Heet jij Willem of Maxima? Korting rfziküjri ■HÉ TROONSWISSELING 7 Dan krijg je in mei en juni gratis entree. toverland.nl plu 350 Het beste zicht op alle gebeurte nissen tijdens de troonswisseling heb je gewoon thuis, vanuit je ei gen luie stoel. De NOS is met 500 mensen, 30 kilometer kabel, tien tallen geavanceerde microfoons en een ongekend aantal camera's -115 stuks - in Amsterdam om de hele dag van minuut tot minuut in beeld te brengen. 4,- korting '^gkassa juni 2013. Zie www.toveriand.nl/welkomwillem voor de actievoorwaarden. Bij inlevering v op het regulier voor max.5 pier Zie ook: www.i ZATERDAG 27 APRIL 2013 door Monique Brandt Letterlijk elke stap die de ko ninklijke familie op 30 april zet, wordt door een lens ge vangen. De door 'hofleveran cier' NOS gemaakte beelden gaan naar omroepen over de hele aardbol, van Japanse zen ders tot CNN en de BBC. Veel buitenland se stations brengen de plechtigheid live. „We leveren alles in HD-beeldkwaliteit", glimt NOS-producer Mike van Breemen. „Dat zie je eigenlijk alleen bij de Olympi sche Spelen of de Champions League. Voor het eerst in Nederland wordt een dergelijk evenement in HD uitgezonden." Of het de grootste klus in de geschiedenis van de NOS is, daar willen Van Breemen en regisseur Jan de Roode vanaf wezen. Feit is dat er nogal wat verschillende loca ties zijn: het Koninklijk Paleis op 4e Dam, de Nieuwe Kerk, het IJ, het Museumplein, en de tijdelijke NOS-studio midjjjpop de Dam, waar Rob Trip en Astrid Ifiisseboom gasten ontvangen. Ook een met doorkomsten op veel een dergelijk grote organisatie. „Het is een mega-evenement", Roode, die met zijn team de laatste nogal wat koninklijke ervaring neerr opge daan. Van Breemen: „Sinds het eerste prin selijk huwelijk van Prins Maurits en Marilè- ne in 1988 hadden we drie uitvaarten, do pen en niet te vergeten het huwelijk van Maxima en Willem-Alexander in 2002." Die gebeurtenis werd - inclusief'de traan' - met zestig camera's in beeld gebracht. Ko mende dinsdag zijn alleen al in Amster dam 115 camera's opgesteld, over het hele land gerekend zelfs 160. „Ons team is aardig door de wol geverfd", zegt Van Breemen, die zich met De Roode al weken verkneukelt over de technische hoogstandjes die hen op 30 april ter be schikking staan. Neem de spectaculaire cable cam, een camera aan een kabel die met behulp van hoogwerkers over de Dam is gespannen. De Roode: „Daarmee vlieg je als het ware over de Nieuwe Kerk heen." Ook bijzonder: de camera die 's avonds bij de boottocht van het koninklijk paar op het IJ wordt gebruikt. De Roode: „Die ca- NOS-regisseur Jan de Roode verkneukelt zien over de technische hoogstandjes die hem en zijn team op 30 april ter beschikking staan, foto NOS Op de eerste rang thuis voor de buis mera is gestabiliseerd op een speedboot, zodat bewegingen van golven worden opge vangen. Dat zie jé eigenlijk alleen in films." De media-operatie is in drie maanden uit de grond gestampt, vanaf het moment dat koningin Beatrix het nieuws over haar abdi catie bekendmaakte. De inhuldiging toont aan hoezeer de televisietechniek veranderd is sinds de vorige troonswisseling in 1980. Toen Beatrix destijds in de rookwolken van een stad in oorlogsstemming werd in gehuldigd als koningin, moest toenmalig regisseur Martijn Lindenberg het doen met tien camera's. Verslaggeefster Marijn de Ko ning, die de plechtigheid vanuit het Paleis op de Dam en de Nieuwe Kerk versloeg, had géén contact met de studio. Ze had dus ook geen idee welke veldslag zich bui ten de Nieuwe Kerk afspeelde, onder het door krakers gebezigde motto 'Geen wo ning, geen kroning'. Lindenberg, die pal voor het hele gebeuren was teruggeroepen van de Olympische Spelen in het Ameri kaanse Lake Placid, was danig beïnvloed door de Amerikaanse televisie, waar hij een technisch hoogstandje van afkeek. Het gebruik van naamtitels - het onderin beeld benoemen van mensen die in beeld zijn - in een live-uitzending was in Nederland in elk geval nog niet eerder vertoond. De kijkers die dinsdag 30 april voor de buis doorbrengen, zullen dankzij technische in novaties oordelen dat alles er zo 'écht' uit ziet. De Roode: „Onze ambitie is de kijkers het idee te geven dat ze er echt bij zijn, dat ze er bovenop zitten. We geven een zo com pleet mogelijk beeld van alles wat er in de stad gebeurt. Wat de plechtigheid zelf be treft: de camera's zijn overal bij. Achter het Koninklijk Paleis, op de Nieuwezijds Voor burgwal, verrijst een NOS-dorp, waar de beelden uit de hele stad samenkomen." Vooral de registratie in de Nieuwe Kerk ver eist behoorlijk wat trucjes. Zoals camera's, soms zo klein als een honkbal, die verstopt zijn in bloemstukken of kroonluchters. Voor de geluidstechnici ligt de grootste uit daging besloten in het hoorbaar maken van de Kamerleden die de eed afleggen. Ook het in beeld brengen van volksverte genwoordigers is een klus. Twee camera mensen die tijdens voetbalwedstrijden ge wend zijn langdurig de bal te volgen, staan ervoor ingeroosterd. „Hun werk vereist enorme concentratie", weet Van Breemen. Al met al zit de kijker de hele dag op de eer ste rang, verzekert het tweetal. De Roode: „Vergeleken met bijvoorbeeld de BBC, die meer afstand houdt, varen we een eigenzin nige koers. De kijker zit er echt bovenop." 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 67