelen waren er niet. Slechts twee patiënten en één ver pleegster overleefden de ramp in het kleine dorp Ramenski. Wat er middenin de nacht precies gebeur de in het kleine, oude bakstenen gebouw, weet niemand. De hou ten balken, het linnengoed - bin nen afzienbare tijd stond het psy chiatrisch behandelcentrum met de simpele naam '14' in brand. De Russische pers speculeert over allerlei oorzaken, van kortsluiting tot brandstichting. Volgens Dmit ri Gladkich, een drugsverslaafde schizofreniepatiënt, zou een ro kende patiënt de oorzaak kunnen zijn. „Ik ben wakker geworden van een sterke brandlucht, en ben naar de uitgang gegaan. Ik denk dat het vuur is begonnen doordat een van onze patiënten vaak stie kem rookte", verklaarde de 26-jari- ge Gladkich volgens sensatie-web- site LifeNews tegenover de autori teiten. Brandblussers, evacuatie plannen of sprinklerinstallaties, het was allemaal afwezig in de kli niek. Vanwege wegwerkzaamhe den was de brandweer, hemels breed zo'n 30 kilometer verwij derd van de instelling, pas ruim een uur na de eerste melding ter plaatse. De Russische minister Skvortsova van Volksgezondheid kondigde gisteren een grote inspectie aan. Net als twee jaar geleden moeten alle zorginstellingen opnieuw geïnspecteerd worden. Bovendien komen er speciale trainingen in brandveiligheid voor personeel in gesloten zorginstellingen. Over vijf weken moeten de inspecties en de trainingen zijn afgerond. Uit gegevens blijkt dat de inspec tie voor het laatst in januari 2012 een oordeel velde over instelling 14. Er waren kleine problemen zo- Inspectie is omkoopbaar, nooduitgangen worden gebruikt als opslagplaats en nooddeuren zitten op slot Volgens verzekeraars vallen er in Rusland gemiddeld acht keer meer doden door brand dan in West-Europa als brandgevaarlijke lampenkap pen en onduidelijke nooduitgan gen. In augustus van hetzelfde jaar is de inspectie nog eens langs geweest, maar toen waren er geen overtredingen. Experts wijzen er herhaaldelijk op dat brandveiligheid in Rusland grotendeels een mentaliteitspro bleem is. De brandinspectie is om koopbaar, nooduitgangen worden gebruikt als opslagplaatsen en om misbruik te voorkomen zitten nooddeuren meestal op slot. In 2009 kwamen 156 mensen om het leven bij een brand in een nachtclub in de Siberische stad Perm. Er werd illegaal vuurwerk afgestoken, en het management had meerdere jaren de brandweer inspectie omgekocht. Volgens ge gevens van verzekeraars vallen er in Rusland gemiddeld acht keer meer doden door brand dan in West-Europa. President Vladimir Poetin noem de het drama gistermiddag een 'af schuwelijke tragedie'. Hij steunt het idee van een snelle inspectie in het hele land, en liet weten dat de brand in Ramenski 'nog maar een herinnering is dat veiligheid serieus genomen moet worden'. De autoriteiten van de regio Mos kou hebben de familieleden van de slachtoffers een geldsom be loofd van 500.000 roebel, zo'n 12.000 euro, ter compensatie. door Joost Sijtsma WASHINGTON - Het klonk zo krach tig toen de Amerikaanse president Barack Obama zei dat er een rode lijn overschreden zou worden als het Syrische regime chemische wa pens zou inzetten. Of zoals Obama in maart zei: „Zo als ik president Assad duidelijk heb gemaakt, zullen we niet ac cepteren dat chemische wapens gebruikt gaan worden tegen het Syrische volk of dat de wapens in handen komen van terroristen. De wereld houdt het in de gaten: we houden u verantwoordelijk." Dat wordt dus militair ingrijpen als in Syrië chemische wapens worden gebruikt, is de logische conclusie. Maar Obama heeft hele maal geen zin om zich in een wes pennest te steken. Het kwam hem daarom niet goed uit dat de baas van de Israëlische militaire inlichtingendienst dinsdag zei dat er bewijs is dat het Syrische regi me chemische wapens had inge zet. De Amerikaanse minister van Defensie Chuck Hagel zei in een eerste reactie dat de bewering van de Israëlische inlichtingenman nieuw voor hem was en dat pre mier Benjamin Netanyahu er te genover hem niets over had ge zegd. Kortom, hij gelooft het niet zo. Voortschrijdend inzicht bracht Hagel donderdag, terwijl hij op bezoek was in de Verenigde Arabische Emiraten, echter tot de opmerking dat 'de Amerikaanse inlichtingendienst informatie heeft dat in het bijzonder sarin is gebruikt tegen de rebellen in Sy rië'. Hij zei dat het op kleine schaal was gebeurd en sprak relati verend dat 'de informatie die is in gewonnen, geen bewijs betekent'. Amerika komt nu onder druk te staan om in te grijpen. De militaire opties zijn echter be perkt, juist omdat ze ingrijpend zullen zijn. Want om te voorko men dat het Syrische regime grootschalig chemische wapens inzet, moet Amerika de systemen waarmee die worden vervoerd aanvallen. Dat betekent dat vlieg velden, vliegtuigen, artillerie en raketinstallaties doelwit zijn. Obama heeft - heel verstandig - ook gezegd dat er sprake moet zijn van grootschalige inzet van chemische wapens voordat 'de ro de lijn' wordt overschreden. Vandaar Hagels opmerking over de kleine schaal waarop de wa pens nu zijn gebruikt en dat er nog geen hard bewijs is. Het goochelen met woorden is be gonnen. Dat zal nog wel voortduren, want hoe langer het woordenspel duurt, hoe meer Obama tijd heeft om niet in te grijpen. 8 daagse busreis - Vertrek op 5 juli, 2 aug, 20 sept Inclusief: 7 hotelovernachtingen 7x ontbijt 7x diner Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Comfort Class touringcar 10 daagse busreis - Vertrek op 13 mei, 17 juni, 22 juli, 19 aug Inclusief: 9 hotelovernachtingen 9x ontbijt 9x diner Stadsrondrit Rome en Napels o.l.v. gids Bezoek Pompei' o.l.v. gids Stadswan deling Florence o.l.v. gids Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Comfort Class touringcar Vele opstapplaatsen! Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen. Exclusief excursie- en entreegelden en €18,- reserveringskosten per boeking. Supervoordelige busreizen Naam AdresPostcodePlaats Zonder postzegel opsturen naar effeweg.nl, Antwoordnummer 778,7700 VC Nieuwleusen dhr/mevr 4 daagse busreis - Vertrek op 17 mei, 30 aug, 20, 27 sept, 18 okt Inclusief: 3 hotelovernachtingen 3x ontbijtbuffet Stadswandeling Brussel en Brugge o.l.v. gids Begeleiding door uw chauffeur, tevens reis leider Vervoer per Tourist Class touringcar 4 daagse busreis - Vertrek op 17, 31 mei, 7 juni, 19 juli, 9,12 aug, 20 sept, 11,18 okt, 22 nov Inclusief: 3 hotelovernachtingen 3x ontbijtbuf fet 2 dagen entree Disneyland® Paris Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Tourist Class touringcar 5 daagse busreis - Vertrek op 27 mei, 22, 29 juli, 5, 26 aug Inclusief: 4 hotelovernachtingen 4x Engels ontbijtbuffet Overtocht per boot Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Tourist Class touringcar 5 daagse busreis - Vertrek op 20 mei, 8 juli, 12 aug Inclusief: 4 hotelovernachtingen 4x ontbijt buffet 4x diner 1x bierproeverij Dagelijks gebruik van zwembad, whirlpool en wellness- ruimte Gratis gebruik van internetcafé Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Tourist Class touringcar 5 daagse fietsreis - Vertrek op 13 mei, 8, 29 juli, 9 sept Inclusief: 4 hotelovernachtingen 4x ontbijt 4x diner Welkomstdrankje Nederlands spre kende fietsbegeleiding Fietsroutes Gebruik van fietshelm Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Tourist Class touringcar 11 daagse busreis - Vertrek op 10, 24 mei, 16, 30 aug, 20 sept Inclusief: 10 hotelovernachtingen 10x ontbijt 10x diner Bootovertochten Stadsrondrit Oslo o.l.v. gids Boottocht Geirangerfjord Bege leiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Comfort Class touringcar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7