Inhuldigingen in Nederland zijn niet altijd alleen een feest. Het zijn ook roerige gebeurtenissen. TROONSWISSELING 13 ZATERDAG 27 APRIL 2013 Feest én rumoer Koning Willem I 1815-1840 door Hans Goossen Anna Paulowna kon haar geluk na 28 november 1840 niet op. De inhuldiging van haar man Wil lem II tot koning der Nederlanden was beter verlo pen dan 'we in onze stoutste dro men hadden durven hopen', schreef ze aan haar broer Nico- laas, tsaar van Rusland. Het vroor die dagen zo hard, dat ze op het laatste moment haar outfit nog moest aanpassen om de drie uur durende plechtigheid in de onverwarmde Nieuwe Kerk uit te kunnen zitten. Anna Pau- lowna's japon met laag decolleté en blote schouders werd voorzien van een strook hermelijn. Daar door kwamen de diamanten in de japon niet volledig tot hun recht, maar dat was een kleinigheid die de feestvreugde van de kersverse koningin niet kon bederven. De dood van zes burgers was voor Anna Paulowna een incidentje uit dezelfde categorie. De zes - een meisje van 12, twee mannen en drie vrouwen, van wie twee zwanger - kwamen om toen de Amsterdamse Kalverstraat de fees tende mensenmassa niet meer kon bolwerken. Ze werden onder de voet gelopen. Willem II liet via de media nog wel weten het voor val te betreuren, maar Anna Pau lowna maakte er geen woord aan vuil in het verslag aan haar broer. Ook in de kranten van toentertijd waren zes doodgedrukte mensen geen wereldnieuws. Historica Dorine Hermans telde de regels en concludeerde in haar boek Wie ben ik dat ik dit doen mag dat de kranten meer letters wijdden aan de sjerp die Willem II toekende aan zijn generaals, dan aan het drama in de Kalverstraat. Het had niet gek veel gescheeld of Koning Willem II 1840-1849 er waren ook bij de inhuldiging van Willem I in 1814 doden geval len. Geen gewone burgers, maar genodigden. Bij de aankomst van de Britse delegatie in Nederland werd een welkomstsaluut afge schoten, waarvoor echte kogels werden gebruikt. 'Gelukkig gin gen de kogels over onze hoofden in plaats van erdoorheen', schreef een van de Engelse gasten in haar dagboek. Bij de inhuldiging op 6 septem ber 1898 van de toen net 18 jaar ge worden Wilhelmina werd zelfs re kening gehouden met een nog prominenter slachtoffer: de aan staande koningin in eigen per soon. Aan de vooravond van de plechtigheid vielen anonieme dreigbrieven in de brievenbus van het Paleis op de Dam. Er zou den dertig doodskisten klaarstaan voor Wilhelmina en haar gevolg. Het dreigement maakte indruk op het hof en dat was heel begrij pelijk, tekende Sytze Greidanus op in zijn memoires. Greidanus was de lijfarts van ko ningin Emma, die na de dood van haar man Willem III acht jaar lang regentes was voor haar min derjarige dochter. 'Er scheen een bepaalde vorstenmoordepidemie te heersen', luidde de diagnose van de dokter, die daarbij onder meer twee aanslagen van anarchis tische snit op de Italiaanse koning Umberto voor ogen had. Volgens de lezing van Greidanus zou Wilhelmina haar moeder op de inhuldigingsdag hebben ge smeekt haar tegen het protocol in Koningin Wilhelmina 1898-1948 ik de komst der jonge koningin af wachtte, steeds in de vrees een schot of een ontploffing te zullen horen, die mij de dood van mijn kind verkondigde', zou ze zich la ter tegen haar lijfarts hebben la ten ontvallen. Even onvoorstelbaar was Emma's opluchting toen de aanstaande vorstin, veilig en wel in de kerk, met heldere stem de eed aflegde. Een opluchting van geheel andere aard domineerde de Nieuwe Kerk op 12 mei 1849, bij de inhuldiging van de vader van Wilhelmina, Willem III. Opluchting omdat er iemand in te huldigen viel. Na de dood van Willem II in maart van dat jaar was het de vraag of de kroonprins de troon wel ambieer de. Hij kon moeilijk leven met de door zijn vader een jaar eerder on dertekende grondwet, die de macht van de vorst danig beknot te. Uit onvrede had de kroonprins in 1848 de wijk genomen naar En geland. Toen de boot die hem na de dood van zijn vader terug moest brengen fikse vertraging opliep, nam de onzekerheid over de toekomst van de monarchie toe. 'Het waren de langste 42 uur Bron: Dorine Hermans - Wie ben ik dat ik dit doen mag. Zes koninklijke inhul digingen. Uitgeverij Meulenhoff. Koning Willem III 1849-1890 te vergezellen bij het binnen schrijden van de Nieuwe Kerk: 'Moeder, moeder, het volk zegt al tijd dat ge zo'n lieve Moeder voor mij zijt geweest en nu laat ge mij alleen die gang gaan, die mis schien mijn laatste gang kan wor den'. De sterk aan protocol hechtende Emma weigerde ferm, maar stierf vervolgens duizend doden in de kerk, in afwachting van het bin nentreden van haar dochter. 'Nie mand kan weten, noch bevroeden welke angstige minuten ik daar heb beleefd, in dat kwartier, dat Koningin Beatrix 1980-2013 foto's ANP van mijn leven', schreef zijn in Nederland achtergebleven echtge note Sophie in een brief aan een vriendin. Maar de uiteindelijke in huldiging van Willem III verliep verder probleemloos. Dat kon niet worden gezegd van de inhuldigingen van Juliana en Beatrix. In 1948 ging het in Am sterdam, net als in 1840, mis met de mensenmassa. Publiek stond opeengepakt om een glimp op te vangen van de in de Gouden Koets gezeten vorstin. In de buurt van het Rijksmuseum ontstond gedrang toen de achterste rijen n naar voren wilden, terwijl politie en militairen de toeschouwers aan de voorkant juist naar achter drongen. Meer dan 350 mensen vielen flauw of raakten lichtge wond. Die inhuldigingsdag eiste ook een leven, maar dat was het gevolg van een bizar ongeval: op de Westermarkt gleed een lid van de burgerwacht van zijn paard, dat vervolgens boven op hem viel. Wonder boven wonder vielen er geen doden op 30 april 1980, de dag waarop Beatrix haar moeder opvolgde. Die dag haalde de ge schiedenisboeken niet alleen van wege de plechtigheid, maar ook om een voor Nederlandse begrip pen ongekende veldslag die kra kers, relschoppers en politie in de Amsterdamse straten uitvochten. Koningin Juliana 1948-1980 Emma van Waldeck Pyrmont Koningin-moeder Regentes 1890-1898

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 73