Socioloog: 'Derrick was lid van Waffen-SS' J 6 BUITENLAND FORMATIE ITALIË Links stapt mogelijk met tegenzin in een regering met aartsvijand Silvio Berlusconi. Onrust in Bangladesh na fabrieksramp Boek nu voordelig de mooiste excursievakanties incl. vele extra's Letta beweegt zich in een slangenkuil nu hij een poging doet een regering met Berlusconi te vormen Letta gokt op de jongeren Vraag nu gratis de brochure aani peterlanghout.nl of 0172-468800 DHAKA - Duizenden fabrieksarbei ders zijn gisteren de straat opge gaan in de Bengalese hoofdstad Dhaka om hun woede te uiten over de instorting van een fa brieksgebouw woensdag. Door de ramp kwamen bijna drie honderd mensen om het leven. Tot dusver zijn 62 mensen levend uit het puin gehaald. De demonstranten staken auto's in brand en eisten de arrestatie van de eigenaar van het gebouw waarin kleding werd gemaakt. De eigenaar is echter spoorloos. De demonstratie verliep grim mig. De politie gebruikte traangas en schoot met rubberen kogels om de menigte uiteen te drijven. De arbeiders zijn vooral boos over de slechte en onveilige werkom standigheden in de kledingindus trie. door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - Slaagt de jeugdige en goed moedige Enrico Letta in zijn po ging om voor het eerst in de ge schiedenis een regering te vor men van Italiaans links met aarts vijand Silvio Berlusconi, de man van het ultieme kwaad? Letta heeft de uitstraling van een pad vinder en lijkt te zullen worden verzwolgen in de slangenkuil waarin hij zich moet bewegen, maar als voormalige christen-de mocraat en 'oudere jongere' heeft hij een kansje. De onderhandelingen die van daag naar een climax gaan, zijn voor de buitenwereld een myste rie. Het gaat om een kruising van pokeren en schaken, waarbij kan didaat-ministers 'verbranden', suggesties 'giftig' zijn en de veto's 'gekruist'. Bovenal spelen dieren de hoofdrol: naast de slangen zijn er 'kleine krekels' en - aan beide zijden - duiven en de valken. De hoofdrol is er echter maar voor één: de pad, glibberig en groot. Wie in Italië iets heel erg tegen zijn zin moet doen, 'slikt een pad in'. De discussie ter linkerzijde over de samenwerking met Berlusconi gaat vandaag alleen nog maar over padden: hoeveel en hoe dik? Ze staan voor de personen die Ber lusconi (maar ook links) in-het ka Enrico Letta staat voor de zware taak een regering samen te stellen, foto Alessandro Di Meo/EPA binet-Letta wil zien en de over te nemen programmapunten uit het boek van de mediamagnaat. De eetlust is vooral gering bij de jeugd. „Geen carte blanche, wij zijn er ook nog", zegt de 27-jarige Marco Guerrero van de Democra tische Partij PD op Sicilië. Hij heeft met generatiegenoten partij kantoren bezet. In heel het land gebeurt er onder naam 'Occupy PD' hetzelfde. De jonge sociaal-de mocraten keren zich tegen het par tij kader, dat het spel tijdens en na de verkiezingen, en vooral vorige week toen een nieuw staatshoofd moest worden gekozen, zo misera bel heeft gespeeld. De PD is dood verklaard, maar jongeren en ouderen die zich tot nu toe ver hebben gehouden van de machtsspelletjes in Rome ei sen een 'reset' van de partij en van het land. Kan dat via een sa menwerking met Berlusconi, waartegen iedereen - ook Letta - zich altijd heeft uitgesproken? Moeilijk, eigenlijk volstrekt onmo gelijk, gezien programma's, belan genconflicten en processen. Bijko mend probleem is dat de jonge re bellen, de oude garde ervan ver denken graag met Berlusconi het bed te willen delen. De 101 PD'ers (van de vijfhon derd) die vorige week de eigen kandidaat voor het president schap, Romano Prodi, torpedeer den, zouden dit hebben gedaan om de vrede met Berlusconi te be waren, de eigen stoel te redden en minister te kunnen worden in de 'Grote Coalitie' die nu vorm moet krijgen. De weerzin is enorm en Enrico Letta weet dat. De 46-jarige voor man van de PD is zoals elke Itali aanse (ex)christen-democraat een begenadigd compromissensluiter en heeft alleen een kans als hij de kaart van de 'jeugd' weet te spe len. Letta geldt zowel als een jon ge oudere als een oude jongere. Hij kent het spel in Rome, maar ook de eisen van de basis. Letta zou nu relatief jonge personen en ouderen die voor jongeren accep tabel zijn, willen opnemen in zijn kabinet. Dat geldt vo'or de PDL van Berlusconi, maar ook voor de eigen PD, die overigens al flink wat jongeren heeft moeten toela ten tot het parlement. Hun held is de 38-jarige burge meester van Florence, Matteo Ren- zi, die achter de schermen actief is en bij verkiezingen als enige Sil vio Berlusconi zou kunnen ver slaan. Die was gisteren plots mier zoet en toonde zich optimistisch over de kansen van Letta. De me diamagnaat wil eigenlijk verkie zingen, maar moet voorkomen dat hij de schuld krijgt van het mislukken van de formatie. Iedereen is fan van Letta. Vandaag blijkt met wie hij zijn revolutie denkt te kunnen uitvoeren. Alles hangt af van de namenlijst. Het blijft een kwestie van padden. BERLIJN - Horst Tappert, de Duitse acteur die jarenlang de recher cheur Stephan Derrick speelde, blijkt in de Tweede Wereldoorlog lid te zijn geweest van de Waf fen-SS. Dat heeft de socioloog Jörg Becker ontdekt, meldde de krant Frankfurter Allgemeine Zei- tung gisteren. Tappert, die in de cember 2008 overleed, had altijd gezegd dat hij hospik was ge weest bij de Wehrmacht. Nu blijkt dat hij in maart 1943 met de Waffen-SS-divisie Doods kop heeft meegeholpen bij de her overing van Charkov in Oekraïne. Becker ontdekte dat Tappert op de personeelslijst van de Waf fen-SS stond. Hij was daar grena dier, een bescheiden rang. Tap pert heeft nooit veel losgelaten over zijn verleden in de oorlog. In zijn biografie en in enkele gespek- ken meldde hij zijn werk bij de 12-daagse busreis Scandinavië en de Noordkaap Inclusief Verblijf in hotel Schwaighofen op basis van halfpension Comfortabele overnachting op de heen- en terugreis Muziekavond in het hotel Excursiepakket t.w.v. 50,- o.a. boottocht op de Chiemsee, Salzburg o.l.v. een gids, Königssee, München, Bad Ischl en Hallstatt Reiscode: Vertrek van mei t/m aug, BE39395 Inclusief 3 overnachtingen aan boord Verblijf in middenklasse hotels op basis van halfpension Excursiépakket t.w.v. 75,- o.a. naar Stockholm o.l.v. een gids, Helsinki o.l.v. een gids, Rovaniemi, middernachtzon op de Noordkaap Reiscode: Vertrek 10 juni BE39988 Wehrmacht. Aan het einde van de oorlog zou hij in de gevange- Horst Tappert in 2003. foto AFP nis hebben gezeten. Van de serie Derrick werden tussen 1974 en 1998 281 afleveringen gemaakt die in 102 landen werden uitgezon den, waaronder Nederland. 10-daagse busreis Salzburgerland en Beieren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6