12 TROONSWISSELING s Hans Wiegel, minister van Binnenlandse Zaken, had het nog zo gezegd: geen rellen tijdens de inhuldiging van Beatrix! Maar op 30 april 1980 kent Amsterdam de grootste gewelddadigheden sinds de Tweede Wereldoor log. Een kraker en een ME'er over die dag en de lessen die zijn getrokken. ill De ME'er Ben Baan De kraker Jan Müter HHO De de en stad, kraker de ME'er Op 30 april 1980 krijgt ME-chauffeur Ben Baan voor het eerst van zijn le ven een steen tegen 'zijn' ME-bus ge gooid. „Ik kan het doffe geluid van die knal len nog steeds terughalen." Uit het dagboek van de toenmalige ME-chauffeur: 'Ik zit te schreeuwen en te brullen in de wagen. Ben doodsbang voor molotovcocktails die door de kapotte ruiten naar binnen kunnen ko men. Ik dacht op een gegeven moment dat ik wel iemand kon vermoorden'. De Kroningsdag van Baan (toen 20 jaar) be gint om half vier 's nachts. Met een compag nie van tweehonderd man vertrekt hij naar Amsterdam. „Het was hier een open vlakte." Baan wijst vanuit eetcafé Blauwbrug naar het Waterlooplein. „Een bouwput, met veel spul om mee te gooien. Op de radio voelde je de spanning stijgen. Het ging mis op het Wa terlooplein en de Blauwbrug. Toen we daar aankwamen, zag ik een golf van mensen. De mannen sprongen uit de auto, maar binnen een paar seconden lagen de eersten er alweer in, gewond door stenen. Het was oorlog." De ME moet de Blauwbrug en het Waterloo plein opgeven. „Door een stoorzender deden de portofoons het niet. De ene groep wist niet wat de andere groep deed." Ze hergroeperen op het Rokin. „Een wagen reed een verkeerslicht om, andere wagens knalden tegen kraampjes aan. Het was een puinzooi. Uiteindelijk zijn we tot 400 meter van de Dam gereden. Daar hebben we een li nie gemaakt en die moest gehouden worden. Anders waren de krakers de Dam opgegaan. Als we het niet hadden gehouden? Dan was er geschoten, denk ik. Dan moet je je staats hoofd beschermen." Langzaamaan wint de ME terrein, rond één uur 's nachts is de strijd gestreden. „Ik vind dat een potje vechten moeten kunnen. Maar dit ging te ver, ze gooiden koelkasten van ge bouwen af, met de bedoeling ons te raken." Het is een keerpunt voor de ME, vindt Baan, die inmiddels ME-commandant is. „We zijn gaan nadenken over tactiek, over arrestatie eenheden, over betere bescherming." Of het weer fout kan gaan? „De omstandighe den van nu zijn deels dezelfde als toen, maar de sfeer is totaal anders. Ik denk niet dat het tot grote rellen komt, maar je kunt niets uit sluiten. Dertig jaar geleden hadden we nog geen damschreeuwers en zo." Dit keer is hij er weer bij in Amsterdam. Niet als ME'er in de vuurlinie, wel in een coördi nerende rol. „Twee kroningen in één carrière, dat kunnen er niet veel zeggen, denk ik." door Cyril Rosman Op 30 april 1980 gooit Jan Müter, toen 21 jaar, voor het eerst in zijn leven een steen naar de politie. „Maar ik zat al meer dan tien jaar op honkbal, dus hij was wel goed gemikt." Het is een uur of drie 's middags en het Rokin is veranderd in een slagveld: ME-busjes en motoragenten scheu ren over wat een vrijmarkt had moeten zijn. Op 100 meter van de Dam proberen slagor des ME'ers te voorkomen dat de inhuldiging van Beatrix wordt verstoord. Stenen vliegen hen om de oren, gegooid door een verzame ling van krakers, hooligans en boze dagjes mensen. De Kroningsdag van Jan Müter begint een paar uur eerder. „Ik wilde gaan helpen bij het kraken van een pand in de Kinkerstraat. Er moest wel iets gebeuren op die dag, die een feestje van de falende elite zou worden. Maar daarna wilde ik gewoon Koninginnedag vie ren op de Vrijmarkt", vertelt de socioloog in de bibliotheek van IJmuiden, een cappuccino en een koekje erbij. Hij is nu huisman en voorzitter van de SP-afdeling IJmuiden. „Maar de Kinkerstraat was al geblokkeerd. Er stond een linie van ME'ers en al snel vlogen de stenen door de lucht. Die ME'ers hebben het kraakpand niet ontruimd, geen poging gewaagd ook. Ze wilden waarschijnlijk laten zien dat de politie op die dag op straat de baas was. Het was een overreactie." Daarna volgen een grote confrontatie op het Waterlooplein en de beruchte slag om de Blauwbrug. „Er waren charges van ME'ers te paard. Een bijna surrealistisch tafereel." Müter is tot dan toe van de geweldloze actie, de burgerlijke ongehoorzaamheid. Protesten bij kerncentrales en zo. Dat hij die dag ste nen gooit, komt uit boosheid over het optre den van de politie. Spijt? „Nee, het heeft die dag blijkbaar zo moeten zijn. Het is jammer dat de rel de boodschap overschreeuwde. Het was een markeringspunt. Daarna was het moeilijker onze onderwerpen op de agenda te krijgen." Het was een markeringspunt in de tegenstel ling tussen links en rechts, waarin rechts als sterkste uit de bus kwam. Nu is die tegenstel ling minder, maar de problemen van toen (woningmarkt, jeugdwerkloosheid) spelen nu weer. Echt grote demonstraties, zoals in de jaren tachtig, zijn er echter nauwelijks meer: „Voor mobilisatie is marketing in de plaats gekomen. Dat is jammer." Deze kroningsdag? Dan is Jan Müter gewoon in IJmuiden. „Ik zal die dag wel iets met de kinderen gaan doen." Ben Baan (links) en Jan Müter (rechts), foto's Jean-Pierre Jans Grote foto: De beelden van de krakersrellen tijdens de kroning op 30 april 1980 maken deel uit van het collectieve geheugen van Nederland. Het tv-programma Andere tijden zond op 21 april een documentaire uit met historische beelden van de rellen. De documentaire is via www.geschiedenis24.nl terug te zien. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 72