Vroeger moesten troonopvol gers gewoon wachten tot ze aan de beurt waren. Hij is de best voorbereide koning die ons land ooit heeft gehad 4 TROONSWISSELING De oudste, laatste, rijkste, meest controversiële en vergeten monarchen Koning kent zij n plaats 7 Juli 2012. Prins Willem-Alexander, prinses Maxima en hun kinderen (vlnr) Amalia, Alexia en Ariane. foto Frank van Beek/ANP >- Vervolg van vorige pagina Als een politieke meerder heid een ceremonieel ko ningschap wil, accepteert hij dat. 'Daar ben ik ko ning voor', aldus de prins. Hij gaf daarmee het enig juiste staatsrechtelijke antwoord. Toch uit te PvdA'er Job Cohen, die het paar in 2002 trouwde, onlangs openlijk zijn twijfels over de politieke behendigheid van de aan staande koning. 'Willem-Alexander heeft een paar dingen gedaan waarvan ik dacht: die politieke antenne staat niet ver uit', zei Cohen tegen de Volkskrant. Hij noemde als voorbeeld het tumult over de aankoop van de villa in Mozambique. Willem-Alexander erkent inmiddels dat hij een 'inschattingsfout' heeft gemaakt door vast te houden aan dit project. Hij zegt te willen leren van zijn fouten. Paul Schnabel, voormalig directeur van het So ciaal en Cultureel Planbureau, is niet be zorgd dat de prins als koning vaker zijn neus zal stoten. „Willem-Alexander heeft een sterk karakter. Hij zal heus nog wei eens uit zijn slof schieten, maar de ruimte daarvoor is gewoon kleiner." Daar komt bij dat Willem-Alexander de af gelopen jaren heeft bijgeleerd. Met name zijn inzet voor het watermanagement is een belangrijke leerschool geweest. Toen de prins in 1997 aangaf zich met dit thema bezig te willen houden, leverde dat scham pere reacties op. Maar de keuze heeft bui tengewoon goed uitgepakt, denkt royalty journalist Hans Jacobs. In het bijzonder door zijn werkzaamheden voor de water commissie van de Verenigde Naties, die hij zeven jaar leidde. „De functie oogde als een niet zo tijdrovende bijbaan, maar bleek uiteindelijk vergelijkbaar met het werk van een CEO van een multinational." Jacobs herinnert zich de Sanitatietop in het Egyptische Sharm-el-Sheikh in 2008, waar de 'waterprins' de Afrikaanse Unie toe sprak. Zijn belangrijkste doel was ervoor te zorgen dat mensen in de hele wereld nor maal naar de wc konden gaan. Met name in Afrika is dat een groot probleem. „Hij moest daar diplomaatje spelen: vergaderen, strategie bepalen, met verwerpelijke dicta tors als de Zimbabwaanse president Muga be spreken en toch iets voor elkaar krijgen. Hij moest er geduld tonen; toch niet de sterkste eigenschap van de Oranjes. En dat alles in andere talen, met respect voor ande re culturen. Daar grepen alle facetten van het koningschap even in elkaar. Er bestaat niet zoiets als een opleiding voor aanstaan de koningen. Vroeger moesten troonopvol gers gewoon wachten tot ze aan de beurt waren. Willem-Alexander is de best voor bereide koning die ons land ooit heeft ge had." Willem-Alexander toonde zich de afgelo pen jaren betrokken bij het Nederlandse bedrijfsleven. „Voor de watersector is hij een gedroomd boegbeeld", stelt Henk Jan Overbeek, lid van de adviescommissie wa ter die de prins tot twee weken terug leid de. „Zijn positie geeft hem van nature ge wicht. Voor de BV Nederland was hij een geweldige kans. Het netwerk van de prins is ontzettend groot. Voor hem gaan veel deuren open die anders gesloten blijven." Overbeek noemt de prins 'een perfect voor zitter met kennis van zaken, die in staat is goede verbanden te leggen en iedereen uit daagt het achterste van zijn tong te laten zien'. Schnabel heeft eenzelfde ervaring. „Hij weet het woord te nemen en spreekt vrij, zonder papier. Hij is een leider." Bij de eerstkomende buitenlandse bezoeken kan de nieuwe koning zich minder opwerpen als ambassadeur van het Nederlandse be drijfsleven, denkt Schnabel. „Als prins kon hij nog zijn eigen programma volgen, maar als staatshoofd ben je toch vooral bezig met het staatshoofd van dat andere land. Zijn rol zal ceremoniëler zijn." Jacobs constateert dat de staatsbezoeken de afgelopen jaren steeds meer een 'econo misch vehikel' zijn geworden. De meer waarde van de monarchie zit er vooral in dat de staatsvorm in het buitenland de uit zondering is. Jacobs: „Nederland valt met een koning domweg meer op dan andere landen met een president. Daar zijn de Oranjes zich goed van bewust." Japan is de oudste monarchie ter we reld. Al in 660 v.Chr. was daar 'keizer Jimmu', een mythisch figuur. Voor kei zer Kimmei (539-571) zijn wel histori sche bewijzen gevonden. De keizer had een religieuze functie. Pas in 1867 nam keizer Meiji de macht over van de krijgsadel. Keizer Akihito (1989) is de enige nog regerende keizer ter wereld. Koning Mswati III van Swaziland is de laatste absolute monarch in Afrika. Volgens oude stammentradities mag hij zoveel vrouwen trouwen als hij kan onderhouden. Met een geschat vermo gen van 200 miljoen dollar zijn dat er heel wat. Op dit moment mogen der tien vrouwen zich zijn echtgenote noe men. Zij schonken hem 24 kinderen. De Thaise koning Bhumibol (85) is met een geschat vermogen van 30 mil jard dollar de rijkste monarch ter we reld. Investeringen in Thaise bedrijven legden hem geen windeieren, evenmin als duizenden hectare land in Bangkok en daarbuiten. Bhumibol is nu ook de langst heersende koning. Hij volgde in 1946 zijn broer op. Een van de meeste controversiële mo narchieën ter wereld is dicht bij huis te vinden: Spanje. Het koningshuis daar kwam in opspraak omdat de schoon zoon van koning Juan Carlos, Ihaki Ur- dangarin, verdachte is in een fraude zaak met publiek geld. De koning zelf werd betrapt tijdens een olifanten- jacht, terwijl het land in crisis is. EAAAE af 150 In Engeland leeft de 'vergeten' koning Constantijn II van Griekenland in bal lingschap. Nog maar drie jaar op de troon werd hij in 1967 afgezet door een militaire coup. Zijn tegencoup mis lukte en hij vluchtte. Ook na het demo cratisch herstel (1974) kon Constantijn niet terug naar zijn geboorteland. In middels kan hij weer vrijelijk reizen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 64