Willem- Alexander heeft een gouden greep gedaan met zijn vrouw. Zij is heel belangrijk voor het draagvlak van zijn koningschap 2 TROONSWISSELING NEE met drie heel dikke strepen eronder. Koningin Beatrix' schriftelijke reactie op het voorstel van de Rijks voorlichtingsdienst om een artikel over de koningsmantel in het blad Vorsten te laten publiceren, liet aan duidelijk heid niets te wensen over. Het was 1980, sindsdien is er weinig veranderd. Om de inhuldigingsmantel hangt een waas van mysterie. 'De koning draagt een rokkostuum (white tieen de inhul digingsmantel. Zijn echtgenote draagt lang', liet de RVD in een perscommuni qué weten en daar moeten we het mee doen. Als volwassen man van 46 mag Willem-Alexander zich eindelijk wijden aan de taak waar hij zich een half mensenleven op heeft voorbereid. Nederland krijgt een moderne koning, die zijn sociale gezicht laat zien en het prima vindt het boegbeeld van de BV Nederland te zijn. Tijd voor een nadere kennismaking. Omdat Willem-Alexander forser van postuur is dan zijn moeder, wordt de mantel vermaakt. Wie de gelukkige is die de opdracht heeft gekregen? Bij het Nederlands Bont Instituut in Am sterdam branden ze van nieuwsgierig heid. „Wij hadden het buitengewoon graag willen doen, maar zijn het niet geworden", zegt Ron Haarman. Het vermaken hoeft met de nieuwste tech nieken geen probleem te zijn. „Je kan het bont oprekken of andere bontsoor ten verwerken zonder dat je het ziet." Dieuwke Grijpma schrijft in haar boek Kleren voor de elite dat de koningsman tel niet dezelfde is als die koningin Wil- helmina, Willem I, II en III droegen. Even een sterk verhaal, dat vooral op mondelinge overlevering berust. Edwin Dolder, de Zwitserse couturier van ko ningin Juliana, zou op eigen initiatief het oude, verschoten fluweel hebben vervangen. Deze nieuwe mantel be landde na de ceremonie in 1948 in een ijzeren kist, om er pas een half jaar vóór de inhuldiging van Beatrix uit te komen: het fluweel verfomfaaid, het hermelijnen bont vol rode vlekken. Ron Haarman van het NBI heeft moei te te geloven dat de mantel al die tijd in een kist op de zolder van Huis ten Bosch lag. „In een donkere ruimte met een hoge vochtigheidsgraad is een her melijnen mantel goed te bewaren." COLOFON Coördinatie: Tanja Kits Eindredactie: Bauke Boersma en Jan van Mullem Vormgeving: Henk te Boekhorst en Ruud Willems Illustratie cover: Mark Reijntjens Verslaggeving: Monique Brandt, Ro bert Dólle, Lilian Dominicus, Sandra Donker, Hans Goossen, Laurens Kok, Freke Remmers, Cyril Rosman, Peter Winterman Reageren? features@depersdienst.nl ^llemaal wennen Zijne Majesteit] door Laurens Kok De toespraak bij de inhul diging zal koning Wil lem-Alexander nog wel van papier lezen. Het plechtige moment leent zich nu eenmaal slecht voor frivoliteiten; de ogen van de hele wereld zijn dinsdag op hem gericht. Maar straks op Prinsjesdag zal hij zijn eerste troonrede zomaar kunnen voordragen van een iPad. Gewoon, om te markeren dat er een nieuwe generatie op de troon zit. Natuurlijk gaat koning Willem-Alexander het anders doen dan zijn moeder, stellen volgers en kenners van het Koninklijk Huis. Alleen al vanwege het leeftijdsver schil. Hij is van 1967, zij komt uit 1938. Wil lem-Alexander mailt, heeft een mobiele te lefoon en hield al eens een weblog bij over zijn bezoek aan Antarctica. Koningin Bea trix biechtte vijfjaar geleden tijdens een staatsbezoek aan Estland op niet eens een computer te gebruiken. Toch is het onwaarschijnlijk dat er met de nieuwe koning een vorst opstaat die zich al twitterend en facebookend verstaat met zijn onderdanen. Als troonopvolger had de Prins van Oranje al weinig ruimte, maar als staatshoofd zal dat nog minder zijn. „Het kader wordt sterk voor hem bepaald", stelt Paul Schnabel, onlangs afgezwaaid als directeur van het Sociaal en Cultureel Plan bureau. Belangrijke raadgevers voor de prins en zijn vrouw zijn persoonlijk advi seur Pien Zaaijer en zijn belangrijkste ver trouweling Jaap Leeuwenburg, die de prins klaarstoomde en hem overal vergezelde. Schnabel: „Wat hij kan zeggen, welke uit nodigingen hij aanvaardt: met al die vraag stukken zal hij als koning nog selectiever moeten omgaan. Hij kan geen risico's ne- men..Hij moet dertig jaar mee." Wie wil weten wat de aanstaande koning echt denkt en vindt, had de afgelopen tien jaar een uitnodiging moeten zien te be machtigen voor een etentje op Villa Eiken horst Daar nodigden Willem-Alexander en Maxima regelmatig zes tot acht mensen uit om mee te dineren en te converseren. Schnabel was vaker te gast en droeg ook mogelijke gesprekspartners voor het paar aan, het liefst van het type 'dwarse den kers'. „Doel van zo'n avond is niet zozeer informatie inwinnen, maar de discussie aangaan. Bijvoorbeeld over de vraag hoe de monarchie in de Nederlandse samenleving staat of over etnische vraagstukken." In de beslotenheid van zo'n informeel di ner kon het prinselijk paar zich vrijelijk ui ten, met de stilzwijgende afspraak dat gas ten naar buiten toe hun mond zouden hou den over de inhoud. Schnabel klapt dan ook niet uit de school. Wel wil hij iets kwijt over de sfeer. „Zo'n avond verloopt heel informeel. Er wordt veel gelachen." Laat het maar aan Maxima over mensen op hun gemak te stellen, stelt Paul Schnabel. „Willem-Alexander heeft een gouden greep met zijn vrouw gedaan. Zij is heel be langrijk voor het draagvlak van zijn koning schap. De monarchie staat, anders dan in 1980, niet ter discussie. Amsterdam maakt zich op voor een feest. Ik verwacht dat het koninklijk paar als tandem zal blijven op treden. Al krijgt de koning er als staats hoofd natuurlijk formele taken bij, waar Maxima niets mee te maken heeft." In het recente televisie-interview met het aanstaande koningspaar wuifde Willem- Alexander de suggestie van een duobaan re soluut weg. 'Absoluut niet', zei hij toen. 'Er is maar één koning van Nederland'. Als staatshoofd heeft hij staatsrechtelijke verplichtingen die Maxima niet heeft. Maar hij laat zich wel door haar 'ondersteunen'. Nederland zal na een regentes en drie ko ninginnen op rij moeten wennen aan een mannelijk staatshoofd. En andersom zal Willem-Alexander het koningschap op nieuw moeten uitvinden. Schnabel durft de stelling aan dat de rol van een vorst vandaag de dag meer bij vrou wen past: „Aansporen, aandacht geven, troosten. Dat hebben vrouwen beter ge leerd." Voor de traditionele, militaire invul ling van het ambt, zoals mannen die in vroeger tijden plachten te vervullen, is wet telijk geen plaats meer. Willem-Alexander legde zelf op tv nog maar eens uit hoe het zit: een actief dienen de militair kan geen lid zijn van de rege ring. Daarom bergt hij maandag na ruim 27 jaar actieve dienst zijn militaire uniform op en verschijnt hij de dag erop in burger, in zijn geval in rokkostuum en hermelij nen mantel (zie kader), in de Nieuwe Kerk. Willem-Alexander is zich ervan bewust dat een moderne koning vooral ook zijn sociale gezicht moet tonen. Dat is ook een reden voor het feit dat het prinselijk paar bewust heeft gekozen zich actiefin te zet ten voor het Oranjefonds, aldus royaltyver slaggever Hans Jacobs, die de prins al jaren volgt voor de persbureaus GPD (inmiddels opgeheven) en ANP. „Ze willen meer zijn dan 'beschermpaar' alleen. De doelstelling van het fonds - samenbinden, mensen bij elkaar brengen - past heel goed bij de wij ze waarop ze samen het koningschap in willen vullen." Het parlement perkte de politieke rol van de koning in door hem zijn rol in het for matieproces te ontnemen. Het is de vraag of het staatshoofd voortaan consequent wordt overgeslagen. Wil er voor Willem- Alexander meer dan een ceremoniële rol in het verschiet liggen, dan zal hij in ieder ge val moeten voorkomen dat hij onderwerp wordt van politiek debat. Het televisie-in terview toonde aan dat hij weet hoe de ver houdingen liggen. Lees verder op volgende pagina

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 62