r Reynaert lokt docenten naar Hulst WERKEN 5 en waar kan ik me all risk tegen premieverhogingen verzekeren? Dochter Janneke die de boodschappen doet met de pinpas van haar bejaarde moeder. Neef Peter die opeens veel over de vloer komt bij zijn dementerende tante. Lief? Niet altijd. Veel ouderen worden gewoon uitgebuit. Breng het, lang voordat je hulpbehoevend wordt, ter sprake binnen je familie t ZATERDAG 27 APRIL 2013 GELDKWESTIES Iln het artikel Verkopers wonin gen lopen niet warm voor ruilen' ging het over het ruilen van koopwo ningen. Kan ik als huurder ook van wo ning ruilen? Ja, dat kan. Echter alleen als alle be trokkenen ermee instemmen. Dat be tekent dat u zowel toestemming moet hebben van uw verhuurder als van de verhuurder van degene met wie u wilt ruilen. Wil een van beide verhuurders niet meewerken, dan kunt u alsnog proberen de wo- ningruil af te dwingen bij de kanton rechter. Die gaat dan bekijken of de verhuurder een gegronde reden heeft om de ruil te weigeren. Zo toetst hij of de huurders belang heb ben bij de woningruil en of beide huurders hun financiële verplichtin gen kunnen nakomen. 2 Mijn makelaar heeft mij geadvi seerd mee te doen met een hui zentreintje. Wat is het verschil tussen woningruil en een huizentreintje? Een huizentreintje is een reeks ver huizingen achter elkaar waarbij elke bewoner verkast naar de volgende woning in het treintje. Het begin van het treintje is vaak een starter die geen huis achterlaat, aan het einde zit een huishouden dat geen woning koopt. In een goed lopende huizen markt ontstaan dit soort treintjes au tomatisch. Nu de markt in het slop zit, proberen makelaars, belangenver enigingen of een website zo'n trein tje te regisseren. Door de verkopen achter elkaar in te plannen, wordt voorkomen dat de woningeigenaren dubbele lasten betalen. In het geval van een woningtrein zijn verkopers soms bereid verder te dalen met hun prijs. Het is minder vervelend in prijs te zakken, als je weet dat je bij de aankoop van een andere woning ook minder hoeft neer te tellen. 3 Ik ben geïnteresseerd in wo ningruil. Kan ik op Funda.nl zien welke woningeigenaren meedoen aan woningruil? Nee, dat is niet op die website te zien. Consumenten moeten bij hun makelaar aangeven dat ze geïnteres seerd zijn in ruil. Op basis van hun zoekprofielen genereert Funda ver volgens woningruilsuggesties. De ver koopmakelaars beoordelen de match en leggen deze voor aan hun klanten. Als beide partijen geïnteres seerd zijn, brengen de makelaars hen in contact met elkaar. Verdedig je geld en goed door Jolenta Weijers illustratie Job van Celder e werkster die geld achterover- drukt uit de huis houdportemon nee van haar be jaarde werkgever. Een man die zijn niet meer zo heldere buur er met zachte dwang toe brengt hem in z'n testament op te nemen. Dit zijn niet zomaar verhalen. Het gebeurt echt. Ongeveer 30.000 keer per jaar, volgens het Steunpunt Huiselijk Geweld. Vier van de vijf slachtoffers zijn vrou wen. En het gaat ver. Stelen, stie kem spullen verkopen, iets aan schaffen op naam van de oudere, rekeningen leegplunderen: be denk het en het gebeurt. Bij het Steunpunt Huiselijk Ge weld - daar valt financiële uitbui ting van ouderen officieel onder - weten ze dat de meeste ouderen er niet over praten als ze worden uitgebuit. Sommige mensen heb ben het simpelweg niet in de ga ten. Maar ook als dat wel zo is, houden veel ouderen liever hun mond. Bij de Anbo, de grootste belangen organisatie voor senioren, herken nen ze dat wel. Frank van der Aa: „Het is vaak schaamte. Ie gaat het niet aan de grote klok hangen als je kleinkind of je neef of nicht op eens fratsen gaat uithalen met jouw bezittingen." Volgens het Steunpunt Huiselijk Geweld is er nog een belangrijke reden om er het zwijgen toe te doen: angst. Je zult maar worden bestolen door je mantelzorger, er iets van zeggen, de hulp kwijtra ken en naar een verpleeghuis moeten. Of je stelt de kwestie aan de kaak en binnen een vloek en een zucht breekt er een flinke fa milieruzie uit. Van der Aa: „Daarom is het be langrijk om op tijd afspraken te maken. Je kunt een levenstesta ment laten opmaken, maar het ook onderling regelen. Maar doe het goed en doe het op tijd. Als je straks afhankelijk bent van ande ren, dan ben je te laat." Onlangs lieten de notarissen in Nederland weten dat ze voortaan extra alert zijn op financiële uit buiting van ouderen. Ook zij zijn namelijk geschrokken van de cij fers. Daarom is voortaan de regel: Frank van der Aa als een bejaarde plotseling zijn tes tament wil aanpassen en de nota ris ruikt onraad, dan trekt hij aan de bel. Intussen vinden de notarissen dat voorkomen beter is dan genezen. Ze raden mensen daarom aan om een levenstestament op te maken. Daarin regel je zaken die je zelf niet meer kunt doen, terwijl je nog wel in leven bent. Als je een beroerte krijgt of op een andere manier hulpbehoevend raakt.Je kunt erin vastleggen wat je vindt dat er dan moet gebeuren met je geld, je huis of je bedrijf. En ook wie het beheer over je financiën mag gaan voeren. En wie daar dan weer toezicht op houdt. Het is zelfs mogelijk om in het le venstestament op te nemen of je thuis wilt worden verpleegd of naar een verpleeghuis wilt. En als dat laatste gebeurt, wat er dan met de kat of de kanarie moet ge beuren. Wie er met de artsen mag overleggen over jouw wen sen, bijvoorbeeld als je in coma raakt en uiteraard wat die wensen dan zijn. Wil je, als het erop aan komt, gereanimeerd worden? Wil je euthanasie of juist pertinent niet? In het artsenblad Medisch Con tact wordt erop gewezen dat art sen altijd hun eigen verantwoor delijkheid houden. Maar een le venstestament verschaft de arts wel goed inzicht in de wensen van een patiënt. 'Een arts zal het afwijken hiervan wel moeten mo tiveren, bijvoorbeeld door erop te wijzen dat uitvoering van de wil van de patiënt medisch zinloos is of de arts dwingt te handelen in strijd met de voor artsen gelden de normen', aldus Medisch Con tact. Dat is allemaal mooi, maar zo'n le venstestament, dat kost een paar centen. Het is een notariële akte. Een paar honderd euro ben je al gauw kwijt. Als je dat geld niet hebt, of het er niet voor over hebt, wat dan? „Ook dan kun je van alles doen om problemen te voorkomen", stelt woordvoerder Frank van der Aa van ouderenbond Anbo. „Pro beer het op tijd ter sprake te brengen binnen de familie. Dus lang voordat je hulpbehoevend wordt. Stel de vraag of iemand van de familie over je schouder wil meekijken. Of, als het erger wordt, de administratie wil over nemen. En regel meteen dat een ander familielid - of in elk geval iemand die je vertrouwt - daar dan toezicht op houdt." Hel ReynaertcoKege is een school op katholieke grondslag voor Gymnasium. Atheneum. Havo en Vmbo met gngeveer 1500 leerlingen en 170 personeelsleden. Het Reynaertcolege is Melnschaig georganiseerd, waarin de leering als indmdu lot zijn recht komt op de twee locaties die op ongeveer 500 meter van elkaar bggen. Het doel van ons onderwijs is. naast het bieden van een hoge onderwijskwaliteit. onze leerlingen goed voor te bereiden op het vervolgonderwijs en een volwaardig functioneren in de maatschappq. Dit willen we o.a bereiken door te binden, te delen en te inspireren. Hulst is de meest Vlaamse stad van Nederland in de groene long van Zeeuws Vlaanderen. De historische en bruisende vestingstad biedt een riante en Reynaert^college In verband met het vertrek van de huidige docent zijn wij op zoek naar een docent economie en/of m&o (1e graad) voor minimaal 0,7 wtf per 1 augustus 2013. Wij nodigen zowel eerste- als tweedegraads docenten uit om te sollicrteren. Studerenden voor één van de genoemde vakken worden ook verzocht te reageren. Solliciteren naar een deel van een functie.of naar een combinatie van vakken, behoort tot de mogelijkheden. De gesprekken zullen in week 20 worden gevoerd. Telefonische inlichtingen kunt u inwinnen bij sectordirecteur dhr. P. Winters, telefoon 0114-381818. Zie tevens onze website: www.reynaert.nl. U kunt uw sollicitatiebrief met CV tot uiterlijk 12 mei a.s. richten aan mevrouw D. Ederer, stafmedewerker P&O, postbus 32.4560 AA HJst of Elke week belichten we hier een personeelsadvertentie die elders in deze krant staat. Vandaag spreken we met Dagmar Ederer van het Reynaertcollege in Hulst. De advertentie staat op pagina 8 van deze bijlage. door Carla van de Merbel Het Reynaertcollege in Hulst is op zoek naar een docent econo mie en/of management orga nisatie. De huidige docent gaat voor drie jaar naar Aruba, zegt Dagmar Ede rer van het Reynaertcollege. „Hij doet dat via het gesubsidieerde programma van de Nederlandse overheid om het on derwijs op Aruba op peil te brengen." Het vertrek van de docent werd twee weken geleden pas bekend. Dus moest Ederer plots op zoek naar een opvolger. „Normaal plaatsen we in februari perso neelsadvertenties. Dit jaar hadden we er geen. De krimp is ingeslagen. We heb ben komend jaar zestig tot tachtig leer lingen minder." De eisen aan de gevraagde docent zijn ruim gesteld. Zowel eerste- als tweede graads docenten kunnen solliciteren, als ook studenten in de genoemde vakken. Ook kan gesolliciteerd worden naar een deel van de functie of juist naar combi naties van de vakken. Deze ruime bena dering is nodig omdat het volgens Ede rer moeilijk is mensen naar Hulst te trekken. „Zeeuws-Vlaanderen is voor ve len toch een onbekend gebied." De Wes- terschelde blijkt vaak een hindernis te zijn. Wellicht dat de wervende tekst in de advertentie mensen over de streep trekt: 'Hulst is de meest Vlaamse stad van Nederland in de groene long van Zeeuws-Vlaanderen. De historische en bruisende vestingstad biedt een riante en aantrekkelijke woonomgeving in de nabijheid van de cultuursteden Antwer pen, Brugge en Gent.' De nieuwe docent komt voor de klas te staan op de afdelingen havo, atheneum en gymnasium. Als een eerstegraadsdo cent wordt gevonden, gaat deze lesge ven aan de bovenbouw. Wordt het een tweedegraads dan gaat deze naar de on derbouw en verschuift een huidige do cent naar de bovenbouw. De aanstelling is per 1 augustus, het be gin van het nieuwe schooljaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 53