Een deel van deze mannen is getraumati seerd en dat Voelt ze aan. Ze is oprecht in de commu nicatie. Een wijze vrouw 14 TROONSWISSELING Na de bekendmaking van haar aftreden ging koningin Beatrix verder met haar gebruikelijke werkzaamheden, alsof er niets was veranderd. Maar met de finish in zicht, kregen haar laatste ^openbare optredens steeds meer de allure van afscheidstournee. 9 8 april 2013 I Opening Nederland-Ruslandjaar, samen met de Russische president Poetin 11 april 2013 I Viering 300 jaar Vrede van Utrecht in de Domkerk Utrecht 'Doei, >-i door Sandra Donker en beetje ongemakkelijk staat ze op het balkon van het Academiegebouw aan het Domplein in Utrecht. In verlegenheid gebracht en overvallen door de spontane dankbetuiging van het pu bliek. Een paar duizend inwoners zingen de vorstin amicaal toe: 'Bea bedankt, Bea bedankt!' De Utrechtse burgemeester Aleid Wolfsen heeft het haar kort daarvoor ook niet mak kelijk gemaakt. Voor de vuist weg steekt hij in het zicht van de menigte de loftrom pet over de koningin, die zich de afgelopen 33 jaar 'zeer betrokken toonde bij alles wat er in Utrecht en de provincie Utrecht ge beurde'. „Ik ben natuurlijk helemaal buiten het protocol", zegt hij losjes voor de micro foon. „Maar ik dacht: ik ga u daar toch pu bliekelijk zeer, zeer voor bedanken." Een stormachtig applaus volgt. „Ik zat naast haar in de Domkerk, bij de start van 300 jaar Vrede van Utrecht. En ik realiseerde me: dit is haar laatste officiële optreden in de stad. Daar moet ik iets mee", verklapt Wolfsen na afloop, de blos jes nog op de wangen. Of ze het op prijs stelde? Hij grijnst. „Ze zei er niets van. Ik denk van wel." Ongebruikelijk is het zeker. Wie de publie ke optredens van Beatrix volgt, weet dat vrijwel elk gesprekje, iedere handeling, ie dere aankomst en elk vertrek minutieus is voorbereid, doorgenomen, goedgekeurd. De bezoeken lopen als een geoliede machi ne; veilig, gladjes, soepel en voorspelbaar. Voor spontaniteit is weinig ruimte, laat staan voor zo'n toespraak van een eigenwij ze, op eigen houtje opererende burgemees ter. Zo ging het 33 jaar lang, zo gaat het ook de laatste maanden tot haar aftreden; 'abdica tie of niet', straalt de 75-jarige vorstin uit. Na haar tv-optreden van 28 januari zijn er nog dertien openbare bezoeken te gaan; van het Frans Halsmuseum in Haarlem tot de Militaire Academie in Breda en van de Hermitage in Amsterdam met president Poetin tot de plattelandsjongeren in Tol- dijk. Het gebruikelijke werk voor een vor stin. „Het zit niet in haar karakter het nu al rustiger aan te doen", zegt een medewer ker van de Rijksvoorlichtingsdienst diplo matiek. En dat doet ze ook niet. „Mevrouw, hier heb ik jaren op gewacht." Veteraan F. Drijsen is geëmotioneerd door 5 april 2013 I Opening Philips Museum in Eindhoven de komst van Beatrix naar Bronbeek, het tehuis voor oud-militairen in Arnhem. Het is haar eerste publieke bezoek sinds de aan kondiging van haar aftreden. De ooit ge staalde strijders, actief geweest in Neder- lands-Indië, Korea, Libanon of andere oor logsgebieden, zijn nu tot tranen geroerd als de koningin hun verhalen aanhoort over de verschrikkingen van het verleden en de spoken die hen vandaag nog achtervolgen. Hier ligt de kracht van de koningin, zegt minister van Defensie leanine Hennis- Plasschaert, die de vorstin begeleidt op Bronbeek. „Zo persoonlijk en werkelijk geïnteresseerd. Een deel van deze mannen is getraumatiseerd en dat voelt ze perfect aan. Ze is oprecht in haar communicatie. Een wijze vrouw." Het zijn momenten van menselijk contact in streng geregisseerde ontmoetingen. Ie dereen die wat mag zeggen, is gescreend door de veiligheidsdienst en geïnstrueerd over het protocol. Wie mag wat zeggen en hoe lang? Alles ligt vast in het draaiboek. Opgesteld in samenspraak met de hofhou ding; onzichtbaar en ver weg voor de gewo ne sterveling. Geen wonder dat ieder optreden van de ko ningin stress met zich meebrengt. Pas ach teraf, na het vertrek van Beatrix, valt de spanning weg en volgt ontlading. Waar ze ook komt: vooraf is het een opgewonden gedoe. Afzettingen, politie, beveiligers. Di recteuren die driftig heen en weer lopen. Journalisten, fotografen, cameralieden die naar een speciaal persvak worden gediri geerd. En dan, met de komst van Hare Ma jesteit: stilte. Je kunt een speld horen val len. Pas als Beatrix zit, klinkt weer geschuif 27 maart 2013 Academie Bezoek aan de Nederlandse Defensie van stoelen, gekuch en opgelucht gemom pel. De vorstin is binnen, niemand is ge struikeld, het feest kan beginnen. Telkens hetzelfde ritueel. Kilometers moet de koningin in haar werkzame leven heb ben afgelegd in stilte. Iedere stap gevolgd door tientallen, honderden, soms duizen den paren ogen. Tot het einddoel, de stoel, de microfoon, de bloemenkrans is bereikt. Waarom eigenlijk? Respect? Magie? Angst voor een flater? Nergens staat: u moet uw mond houden als de koningin passeert. „Fatsoen", daar houdt oud-militair Pot in Bronbeek het op. Zijn kameraad naast hem doet het 'omdat de rest het ook doet'. De vorstin zelf lijkt er niet aan te hechten. „Wat is het hier stil!", zegt ze tegen haar gastheer, als ze in Den Haag een conferen tie over mensenrechten langs rijen en rijen zwijgzame gasten verlaat. De gastheer knikt slechts. Alleen kinderen hebben lak aan conven ties. Het bezoek aan de Europese School in Bergen, vanwege het 50-jarig bestaan, is een orkaan van geluid vergeleken met veel Éll ct~

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 74