PZC Verdedig je geld en je goed 4 5 UITBUITING OUDEREN De gevolgen van de crisis worden steeds duidelijker. Veel mensen zien hun financiële buffer slinken. Schrijnende gevallen van armoede en schuldsanering steken de kop op. Die ellende kun je maar het best voorkomen. Financieel expert Annemarie van Gaal laat in haar boeken Financiële workout en Slim verzekerd zien hoe je dat moet aanpakken. ANNEMARIE ADVISEERT Geld&werk Financieel fit met Annemarie van Gaal door Nadine van Gemert Je baan kwijt, failliet of een scheiding. Dat betekent nogal eens het begin van een periode van financiële ellende. Bij de pakken neer zitten heeft geen zin. Hoeft ook niet. Er zijn ge noeg manieren om finan ciële rampen te voorkomen en zo absolute armoede of schuldsane ring te voorkomen. Wie hier alles van weet is Anne marie van Gaal: succesvol zaken vrouw, financieel expert en be kend van haar adviezen tijdens tv-programma's als Ten einde raad en Een dubbeltje op zijn kant. On langs schreef ze twee nieuwe boe ken: Slim verzekerd en Financiële workout. Hierin legt ze in simpele taal uit waar verschillende verze keringen voor dienen en hoe je makkelijk inzicht krijgt in je ei gen financiële situatie. „Verzekeringen zijn complex, ter wijl toch iedereen er mee te ma ken heeft", zegt Van Gaal. Bespa ren op verzekeringen is eigenlijk simpel. Maar omdat de meeste mensen niet begrijpen waar ze voor verzekerd zijn en hoe ze ver zekeringen moeten vergelijken, kijken ze er niet naar om. Van Gaal legt in Slim verzekerd per ver zekering uit wat hiermee wel en niet gedekt is en wat de noodzaak van de verzekering is. „Ik ben ervan overtuigd dat verze keraars de intentie hebben hun polisvoorwaarden duidelijk en helder uit te leggen aan hun klan ten, maar dat zij zich in hun com municatie te veel laten leiden door juristen. Zij voegen onbegrij pelijke tussenzinnen en uitsluitin gen toe zodat de tekst onbegrijpe lijk wordt." Nederlanders zijn eerder overver- zekerd dan onderverzekerd. „Ik ad viseer mensen altijd te kijken naar hoe vaak een bepaalde scha de kan voorkomen en hoe groot in dat geval de schade is. Het is ze ker verstandig je te verzekeren te gen een geval dat zeer zelden voorkomt, maar waarvan de finan ciële gevolgen enorm kunnen zijn. Aan de andere kant kun je besparen op verzekeringen die je indekken tegen schade die je wel licht makkelijk zelf kunt betalen met spaargeld. Denk hierbij aan een huisdieren- of mobieltjesver zekering. Al is dit natuurlijk hele maal afhankelijk van je eigen si tuatie en hoeveel spaargeld je hebt. Mensen met veel spaargeld, hebben doorgaans minder verze keringen nodig." Van Gaal geeft iedereen het vol gende advies mee: „Kijk ook kri tisch naar de waarde van de spul len die je wilt verzekeren. In Ne derland heeft bijna iedereen een inboedelverzekering. Soms kom ik bij mensen thuis en zie dat de waarde van de inboedel erg laag is, terwijl de kans dat heel hun in boedel verbrandt vrij klein is. Als deze mensen elke euro bij elkaar moeten schrapen, dan zou ik hen in dat geval adviseren de inboedel verzekering op te zeggen." Nog een rendabele tip: „Vergelijk regelmatig, ongeveer eens per jaar, je verzekeringen op internet. Voor vrijwel alles is een goedko per alternatief voorhanden. Over stappen is veel gemakkelijker dan veel mensen denken. Door de in gewikkelde polisvoorwaarden dur ven mensen dat vaak niet te doen. Eigenlijk zouden die zo eenvou dig moeten zijn, dat mensen in een oogopslag kunnen zien waar ze wél, maar vooral ook waar ze niet voor verzekerd zijn." In Financiële workout beschrijft Van Gaal hoe je op simpele wijze weer overzicht krijgt over je finan ciën. Zo lukt het veel mensen niet hun uitgavenpatroon aan te pas sen als er onverhoopt minder geld binnenkomt. Hierdoor vliegt het spaargeld eruit en ontstaan schulden. Veel mensen met finan ciële problemen zijn slordig van aard. Met enkele simpele oefenin gen maakt Van Gaal de lezer be wust van zijn gedrag. Bovendien reikt ze tips aan om de uitgaven te verminderen, meer inkomsten te genereren en weer financieel fit te worden. Belangrijkste advies van Financiële workout is dat de lezer in actie moet komen. Blijf niet in je luie stoel zitten. Aan de slag. Blijf niet laks achteroverleunen, want dan gebeurt er niets. ©reageren? geld@depersdienst.nl Niet omkijken naar het verleden. Alleen de toekomst kun je nog veranderen. Werk aan je slechte gewoontes. Denk aan gewoontes die geld kos ten, maar ook aan je eigen slordig heid. Wijs niet naar anderen. Probeer samen met je partner naar een op lossing te zoeken in plaats van el kaar verwijten te maken. Heb geen zelfmedelijden Kijk goed naar je eigen rol in de si tuatie. Neem je lot in eigen handen en kom in actie. Positief denken. Met negatieve gedachten kom je niet ver. I Annemarie van Gaal: „Mensen met veel spaargeld, hebben minder verzekerin gen nodig." foto Joost Govers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 49