ZEELAND 33 Dinsdag Woensdag Donderdag ZATERDAG 27 APRIL 2013 Weer vroeg mijn bed uit om vandaag met delegaties uit de VS, Frankrijk, Zwitserland en Duitsland te praten. De Zwitserse delegatie is de leukste waar mee we tot nog toe hebben gepraat. Ze zijn toege wijd aan een wereld zonder kernwapens en ze zijn ook niet bang om andere landen te bekritiseren. De sfeer is open en vriendelijk, en er wordt aardig wat gelachen. De ambassadeur uit de VS daarentegen heeft een gelikte stijl van vragen beantwoorden en we hebben moeite om er doorheen te prikken. Zijn verhaal is het tegenovergestelde van wat Iran ons de vorige dag had verteld, en ook hier weet ik niet goed hoeveel ik moet geloven. Om zes uur worden we ver wacht bij de Nederlandse ambassade voor een bor rel. Onder het genot van een glaasje sap en wat pin da's bespreken we de positie van de Nederlandse overheid tegenover kernwapens en het statement over de consequenties van kernwapens. Hoewel niet veel mensen dit weten en de overheid het nooit offi cieel bevestigt, staan er nog steeds Amerikaanse kernwapens op Nederlandse grond. De mensen van Buitenlandse Zaken waarmee we spreken zijn vrien delijk en open, maar alleen als we beloven om niet te tweeten over deze meeting en hen niet te citeren. Ik moet na een uur vertrekken omdat een paar vrien den van mij die in Zwitserland wonen me op ko men zoeken. De rest van de avond zit ik lekker bij te kletsen met mijn vrienden en probeer ik de nuances van internationale diplomatiek aan hen uit te leg gen. Vandaag gaan we in gesprek met de delegaties uit Canada, België, Zuid-Afrika, Ierland en China. De Canadese ambassadeur is de eerste vrouwelijke am de andere kant van het Iran verhaal te horen. De am bassadeur is een heel enthousiaste en vriendelijke man. Hij gaat goed op onze vragen in en zegt zelfs na een tijdje dat hij bereid is om tot middernacht met ons door te praten. Ik stel een paar kritische vra gen over Irans nucleaire programma die hij op diplo matieke wijze beantwoordt. Zijn verhaal is sterk maar de vraag blijf natuurlijk hoe veel er van waar is. Het is moeilijk te zeggen. Na een lange en zware dag gaan we als Nederlandse groep wat eten. Na af loop heeft niemand Van ons nog de energie om naar de Nuclear Party te gaan waar we gisteren voor uit genodigd werden. Willem van den Berg, student in Middelburg, foto Mechteld Jansen bassadeur met wie ik op de conferentie spreek. De diplomatie is nog steeds een wereld van mannen. De Chinese ambassadeur is de belichaming van be leefdheid en tact. 's Middags blijkt dat Japan heeft besloten om het statement over de humanitaire con sequenties niet te ondertekenen. In aantwoord daar op organiseren een paar Japanse activisten hier in Genève een spontane protestactie. Samen met onge veer vijftig man, inclusief een overlevende van de kernbom op Hiroshima, maken we voor de Japanse ambassade met spandoeken en liedjes onze teleur stelling zichtbaar. Het is voor mij de eerste keer dat ik aan een protest meedoe. Best leuk eigenlijk. Daar na pakken we kebab en genieten we van het laatste uurtje zonlicht aan het meer van Genève. Ik kies ervoor om een uur langer uit te slapen en de eerste vergadering te missen. Als ik in het VN-ge- bouw aankom hoor ik al snel van de anderen dat ons protest gistermiddag voor de Japanse ambassade het nieuws heeft gehaald. Vandaag is er voor ons als Nederlandse lobbyisten maar één vergadering gere geld: met Nieuw-Zeeland. De ambassadeur van Nieuw-Zeeland is een enthousiaste dame met veel humor. Ze heeft wel veel kritiek op andere landen, maar dat vinden wij als activisten natuurlijk gepast. Ons gesprek met haar is een mooie manier om de conferentie af te sluiten. De eigenlijke conferentie duurt nog een week, maar voor ons is het nu voor bij. Onze vlucht terug naar Amsterdam vertrekt pas vanavond, dus hebben we nog een paar uur de tijd om wat meer van Genève te zien. Ik ben erg moe na deze intensieve week, maar het is toch leuk om rond het meer te lopen en een oude kathedraal te bezoe ken. Op het vliegveld maak ik mijn laatste Zwitserse franks op aan een lekker bord pasta. In het vliegtuig kan ik slapen en op Schiphol zeg ik de andere lob byisten, die intussen allemaal vrienden zijn gewor den, gedag. En dan eindigt mijn avontuur zoals het begon: twee en een half uur in de trein. Pas na mid dernacht kom ik doodmoe maar erg voldaan in Mid delburg aan. EPA/Salvatore di Nolfi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 33